Jiří Suchý citáty

česká, 1931

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Citáty (32)

Ach, proč je člověk člověku vlkem, a ne Karkulkou?


Antibaby je označení módních pilulek, ke kterým se utíkají ti, kdož chtějí svým potomkům ušetřit soužení na tomto světě, přitom však sami nehodlají přijít o radosti tohoto světa.


Čas letí jako spřežení, nad kterým práská bič. Člověk se párkrát ožení, a hned je mládí pryč.


Člověk má číst, a hodně číst! Protože jedině tak se něco dočte.


Deflorace je drobný chirurgický zákrok, jen zřídkakdy prováděný skalpelem.


Hlad je prý nejlepší kuchař - ať mi tedy něco uvaří, když ho mám.


Humor - to už je asi to poslední, co je v tomto vědeckotechnickém světě k smíchu.


Jak být člověkem. Řekněme si to na rovinu: být člověkem je těžké. Skoro jsem nakloněn tvrdit, že to vlastně ani nejde. Být člověkem pasívně, to ovšem ano. Postačí nechat se zplodit lidskou dvojicí, a to, jak známo, děje se bez našeho přičinění. Tím, že se narodíme, staneme se lidma. Ale co s tím dál? pak už všechno záleží na nás. Kvalita našeho lidství je odvislá od nezměrného množství požadavků, kterým nemůžeme docela nikdy vyhovět a tak hodnota člověčenství se vlastně měří podle toho, jak se kdo o dokonalost pokouší. Knížka aneb Co mne jen tak napadlo


Jsem tolerantní. Nemám nic proti svým odpůrcům a jsem dokonce ochoten přiznat jim právo na ty jejich pitomý názory.


Kdepak hlídat pořádek, půl života je pryč.


Kdysi existovali vzácní jedinci, kteří měli schopnost vidět do budoucnosti. Proroci se jim říkalo. Dnes už se nevyskytují. Občas sice někdo vysloví teorii, jak se svět bude vyvíjet dál, ale to je spíš logicky myslící člověk a ne prorok. Jiná věc je, že logicky myslící člověk je dnes stejně vzácný, jako byl kdysi prorok. Další knížka


Kondenzované mléko - mléko pro malé byty.


Lítá se do vesmíru, nadzvuková rychlost je už docela všední záležitost, miliardy bakterií kapitulujou před našimi séry - leč pořád je na světě plno věcí, které člověk nedokáže. Tak třeba sedět na houpacím křesle a nehoupat se... Knížka aneb Co mne jen tak napadlo


Mládí je fyzické, ale i duševní. To fyzické nás s přibývajícími lety opouští, zatímco to duševní taky.


Monogamie má dvě výhody - nebudí pohoršení ani závist a odpovídá našim příjmům.


Mravnostní cenzura je orgán, který vyškrtává z knih a jiných tiskovin následující slova: 36 řádek zabaveno.


Myslela na svých devadesát milenců a na to, jak je sama. Kdyby měla stoosmdesát milenců, byla by méně sama, nebo dvojnásob sama?


Nápadník je muž, který potká dívku a dostane dobrý nápad, že by se o ni mohl ucházet. Počíná-li si nenápadně, nikdy se nápadníkem nestane. Pokud si naopak počíná příliš nápadně, může se stát, že ho napadne jiný nápadník.


Nemáte-li co říci, neříkejte to.


Ňouma je muž, který osloví dívku deset minut po jejím odchodu.


Od slova Amor odvozujeme některá slova další, jako např. amorální neboli nemravný, a amortizovaný neboli umořený.


Příroda je vychytralá síla, která pomocí několika rafinovaně umístěných oblastí dokáže pro svůj záměr zachovaní rodu získat i toho, kdo o zachování rodu vůbec neuvažoval.


Rendez-vous je schůzka, na niž muž přichází s kyticí a žena se zpožděním.


Slušný člověk chtíči buď odolává, nebo jej nazývá touhou.


Taky jsem býval mladý, ale věděl jsem, kdy přestat


U mne hraje roli ten psychickej moment. Ten pocit, že jsem léčen. Čím jsem léčen, to už je fuk.


Úsměv je svátek obličeje.


Veršem, neboť jsem vlastně básník z povolání, budu Vám tady, dámy, páni, líčiti svoji prostou osobu. Chci vynechat, co notoricky znáte, to, že jsem běloch a že verše hnětu z bláta a hlíny, kterou kradu světu, tu ze zahrádky, jindy ze hrobu. Narodil jsem se už co malé dětsko a stal se ze mě spořádaný Čech. Mám auto, ledničku, mám chatu, zkrátka všecko... a hlavně spěch a hlavně spěch a hlavně spěch... Leč u kolébky stála takhle bokem sudice škodolibá, ta mrkla na mě jediným svým okem a od té doby jsem tak trochu cvokem a to je chyba... Pak přechodil jsem pubertu a od těch dob dělám tak trochu do básnění: zahrádka, hrob,... A mládí pádí, pádí a pátým pádem voláme: Živote, ne tak čile, cesty jsou ledabilé a kolo se ti poláme! Život však zdrhá, jako když ho ženou... já jsem řek' ženou... tou ženou kýženou, tou ženou vytouženou,... ano, já poznal v životě pár koket zrovna včera jsem potkal poslední, ukázala mi, zač je toho loket a nečekala, až se rozední. Ne, nepočkala, nedala mi sbohem, ráno zůstalo dlužno večeru. Jsem ten, kdo píše vybroušeným slohem slavnostní sonet o svém průseru. Vím však, že dojímat mi není zrovna dáno a že spíš než ke smutku já k smíchu pudím, jednou však až mi řenou, že je ráno, tak já se, já se prostě neprobudím. A bude po srandě! Chápete milostivá?


Veřejně se hlásit k erotice, této oblasti života, jest výsada, kterou mají pouze lékaři a nemravové.


Vyzývavost je promyšlený způsob, jak přimět osobu opačného pohlaví k obdivu a osobu téhož pohlaví k pohoršení.