Zajímají dnešní mládež knihy?

blog

07.08.2016 v 20:15 / David_Vesely (1205 views)
Zajímají dnešní mládež knihy?
Když jsem dnes psal článek na můj blog Detektivník, říkal jsem si, kolik tak dětí v mém věku zajímá četba. Když se podívám kolem sebe, vidím děti s cigeretou, jak si ničí zdraví. Já si sednu s dobrou knihou a začtu se. Jediná věc, která je pro mě návyková je dobrá kniha a káva k tomu. Otázkou zůstává, proč některé děti tráví čas s pochybnými partičkami a kazí si nejenom život, ale i zdraví. Nebylo by přece jen lepší sednout si někam s dobrou knihou a číst. Čím dál víc se zapomíná na dobrou klasickou literaturu, ale i ostatní literaturu. Vždyť knihy jsou v dnešní době tak dostupné...

Můj dnešní článek se týkal klasických a historických knih a při pomyšlení, že polovina mládeže tyto knihy nezná mi zrovna dvakrát dobře nebylo. Do škol se sice snaží učitelé dostat trochu více literatury, ale stačí to? Osobně si myslím (a je to jen můj názor), že kdyby dnešní děti dostaly dotazník s klasickou a historickou četbou a měli doplnit nějaké informace, kolik by jich asi prošlo? Myslím, že málo.

Onehdy jsem se zeptal knihovnice v naší městské knihovně, které knihy jdou ,,na dračku“. Odpověděla mi, že u chlapců většinou sci-fi a detektivky a u dívek romány a když jsem se zeptal, jestli si mí vrstevníci půjčují knihy, jen zakroutila hlavou a pronesla: ,,Jen málo.“ Raději jsem se neptal, jestli se třeba česká klasika (Babička, Smrt krásných srnců...) nebo klasika světová (Sherlock Holmes, Jih proti severu...) vůbec půjčují, ale na druhou stranu mě potěšilo, že se najdou alespoň někteří, co netráví čas poflakováním se venku a také si rádi čtou. Nevím, čím to je, že PC vítězí nad knihami, ale asi je to tou dobou, ale jsem rád, že nejsem jediný, který má rád knihy! :-)

Sice ani já nečtu stále klasiku. Můj oblíbený žánr je detektivka, ale Agatha Christie už se řadí mezi klasiku a Sherlock Holmes také. Doufám, že jste se při čtení tohoto článku trochu zamysleli nad situací a třeba se mnou i souhlasili. Jaký je váš názor na toto téma? :-)

David Veselý z blogu Detektivínk

Komentáře (33)

BadElen
09.06.2017

Upřímně řečeno, když se nás na začátku roku ptala češtinářka na počet přečtených knih o prázdninách, většina řekla jen jednu a nebo žádnou. Argumentovali tím, že neměli čas, ovšem na fb byli připojení pořád. Já knih přečetla sedm a musím podotknout, že jsem svůj čas nemohla investovat lépe.

p.s.: A.C. Doyla a A. Christie zbožňuju celým svým srdcem.

tester
25.01.2017

Na Facebooku nejsem. Píše se tam také o knihách, čtenářích atd.? A jak? Tak mám dojem že tam jsou reklamy knihkupců, ale nějaké diskuze čtenářů ke knihám asi moc ne. Tuším že FB čtenáře moc nepřitahuje. Knihy, čtenáři a FB nejdou moc dohromady.

Michalka98
24.01.2017

Rozhodně máš pravdu. Když naše češtinářka zadala, že si máme přečíst Malého prince, tak všichni argumentovali, že nemají čas. Po týdnu zjistila, že jsme knihu přečetli jenom tři. Přitom jsem si k ní sedla večer a měla jsem ji přečtenou za půl hodiny. Hold, v době, kdy já četla Malého prince, trávili moji spolužáci čas na Facebooku.

josska
22.01.2017

Já strašně ráda čtu sice ne klasiku ale romány,ságy,krimi atd,škoda že muj syn ne.Příští rok bude maturovat tak jsme to vymyslely že mu budu číst já on bude poslouchat tak jako když byl malý a ještě si neco sežene jako audio knihu tak uvidíme jak se s tím poperem.Ted čtem Bílou nemoc a jsem překvapená že nás to baví oba!!!Taky ráda sleduji knížní videa tak tam jsou samí mladí a moc jim fandím

tester
22.01.2017

Mladí mají dnes mnohem víc silnějších, snadných a rychlých adrenalinových podnětů, hlavně k pasivní činnosti všeho druhu než namáhavou četbu. Za našich mladých let to tak nebylo, takže nám nezbývalo než číst oproti dnešku relativně kvalitní knihy. Staříci a stařenky už mají všechno přečtené a z nový knih si něco kvalitního moc nenajdou. Proto že jsou rozmazlení a novým knihám moc nerozumí.
Nedokáží ocenit jejich nepochybnou kvalitu. Také solventnost seniorů je horší, protože mají větší výdaje na samotné přežití. Léky nebo knihy?

Gwendelína
07.09.2016

Je to tak, Majík1, nemůžeme nikoho nutit. Každý má koníčky rozdílné, někdo čte, někdo hraje hry, někdo má motorky, někdo hudební nástroj. Je těžké paušalizovat, že čtení, psaní a počítání je to nejdůležitější. Jen jsem chtěla říct, že je to také možná stylem, jakým je literatura dětem ve škole představována. A mám dojem, že na základní škole jsou dětem vnucovány knihy, na které ještě mají dost času. Tím, že je nebudou bavit, si vytvoří blok, že klasická literatura je nudná a těžká. No, doufám, že svým dětem budu dobrým příkladem. A nutit je asi opravdu nebudu:-) Oni mě také nebudou nutit, abych hrála hry na PC:-)

majík1
06.09.2016

Gwendelína- Ono je to těžké, já sama čtu knihy a přečtu zajímavou i za večer a to samé muž.Syn má nechuť a nutit ho je blbost.Znát to samozdřejmě je páč čte pomaleji a některá slova neumí nahradit jinými,ale knihy ho prostě neberou.Ve škole měli pov.četbu,ale nikdo už nekontroloval zda byla přečtena či nikoliv.A maturitu dělal z knihy kterou přečetl celou takže štěstí.Takže za mě vést ano,ale nutit nikoliv a pokud není zájem tak bohužel s tím nic nelze dělat.

Gwendelína
06.09.2016

Čtení je, myslím, základ. Kdo porozumí psanému textu, dokáže porozumět již čemukoliv, o vyjadřovacích schopnostech ani nemluvě. Kdo porozumí starému psanému textu, je na tom ještě lépe. To asi všichni víme. Ale v současné době se prezentuje tzv. rychločtení, kdy vlastně ani nevíme, co čteme, výsledkem je mít co nejvíce informací za co nejkratší čas. Internet je zahlcen informacemi, novinkami, kdo si čte včerejší zprávy, jako by nebyl. Takže, co se vlastně děje? Nikdo nečte a přitom všichni píší. Povinná četba ve škole je zkrátka povinná četba a jediná možnost, jak asi do dětí "nacpat" povinné minimum. Záleží na každém, jak si to přebere. Ale má opravdu lásku ke čtení vytvářet škola? Není to spíše rodina? Ať si čte, kdo chce a jak chce, ale pokud se někdo dokáže postavit za obsah knihy, kterou nečetl a její obsah sehnal na internetu, tak kde to jsme? Co takhle svědomí a radost z poctivě odvedené práce? Ale - pokud se tak nechovám sám, nemůžu to po dětech chtít. Čti, je to důležité, a já si zatím dodělám práci na počítači nebo si sednu k telině. Takže, kde je vlastně chyba...?

1