koupit knihy

Charles Bukowski

americká, 1920 - 1994

Nahrávám...

Přidat citát

Citáty (93)

Nejdrsnější na životě je, že člověk furt musí řešit problémy druhejch lidí.


Nejlepší člověk je ten, který mě obdaří svou nepřítomností.


Nejlepší lidi jsou ti, které nikdy nepotkáte. - Další zápisky starého prasáka


Nejsou žádné dobré nebo špatné války. Jediná špatná věc na válce je její prohra. Všechny války se vždy vedly proto, že obě dvě strany měla takzvaný dobrý důvod k válce. Ale jen důvod vítězné strany se stal historicky správným důvodem. Nezáleží na tom, kdo je v právu a kdo ne, záleží na tom, která strana má lepší generály a lepší armádu.


Někdy jste tak sami, až to dává smysl.


Někdy mám pocit, že všichni žijeme v nějakým filmu. Víme, co říkat, kam jít, jak se chovat, akorát tu není žádná kamera. Ale nikdy se z toho filmu nedostaneme. A je to mizernej film.


Někdy se prostě musíš vychcat do umyvadla...


Není nic horšího, než jít stejnou cestou jako ostatní.


Peklo je to, z čeho si ho uděláte.


Pijeme, abychom zapomněli, když se stane něco zlého. Pijeme na oslavu, když se stalo něco pěkného. A když se neděje nic, pijeme, aby se sakra něco dělo.


Porážka vás může posílit stejně, jako vás oslabí výhra.


Problém ve světě je ten, že inteligentní lidé jsou plní pochyb, kdežto blbci plní sebedůvěry.


Přežití lidské rasy závisí na selektivní zodpovědnosti.


Příštího dne jsem byl opět v kanceláři. Cítil jsem se nespokojený, a upřímně řečeno, byl jsem nasraný na všechno. Nikam jsem nepostupoval a zbytek světa taky ne. Všichni se tu jen tak plácáme a čekáme na smrt a přitom děláme malicherné věci, abychom vyplnili čas. A někteří z nás nedělají ani ty prkotiny. Jenom tak vegetujeme jako zelenina. I já. Nevím, jaký druh zeleniny jsem. Cítil jsem se jako tuřín. Zapálil jsem si doutník, nadechl se a předstíral, že vím, o co jde. - Potřeboval jsem dovolenou. Potřeboval jsem pět ženských. Potřeboval jsem si vyčistit uši. Potřeboval jsem vyměnit olej v autě. Zapomněl jsem odeslat daňové přiznání. U brýlí na čtení se mi ulomila nožička. V bytě jsem měl mravence. Potřeboval jsem si nechat odstranit zubní kámen. Boty jsem měl sešlapané na patách. Nemohl jsem spát. Vypršelo mi pojištění na auto. Při každém holení jsem se pořezal. Už šest let jsem se nezasmál. Měl jsem tendenci dělat si starosti, když k tomu nebyl žádný důvod. A když důvod byl, opil jsem se... (Škvár, str. 178 - 179)


Rozdíl mezi demokracií a diktaturou je v tom, že v demokracii nejdřív volíte a pak posloucháte rozkazy, zatímco v diktatuře neztrácíte s volbama čas.


Sex je veliká věc jenom když žádný nemáš.


Skoro každý se rodí jako génius a pohřben je jako idiot.


Snazší je napsat symfonii než milovat a respektovat svého souseda. (Buddha se usmívá)


Svět je jako roztrženej pytel sraček. Já ho nezachráním.


Svět patří těm, co se neposerou.


Šel jsem k baráku. Okolo se válely kočky, úplně groggy. V příštím životě chci být kočka. Spát dvacet hodin denně a čekat, až mě někdo nakrmí. Válet si šunky a lízat si prdel. Lidi jsou děsně uzoufaní, přednasraní a úzkoprsí.


Šílenství je otázkou porovnání. A kdo určuje normu? (Škvár)


Teď je to všude samej kompjútr. A zanedlouho bude mít každej svůj vlastní. I tříletý děcka budou mít počítače. A všichni budou o všech všechno vědět dřív než je potkají, takže proč by se s nimi setkávali. Nikdo se s nikým nebude chtít už nikdy vidět a ze všech budou samotáři tak jako já. (Tahle vlajka nevlaje s láskou - Tvrdej chleba)


Tím chci říct, že když vám všechno připadá nesmyslné, pak to nemůže být úplně nesmyslné, protože si uvědomujete, že to je nesmyslné, a vaše vědomí nesmyslnosti tomu téměř dává smysl. Chápete, jak to myslím? Optimistický pesimismus...Škvár


Většina z těch, co mají alespoň trochu talentu - jsou opilci. Pití je emotivní věc. Pomáhá ti to uniknout z šedi všedního života, z toho, co je pořád stejné. Vytrhne tě z tvého těla tvých myšlenek a hodí proti zdi. Mam pocit, že pití je forma sebevraždy, kdy je ti zase dovoleno vrátit se do života a začít zase znova. Je to jakoby ses zabil, a pak znovu narodil. Počítám, že už jsem tady žil asi tak deset a nebo patnáct tisíc životů.


Většinu času jsem špatný. Ale když jsem dobrý, pak jsem zatraceně dobrý.


Vztahy lidem nefungují. - Další zápisky starého prasáka


We are all museums of fear.


When the hero arrives we will find that he was already here. (Absence of the hero)


Za každou Johanku z Arku sedí na druhém konci houpačky Hitler. (Faktótum)


3