Záložky

blog

02.07.2016 v 15:31 / katy238 (871 views)
Záložky
Záložka. Běžná věc, když dobře slouží, zdroj sváru, když se vytratí bez rozloučení z rozečtené knihy.

Předmět sloužící napříč společností, vyhledávaná nejen milovníky knih, ale i studenty nebo každým, kdo se potřebuje v libovolné publikaci vrátit aktuálnímu tématu nebo nedokončené myšlence.

Může být doma vyrobená s láskou, s láskou koupená, stará, nová, nalezená i ztracená a dokonce i improvizovaná. Jako například prst v tlusté knize. Tuto použil pan Koreandr při pohledu na promočeného Bastiena, který mu nezván vpadl do jeho antikvariátu, když si pročítal Nekonečný příběh.

Záložka má mnoho podob a stále jen jeden účel. Zastavit proud příběhu, když se od něj musíme oddělit a jít zase dělat něco užitečného v reálném světě.

Je to takový mlčenlivý kamarád, za kterým se vracíme.

Před blíž neurčenou dobou jsem si našla svou osobní záložku, je to kousek plastu, který zpodobňuje negativ a jednotlivá políčka vyplňují obrázky afrických zvířat. Červená stužka obě strany záložky pevně svazuje k sobě. Věcička je starší než já a její opětovný nález v mém dětském haraburdí byl zdrojem nostalgie. Co ta už holka asi všechno načetla.

Dříve, při pravidelných cestách na internát, mi jako záložky sloužily jízdenky na vlak. Díkybohu, že České dráhy mají jako jízdní doklady velké kusy papíru, pomohly mi často a ještě dnes v různých knihách porůznu nalézám poschovávané jízdenky z těchto mých častých cest. Trasa je stále stejná, ale co kniha, to jiný zážitek na ní.

Kamarádi co jezdili autobusem to měli horší, ty tenké proužky termocitlivého papíru jim tak neposloužily, na druhou stranu, oni to tak neprožívali.

Jako urputný čtenář mám doma obstojnou sbírku záložek, které ke mně přicestovaly v rámci reklamních akcí různých knihkupectví, dárek zdarma v zásilce s knihami nebo prostě jen byly zajímavé a stály pár korun. Nakonec však zvítězila ta jediná, mikrofilm s africkou zvířenou a miniaturní cenou uvedenou v Kčs.

Je to takový můj malý parťák při četbě a i když ji při každém čtení knihy v posteli hledám, kam mi zase zapadla, vždy ji najdu a nemilosrdně s ní přetnu ubíhající příběh a přitom si někdy vzpomenu, kolik jsme toho už spolu načetly.

Přede mnou ji používala moje maminka, je to takové malé čtenářské dědictví naší rodiny, nad kterým se někdy zasněně usměju.

A co vy? Máte své záložky nebo jen strkáte do knih, co je poblíž a neřešíte to?

Komentáře (11)

Skeeve
23.07.2016

Kdysi dávno jsem si jednu vyrobil. Musí to být už dvanáct let. Ale pamatuji si to jako dnes. Černá karta se zlatou hlavou saně, draka, plivající oheň, kterou jsem sám na ní nakreslil. Zvláštní, nevěřil jsem nikdy, že mi bude sloužit tolik let. Bez nadsázky si prošla už ne jednou stovkou knih. Ale nejčastěji ji používám do právě čtené beletrie, nebo naučné literatury, literatury faktu etc. Prostě do té hlavní knihy, do které jsem momentálně zabrán, ponořen. Už je to něco jako můj knižní amulet.

Anmara
21.07.2016

Moc pěkný příspěvek. Záložek už mám celou sbírku, nejen kupované, ale i vlastnoručně vyrobené, papírové, plastové, háčkované, magnetické... Když neodolám a začnu číst čerstvě koupenou knihu ještě cestou, tak většinou používám jako záložku to první, co najdu v kabelce - obvykle je to seznam na nákup. Když si potřebuji označit stránku, kde mě něco zaujalo, nebo se k tomu budu vracet, tak obvykle použiju takový ten barevný lepící proužek.

katy238
20.07.2016

Děkuji za pěkné komentáře. Svého času jsem jako záložku v případě potřeby použila i list ze školního sešitu. Když jsem došla k závěru, že učivo mi v životě k ničemu nebude, list jsem vytrhla a srolovaný mi lépe posloužil v knize.

Jakahol
19.07.2016

Já jako záložku používám různé papírky co mám zrovna po ruce. Je to hlavně z toho důvodu, že při čtení "záložky" mačkám, přehýbám, trhám a prostě všemožně ničím. Nějaké hezké záložky by mi bylo líto. Občas si vezmu tu, která bývá přiložena u koupených knih, ale většinou dopadne špatně. Pokud né na kousky tak někde pod postelí.

wendulka0502
18.07.2016

Ještě na základce mě hrozně bavilo si záložky vyrábět vymalovávat si je podle barvy obálky knihy(no jo cvok ;)) a teď od jisté doby co kupuji knihy v jednom internetovém knihkupectví tak o záložky nemám nouzi přikládají je k objednávce, a vždycky když se chytám na novou knihu mám docela problém si vybrat z toho množství :))

mhutani
18.07.2016

Já našla v knížkách z knihovny jako záložky pohlednice, lístek z čistírny a dokonce dřívko od nanuka - doufám, že ho tam zakládač vkládal už suché, ne těsně po snězení toho nanuka. :-))

ivana02
18.07.2016

Jsem sběratelkou záložek :-) Ještě než začnu knihu číst, už do ní vložím záložku. Tu si samozřejmě vybírám, střídám je a jednu podobnou, s filmovými okénky mám taky. S Rumacajsem :-) Jako knihovnice se nepřestávám divit, čím vším jsou čtenáři schopni knihy zakládat a řeknu vám, že když otevřete knihu a hledíte na toaletní papír (byť nepoužitý), tak se vám udělá šoufl. To už byl lepší i klacek, který na mne jednou z knihy vypadl :-)

Michelph
18.07.2016

Když vezmu knížku do ruky, tak mě ani nenapadne si vzít i záložku, tak to bývá na první nástřel naprosto cokoliv, co lze vložit do knihy tak, aby se nelámala, ale ono po ruce v MHD zas tolik placatých věcí není, ale nakonec přejdu na záložku co mám doma uloženou a nebo lepítka.

1