Zemřela paní Davouze

Zemřela paní Davouze
Nedá mi to. Dnes jsem si v MFD přečetla, že po dlouhé a zákeřné nemoci, s níž několik let statečně bojovala, zemřela paní Marta Davouze, dříve Železná.

Žena, která si nikdy na nic nehrála, naopak, sama se musela hodně snažit...Nehrála si ani na světovou celebritu, ani na globální spisovatelku. Odbornice na Franze Kafku, jehož nově zřízené pražské centrum několik let řídila a s jehož neteří Věrou Saudkovou se osobně znala, taky o ní napsala knihu...Řídila galerii, nakladatelství, knihovnu a literární kavárnu...Pustila se do podnikání, které ji stálo spoustu sil, a tak ho opustila. Později začala psát a psala, protože ji to bavilo.

Nemyslím, že měla nějaké obří ambice, a přesto se jí podařilo především knihou Dům v Bretani navodit hlavně ve čtenářkách "jistého věku" (ale možná nejen v nich) obrovský optimismus, chuť do života a pocit radosti a pohody. Ona sama byla ukázkou toho, že nikdy není pozdě na to žít. Začít s čímkoli novým...

Vymykala se. A i proto to neměla nikdy moc lehké. Když zpětně čtu hodnocení jejich knih na DK, jsem znechucená. Malost některých hodnotitelů, kteří se dokáží v komentáři "spravedlivě" rozohnit ne nad obsahem a formou knihy, ale především nad údajným snobstvím autorky, tím, že se znala se spoustou zajímavých lidí, dokonce prý byla "sebastredná, nezdravo sebavedomá a ufrflaná" (že by to byl někdo paní Davouze blízký, že ji tak dobře znal?!), a hlavně a především - nad jejími finančními možnostmi (považte, česká spisovatelka a finančně nezávislá!), je bohužel více než viditelná... Závist? Že by i mezi uživateli DK? Škoda, myslela jsem, že čtenáři knih jsou přece jen lidé kultivovanější a mají nadhled...Je s podivem, že podobná hodnocení se nevyskytují u autorek (nebo autorů) jiných národností, kteří velmi často žádnou nouzí netrpí a nedostatkem sebevědomí už vůbec ne.

Každopádně - snad nepíšu jen za sebe - čest památce neobyčejné ženy, která svými knihami dokázala vykouzlit pohodu, radost ze života a příjemnou atmosféru. A nejen to.

Více o Martě Davouze např. zde:
https://www.novinky.cz/zena/styl/464717-marta-davouze-nebrecim-ani-zatim-neumiram**l

autor: ddkk · 04. července v 16:35 · přečteno 1695x

Komentáře (4)

niknikita
11. července

Krásná slova a děkuji za ně.
Škoda, že si je sotva přečtou závistivci a zlejškové.

allblacks
11. července

Čest její památce. Naprosto souhlasím. Děkuji za Vaše slova.

hannah2000
06. července

Já se s touto spisovatelkou seznámila přes knížku Dům v Bretani. Nejprve jsem si poslechla namluvenou knížku, která na mě působila velmi pozitivně, a já se pobavila i odreagovala. Pak teprve jsem zjistila, že za cize znějícím jménem je schovaná Češka a že v knize popsala zážitky ze svého života. Podle toho, co jsem se o ní dočetla, i podle historek v jejích knihách, to byla zajímavá dáma, která se nikdy nevzdávala. Dle informace v článku na Novinkách už v době psaní knihy Dům v Bretani bojovala s nemocí, tak je obdivuhodné, že se dokázala oprostit od přítomnosti a napsat příjemně laděné a humorné příběhy a je škoda, že už další nenapíše. Ale přes knížky, co napsat stihla, tu s námi bude dál a určitě si ještě své čtenářky i čtenáře najde a bude svůj optimismus rozdávat dál. Čest její památce.

benjamin210.50
05. července

Velmi děkuji za Vaše slova, se kterými naprosto souhlasím a připojuji se - čest její památce.