Anna Sedlmayerová citáty

česká, 1912 - 1995

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Citáty (5)

Ano, Žorž to říkal od samého začátku. Ale válka přece určitě určitě nedopadne dobře. Jenomže, kde vězí pravý výzmnam měřítka dobře? Pro Německo? Pro Anglii? Pro Francii, Rusko, Itálii, Ameriku? Jak se vůbec hodí slovo dobře ke slovu válka? Kdy je vůbec jakýkoli výsledek zabíjení dobrý, kdy je dobré utrpení celého lidstva, spálená města, rozrytá pole, ubití, pověšení hrdinové? (Dům)


Dávno už vím, že za mnoha řečmi nebývá nic, kežto tam, kde se mlčí, bývá o čem mlčet. A u Holických se o citech, věrnosti a spolehlivosti prostě mlčelo. (Dům)


Himcků Pepa a prokletá válka byli nastotisíckrát probráni, ale noc nebrala konce a mně se zdálo, že už nic nezbývá, nic není, kvůli čemu by zase mělo nastat ráno. Jenomže nastalo. Nastalo dost časně, v létě má i zlá noc rychlé rozednění, doktor šel domů a Souhrada usnul po dalším prášku. Kozy měly hlad, slepice stály ve smutném chumlu u vrátek dvora, pro Rézi začal obyčejný den. (Dům)


Je moc nešťastný, Pepíku, to dítě jim zemřelo na záškrt. / Ano, připustil Josef, ale neštěstí neopravňuje k nenávisti. / Mýlíš se, Pepíku, neštěstí opravňuje ke všemu. Na tos ještě nepřišel? Ke všemu, úplně ke všemu. A dodala malátně: Proto se nešťastných lidí bojím, a je jich teď tolik! (Dům)


Jestli máš pravdu, synu, tak nemáš křičet. Pravda se nevykřičí, nevyhádá, nevyvzteká. Člověk, který má pravdu, je silný. A kdo křičí, kdo se hádá, kdo je hrubý, to je saný člověk, synu, velice slabý člověk. a jeho pravda není dobrá. (Každé jaro pampelišky)