Fréderic Beigbeder citáty

francouzská, 1965

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Citáty (7)

...láska na první pohled existuje. Dochází k ní každý den na každé autobusové zastávce, mezi lidmi, kteří se neodvažují spolu promluvit. Nejzamilovanější bytosti jsou ty, které se milovat nikdy nebudou.


Abyste svedli obletovanou dívku, musíte ji přesvědčit, že si dáváte načas... i když nedáváte. Nejít přímo na věc jako ostatní, ale svůj zájem pouze naznačit. Je to rafinovaná a ošemetná hra. Máte pouze dvě minuty na to, abyste vyslali dvě zprávy: jste mi ukradená, ale nejste mi ukradená. Zůstane-li s vámi dívka déle než dvě minuty, vybrala si ve skutečnosti ona vás, takže zmlkněte.


Láska je předem prohraný boj. Komár vydrží den, růže tři dny, kočka vydrží třináct let, láska tři. Takhle to je. Napřed jeden rok vášně, pak jeden rok něhy a nakonec jeden rok nudy. První rok se říká „jestli mě opustíš, zabiju se“. Druhý rok se říká „jestli mě opustíš, budu trpět, ale přežiju to“. Třetí rok se říká „jestli mě opustíš, zlískám se šampaňským“.


Láska se rodí z nechtěného pohlazení, nekontrolovaného sklouznutí. Jako když s někým hovoříme po telefonu. Ten dotyčný tam je a zároveň není. Láska znamená vypadat, že na ni kašleme, i když na ni nekašleme. Hledat se, aniž bychom se našli. Můžeme si takhle hrát po celý život, pokud to děláme správně.


Proč každý utíká před samotou? Protože samota nutí k přemýšlení. A čím víc člověk myslí, tím je inteligentnější, a tedy smutnější.


První láska je jen zřídka láska úspěšná nebo perfektní, ale zůstává... tou první.


Tohle je kniha rozmazleného dítěte, věnovaná všem ztřeštěncům, kteří jsou příliš čistí, aby mohli šťastně žít. Kniha pro ty, kteří by neměli trpět odloučením, které sami vyprovokovali, a kteří přesto trpí bolestí tím nezvratnější, že o sobě vědí, že jedině oni sami jsou za ni zodpovědní.