Znáte to?

blog

06.08.2012 v 03:40 / WEIL (1133 views)
Znáte to?
1.) Snad v 19 mě to už přepadlo naplno. Musím si to vyřešit! Už to ve mě hlodá od dětství, už nastal čas se s tím nějak vyrovnat.     Otázka, k čemu vlastně byl předchozí čas, předchozí mé zážitky, pobyt ve škole, v práci, či jinde, když to celé mizí, a zůstává jen v paměti jedince, tedy mě.      Co s takovými pravidly lidského života?     Nelíbí se mi, a přece se jim musím podřizovat.      A i když se mi nelíbí, tak je někdo či něco vytvořilo, protože z ničeho nic není.

2.) Překvapuje mě, že je stále dost lidí, co má potřebu se zařazovat a nazývat - buddhisty, ateisty, římskými-katolíky atd, a to i v dnešní době.    Není síly, která by po mě chtěla, abych se někam zařazoval.    Vyrůstal jsem v době, kdy jsem byl pod tlakem, a požadovalo se zařazení. Ale na přímo se mě zeptal málokdo, a pak jsem zjistil, že kdo se mě ptá, tak se mě ptá jen proto, aby si mě zařadil do jednoduchého dělení.    Duchovní knihy, jejich návody, to vše sestavili lidé, naši předchůdci.     Jdu-li po pramenech, tak jsem se obvykle moc daleko nedostal.    Myslím, že žádný člověk nemůže chtít po druhém člověku, aby dělal to či ono. Člověk si může vybrat. Sám za sebe.     
3.)   Beru beletrii či odbornou literaturu nebo všelijaké články - jako možnost jak se seznámit s tím, co je to člověk, lidé.    Proto jsem ji začal číst, abych se dověděl o jiných životech, poučil se z jejich zkušeností.
   A přece víc pro život jedince je nabývání reálných zkušeností.   A proto si každý dělá svou životní filozofii z toho, co poznal na vlastní kůži.   I dobré knihy o filozofii začínají základní poučkou - 90% procent zkušeností s životem nabudete v reálu, jen deset procent z knih a učením.   Aneb jak se říká - škola života je základ.       4.)   Ještě by mě zajímala jedna věc.   Souvisí s tím, zda má život smysl.Pokud tomu tak je, tak by vše, co člověka potkalo, co učinil, co kdo jemu provedl, tak mělo být nahráno na disketě v mozku.    S takovou disketou by se měl dostavit po smrti k Poslednímu soudu, tam by měli rozebrat jeho činy a poslat ho buď do nápravného zařízení (očistec), do pekla (moc hříchů), či někam dál na dovýchovu, a přes ni by se mohl dostat ještě na lepší.    Kdoví jak to bude?

Komentáře (9)

aspire
17.03.2016

Cožpak nejsme jen další druh živočichů na této planetě - s odlišnými schopnostmi.....
a nebýt režimu, který tady kdosi zasadil....(blud nepřestává být bludem, i když jej sdílí většina-
-Tolstoj) nebýt toho všeho co nám tlačí od malička do hlav......(jen hlupák považuje za možné jen to co je-Diderot)......
Dřív byli lidé citlivější, vnímavější, nikdo jim nic nepřikazoval....měli čisté hlavy a víc smyslů......
Spousta výzkumů a údivů jak jsou zvířata inteligentní...........
A kolik se toho vůbec nedovíme........
A moc fajn příspěvek moserova.
Dík WEIL za to jak píšeš.

WEIL
13.02.2014

Děkuji za komentář. Připomíná mi moje dětství, řadu dnů, kdy jsem se držel těch Vámi popisovaných přístupů k životu. A zdá se mi, že se v poslední době k nim taky stále více vracím.
Ano, těch výkladů o životě je víc, a proto je i zajímavé, procházet si ty ne nekonečné pravdy o lidském životě, které ale nelze ani dokládat, ani vyvrátit.
I já se domnívám, že těch náhod, by bylo asi až moc, aby se zde lidstvo mohlo existovat - např. vzdálenost od Slunce, rotace Země, zemská přitažlivost, ozónová vrstva, vzduch, voda, a hlavně člověk...O jiných světech nepochybuji, ale jako roli v tom hraje člověk, to netuším...Proto jsem se taky naučil řadu "běžných" slov nepoužívat, protože jsou mimo možnosti mého já, s nimi zacházet. To musí posoudit ty vyšší síly, ty důvody života, které nás sem poslaly, a člověku to nenáleží, i když o tom dost lidí neví, a používá je.

WEIL
17.08.2012

Tohle tvrdí Platón.
Duše dlouhou zírají na Zemi, a pak vstoupí do těla.

Mě ale leká, že je Vesmír tak velký, a že je v něm tolik galaxií, že ta naše Sluneční soustava je tak zanedbatelná.

Miliony let, jak se uvádí, tak se zde děl běžný vývoj, pak se cosi stalo, pro co není vysvětlení, a je zde člověk dnešního typu.

Taky mi přijde, že život je spíše trest, tak jak se píše v Bibli.
Dost lidem, co o tom nikdy nepřemýšleli, či žijí jen primárně, tak tohle netrápí. I to je jisté vysvětlení, že se dá žít na několik způsobů.

Nejzvláštnější mi ale přijde, že jsme schopni si klást otázky, na které nejsme schopni najít odpověď.

Nakonec nám nezbývá, než si najít nějaký nižší smysl života, a pokusit se si ho takhle prožít.

Díky za příspěvek k debatě.

Gnomo
17.08.2012

K pravidlům, která jsou nad námi a zda-li má náš život smysl a taky o vůli. Jedna z představ by mohla být: Dejme tomu, že vesmírem bloudí téměř nekonečné množství duší, kroužících v blízkosti Zemi podobných planet, ze zcela zřejmých důvodů, které jsou v očekávání, vrhnout se na biologickou formu života již od počátku věků minulých, tak i budoucích a "zmocnit" se jí. Výběr, který duše činí, je přesně načasován na daný moment, okamžik, z něhož vycházejí jedinečné bytosti. Výběr je dán tak přirozeně, jako H2O je voda. V daném momentu, tedy při početí, vstupuje duše do tělesné schránky a my v závislosti na okolním dění se rozumově a fyzicky vyvíjíme, hnáni životem ke smrti. Proč tomu tak je? Někde se stala chyba a nechala vzniknout život, tak jak ho známe. Není to nejspíš tedy dar, ale zavání to spíše "trestem". Tím chci říct, že vůle, někam se pohnout, může být jenom k lepšímu, protože život jako takový má pro nás smysl snad jen v tom pohybu vpřed a každý právě v tom hledá smysl života.

WEIL
07.08.2012

1.)
Myslel jsem pravidla, která jsou nad všemi lidmi.
K životu potřebujeme vzduch, jídlo atd., Takže jsme na těchto faktech závislí. Pokud zde nebude vhodné klima, a nastane třeba střet s meteoritem, jako před vyhynutím dinosaurů, tak je po nás.


Až potom bych šel k osobnímu životu, ten je taky omezený, ale do jisté míry si ho může vybrat člověk sám.
Co si nevybírá, tak je, že by chtěl žít po narození, rodiče, dobu ve které žije apod.

A taky, člověk nemá svobodnou vůli. Je zde, aniž by za to mohl. Takže jakápak svobodná vůle. A než pochopí co to vůbec je ta svobodná vůle, tak musí projít věkem batolete, dětským věkem, pubertou, a dospíváním...

2.)
No, nemyslím, že je na škodu, chodit kamkoli, kde mi to něco přináší, tedy k různým lidem, spolkům, od nichž se mohu něco naučit, jen musím respektovat jejich pravidla, protože tam přicházím jako návštěvník.

3.)
No, to je asi ta záhada. proto Ti lidé psali, píší, aby se s tím vším zde nějak vyrovnali, či předali dál své poznatky.

WEIL
07.08.2012

Díky Gnomo, jen co něco dokončím, hned se vyjádřím.

Jsem rád za každý názor. I proti. Bez nich by to nebyla diskuse.

Gnomo
07.08.2012

Znám.

K bodu 1. Pravidla si tvoříme co svět světem stojí sami. Každý má jiný způsob, jak se z toho
vymanit, když už právě nás na tento svět vrhla nějaká "síla" ať už jakákoliv.
Každý má nějakou svou cestu, jak tím vším proplouvat ať již dobrovolně či nikoliv a možná v ní hledat i smysl života.
Příkladně: rodina-zodpovědnost,cíl; peníze-pohodlí,jistoty; drogy-relax,útěk atd.

K bodu 2. Jen doufám, že jsem neskončil v pytli s těmi budhisty po těch "prvních větách" v
diskuzi :-)

Bod 3.- výborně. Tady tak trochu odbočím, ale svádí to k tomu napsat. Já osobně jsem se dlouho sám sebe ptal, proč zrovna já jsem v téhle chabé fyzické schránce tvořené chemií a proč okolní svět vnímám jen jejím prostřednictvím. Zda v tom má prsty fyzično, duchovno, nebo obojí, nebo něco jiného, toť otázka.
"Nějaký smysl to mít bude a každý se ho jistě dozví z toho nic, co po nás zbude."
Až...

Pozor!!! Tohle není poučka, jen další úvaha...

WEIL
07.08.2012

Asi se pokusím to ještě víc zpřehlednit.

Díky za přečtení.

1