Z Qwillova pera - Noční Hlídka

blog

20.01.2016 v 08:54 / qwill (239 views)
Z Qwillova pera - Noční Hlídka
Po přečtení Pratchettovy Noční hlídky jsem si uvědomil, že se jedná o stěžejní dílo celé zeměplošské série. Samuel Elánius má tentokrát holé ruce a proti sobě soupeře, který s velkým přehledem vyhrál čtenářskou anketu v soutěži o největšího padoucha Zeměplochy.
Na zadní straně knihy je reprodukce obrazu Noční hlídka od Rembrandta. Protože jsem člověk zvědavý, začal jsem se o tento obraz trochu více zajímat. Dost mi v tom pomohl holandsko – polský film Rembrandtova Noční hlídka. Tento film nejspíš patří do kategorie Pro náročného diváka a ve mně zanechal opravdu velký dojem. Po jeho zhlédnutí jsem se rozhodl, že si obraz pořídím a budu hledat, jestli Rembrandt opravdu zakódoval do svého monumentálního díla (a za peníze zobrazených) zprávu o vraždě, napomáhání k vraždě a dalších nepřístojnostech tehdejší společnosti.
Pořídit reprodukci bylo jednoduché – opatovská pobočka Městské knihovny má (jako jediná v republice) artotéku – půjčování obrazů.
Dlouho jsem neváhal, zašel tam, půjčil si z několika možných velikostí tu největší, obraz zavěsil a jal se zkoumat. Nevyzkoumal. Jenom jsem se divil, že nějak špatně spím. Ale připisoval jsem to předvánoční a vánoční době a navíc mi to ani nějak zvlášť nevadilo, občas jsem vylezl z postele ve dvě ráno a začal něco provádět svému počítači.
Přesto mi to ale začalo být divné, protože to trvalo už nějak dlouho. Že by to nebyl nejlepší nápad mého života, nainstalovat dotyčné dílo do ložnice?
Tak jsem se jednoho dne namíchnul, obraz vrátil do artotéky a místo něj pověsil Zdeňka Hajného Betlémskou krajinu č.5.
Od té doby už zase spím docela dobře.
Náhoda, nebo je doopravdy v tom obrazu příliš mnoho krve?

Komentáře (0)