Koupit knihy

Jaroslav Čejka

Michal Fieber · Jeroným Dubský · Přemysl Havlík · Jaroslav Cibík pseudonymy

česká, 1943


Nahrávám...

Přidat citát

Citáty (4)

Když ztrácíš půdu pod nohama, musíš plavat. A když neumíš plavat, tak aspoň šlapat vodu. Jediné, co člověk nesmí, je šlapat po hlavách druhých. (Odcizená krajina)


O lásce se říká, že na ni odloučení působí jako vítr - malou uhasíná a velkou rozdmýchává. U nenávisti je tomu jinak - velkou v sobě člověk živí i na dálku, ale u té menší jako by zblízka rozpoznával její malichernost. (Odcizená krajina)


V den státního svátku mě bez ohlášení navštívila viróza a přiměla mě, abychom si s ní vlezli do postele a abychom tam spolu strávili dva dny a dvě noci plné vášní. Typická sexuální predátorka! O pár dní později jsem se pak dočetl, že MUDr. Jan Cimický, psychiatr a spisovatel, který má dostat státní vyznamenání, je také sexuální predátor. Z obtěžování ho obvinila jistá herečka a spisovatelka, o které jsem do té doby neslyšel. A přidaly se další. Doktor Cimický se jejich zásluhou zařadil po bok takových slavných sexuálních predátorů, jako jsou režiséři Roman Polanski, Woody Allan, americký exprezident Donald Trump, afročeský exposlanec Dominik Feri a mnohé další celebrity. Do jisté míry mě udivuje, že zatím žádná poškozená neobvinila nějakého zedníka, instalatéra, soustružníka nebo kuchaře. Já přitom osobně znám jednu bytost ženského pohlaví, která se mi přiznala, že ji proti její vůli přiměl k sexu opravář její automatické pračky, a to přímo na ní. Prý přitom zažila poprvé v životě orgasmus... Mnohem víc mi však vadí, že za sexuální predátory jsou označováni výhradně muži! Není to diskriminace svého druhu? Copak sexuální predátorky neexistují! Ale jistě že existují! Mě takhle znásilnily dvě mladé ženy v zimě roku 1977. Došlo k tomu v lázních Karlova Studánka, kam jsem tenkrát urychleně odjel, abych se vyhnul nátlaku podepsat Antichartu, aniž by mi dal někdo Chartu 77 přečíst. Došlo k tomu na večírku v bytě jedné z predátorek, kde jsem zbyl jako jediný použitelný chlap. (Ostatní se buď vytratili nebo po svařeném rybízověm víně usnuli jak špalky.) Predátorka, u které se mejdan konal, pracovala v lázních jako servírka, a ta druhá se tam léčila stejně jako já. Přiznávám se, že jsem jejich násilí kladl jen symbolický odpor. A nikdy jsem si na nic nestěžoval. Ani na to donucování k podepsání Anticharty, kterému jsem se na rozdíl od mnohých dnes slavných umělců celkem snadno a elegantně vyhnul, ani na to znásilnění. Mlčel jsem tenkrát a mohl bych mlčet i dnes. Ale nedá mi to. Chtěl bych poukázat na dosud zamlčovanou oblast diskriminaci žen. Jako by všechny byly jen nějaké pasivní chudinky! A navíc bych se rád přiživil na popularitě všech obětí neslýchaného sexuálního nátlaku. Já vím, je to ode mne sobecké, ale má touha stát se stejným předmětem zájmu bulvárních i mainstreamových médii je silnější než moje někdejší diskrétnost a vrozená skromnost. Snad mi tu nekalou konkurenci ženy odpustí!


Věci se musí dělat s citem! A tam, kde chybí cit, je všechna snaha marná, protože samotné IQ a sebelepší vzdělání nestačí. (Odcizená krajina)