Zvyk mé babičky

Zvyk mé babičky
Moje babička ze Sloupu milovala film. Opravdu milovala, byl to její celoživotní koníček. Už na obecné škole se snažila vydělat si na vstupné na nedělní představení. Tahala vozík s nákupem jedné paní či pomáhala na poli. V patnácti si začala vydělávat a mohla si tak dovolit kupovat si časopis Kino revue. Po válce jezdila pracovat do Prahy a do smrti vzpomínala na to, jak jednou na Václavském náměstí potkala Hugo Haase, který se na ni usmál.
Není se co divit, že velkou část její knihovny zabíraly knihy o hercích a herečkách, slavných režisérech a tak podobně.
Ovšem měla i hodně oblíbené beletrie, která se nezabývala filmem. Pokud však byla kniha někdy filmově, později i seriálově, zpracována došlo na babiččin obyčej. Vystříhala si fotky patřičného filmu z novin a časopisů a vlepila je do knihy. Na předsádku, na titulní stranu, pod tiráž, zkrátka na každé volné místo.
Zajímalo by mne zda to bylo obvyklé, dělalo to tak více lidí? Nebo zda byla babička výjimka, a jen si takto neobvykle spojovala své dvě záliby, knihy a film. Kdo ví?

autor: Kniga47 · 18. května v 19:35 · přečteno 218x

Komentáře (5)

Kniga47
06. června

Boxas s tema zalozkama to je supr napad, asi budu o vikendu tvorti, byt je moc nepouzivam! :-). Ale mohla bych tak zpracovat par vystrizku z novin co nevim co snima, vyhodit se mi je nechce.

Magnolia jo to mas vlastne pravdu :) Sama mam takhle neco v Topulkach ceskou minulosti povkladane :)

magnolia
30. května

To je poprvé, co o takovém obyčeji slyším a líbí se mi to i ta vzpomínka na babičku. Vím, že někdy si lidé vkládají do knih vystřižené články o tématu nebo osobě, např. u životopisných románů (i do knih z knihovny).
Sice je to o něčem jiném, ale moje venkovská babička si ve stáří vystřihovala z časopisů oblíbené zpěváky nebo herce a s pomocí připínáků je měla umístěné na dřevěných stěnách suchého záchodku. Omlouvám se za odbočení, ale ještě jsem se s tím nikdy nikde nepochlubila :)

boxas
29. května

Myslím, že je to moc hezký nápad! A jestli to takhle dělá víc lidí? No to nevím, ale možná ano. Aspoň já si z vystřižených fotek takhle dělala od mala záložky do příslušných knih. Podlepila jsem fotku tuhým papírem a bylo. Dodnes mi přijde třeba úsměvné, že v knížce Záhada hlavolamu mám na záložce fotku Rychlých šípů z původního černobílého seriálu, nebo že v knížce Jih proti Severu mám hlavní hrdiny, které jsem ovšem v onom slavném filmu viděla až asi po dalších pětadvaceti letech.

Kniga47
19. května

Skeeve: to mas asi pravdu :-). To by se tak dalo i brat :) Jedna kamaradka to na FB zas ohodnotila jako pocin fandomovy :-).

Skeeve
18. května

Vaše babička byla tedy první (rozhodně v širém okolí, pokud ne vůbec), kdo začal s filmovými obálkami knih!