Henning Mankell citáty

švédská, 1948 - 2015

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Citáty (14)

...soudit podle vnějšku je nebezpečné. ... Povrch je něco, po čem člověk skoro pokaždé uklouzne. (Neklidný muž, s. 90)


"Odpočiňte si. Pěstujte růže. - Já ale růže nepěstuju. Vůbec nejsem fanda do zahradničení. - To říkávala moje babička. Když to člověk namá přehánět s prací, měl by se místo toho soustředit na pěstování svých imaginárních růží. - Tak dobrá, půjdu domů pěstovat růže."


"Představuji si, že část mojí duše nahradila protéza," psal. "Ještě pořád mě neposlouchá. Někdy za temných chvilek mě dokonce napadá, že už mě nikdy poslouchat nebude. Ale ještě jsem to úplně nevzdal." (Usměvavý muž)


Advokátovy představy nemůže narušit iluze, že někde čeká ráj. Rozhodně ne na zami. (Usměvavý muž, s. 11)


Člověk nemůže lhát a nevědět o tom. (Usměvavý muž, s. 53)


Dopisy je třeba luštit. (Neklidný muž, s. 408)


Chung ze svých cest po Číně věděla, jaké následky má řádění volného trhu na životní prostředí. Řeky se zanášejí bahnem a zaplavují je jedy, jsou tak silně znečištěné, že jejich záchrana by stála nepředstavitelné částky, pokud je vůbec ještě možná.


Když toho moc nevíš, tak věříš.


Lány květin a bažiny, pomyslel si. Celý život stojíme jednou nohou tady a druhou tam. (Usměvavý muž, s. 66)


Lidé vědí vždycky mnohem víc, než si myslí. O událostech i věcech, které podvědomě zaznamenali. (Neklidný muž, s. 396)


Ľudia málokedy toľko obetujú pre to, čomu veria. Preto svet vyzerá tak ako vyzerá.


Napadáme Čínu s poukazem na nesvobodu, uzavřenost a nedodržování lidských práv, která se na Západě tak opečovávají. Ale podle mě je to pokrytectví. Je plno zemí včetně Ameriky a Ruska, kde se lidská práva denně porušují. Číňané navíc vědí, že s nimi chceme obchodovat, a to za každou cenu. Prokoukli nás už v devatenáctém století, kdy jsme z nich všech chtěli udělat trosky závislé na opiu, a přivlastnit si tak právo diktovat si obchodní podmínky. Číňané se poučili a nebudou naše chyby opakovat. Na Čínu nemůžeme používat náš metr. Ať už máme jakýkoli názor, musíme se na události, které se v Číně odehrávají, dívat s respektem. Jen blázen si může myslet, že současné dění v Číně neovlivní naši vlastní budoucnost. Kdybych měla malé děti, pořídila bych jim čínskou chůvu, aby se naučily čínsky.


Paměť je jako sklo… Člověk odejde, ale pořád je patrný, docela blízko. Ale jeden k druhému už nedosáhneme. Smrt je němá, zakazuje mluvit a připouští jedině ticho. (Číňan)


Vždycky rychle vstát, když člověk upadne. Nikdy nezůstat ležet. Nikdy nezůstávej zbytečně ležet. /Italské boty /