Vraní dívka a jim podobné.....

blog

03.05.2014 v 18:17 / Adria Orici (1006 views)
Vraní dívka a jim podobné.....
Předem bych chtěl upozornit, že píši kvůli svému podvědomí, aby se uklidnilo a vybouřilo ve psaní následujících písmenek, i když pro některé to bude asi nezáživné. Dospěl jsem k napsání tohoto textu, při čtení některých negativních komentářů k Vraní dívce.

Vraní dívku jsem nečetl, ale jak bude správná nálada, vrhnu se na ní. Ale chtěl bych poukázat na to, jaký vidím rozdíl v tomto žánru mezi skutečnými a vymyšlenými příběhy.

Skutečné příběhy o zneužívání dětí není potřeba vyzvedávat nebo rozebírat. V těchto knihách je hodně bolesti a nelehkých vzpomínek autorů, tak nás, kteří podobné zacházení prožili na vlastní kůži. Pokud budete chtít se o tomto problému dozvědět více, doporučím Vám tyto knihy, které mi hodně věcí připomněly a dokázaly, i s odstupem času, si v hlavě vše znovu poskládat.

Tichý pláč - Joe Peters. Tati, prosím ne! - Barbara Naughton.

Jen bych doplnil. Nedoporučuji maminkám které jsou příliš citlivé. Příběhy jsou ze života, většinou říkám, nebudete připravení na příval Vašich emocí, i když myslíte že ano. Po přečtení si můžete udělat obrázek a snad i pochopit proč jsem se rozhodl podělit se s Vámi o tyto knihy. Když budete pátrat v naší DK, najdete i další příběhy smutného dětství. Tyto jsou mi velmi blízké jelikož jsem zažil podobné zacházení.

Ptáte se, proč se v tom člověk stále „vrtá“, když je to nějaký pátek, co je dospělý? Jelikož považuji toto téma za stále aktuální. Někteří lidé si ho nechtějí ani připustit a nehodlají o něm debatovat, jelikož se domnívají, že se jich to netýká. Ale týká se to všech rodičů, prarodičů. Moc bych si přál, aby česká společnost dospěla do bodu, kdy bude přístupnější k těmto „jevům“ a bude se jim snažit zabránit.

Případná medializace určité aktuální kauzy vždy vyvolá sérii porozumění, lidé se snaží pomáhat. Ale zase se dostávám k prevenci, ta skoro žádná není. Kolikrát jsem se doslechl v naší organizaci o dětech, které se ztratily o letních prázdninách, byly dlouho venku i po 21, 22 h. Proto chci na Vás rodiče a prarodiče naléhat, aby se v klidu posadili a sami si řekli, vyhledám si informace případně kouknu na nějakou literaturu, jak se svým dítětem o tomto mluvit. Nechci ve Vás probudit pocit viny nebo přehnané péče. Jak se říká, vše si rozmyslet případně se poradit s odborníkem nebo s pediatrem, který Vám ochotně poradí, kde se poptat nebo jakou literaturu si přečíst.

Dnešní doba má své výhody, s dětmi se dá pracovat. Vyhledávat si informace ostatních a případně je vyzkoušet. I samotní pachatelé mají více možností se léčit a svěřit se do péče odborníků. U některých knih je zajímavá diskuze a jsem velmi rád, že jí někteří berou vážně, nekoukají na nás z vrchu jako na ublížené blázny, kteří potřebují občas politovat. Bohužel, i takové názory na nás slyším.

Jaká je spolupráce s odborníky? Velice rádi vyslyší naše „výtky“ nebo rady k jejich práci. Při vyslovení poklony od lékařů, ten postup mě nenapadl zkusíme ho, ten postup který si navrhl na terapii byl účinnější něž klasicky postup... máte „pro co žít“.

A moje maličkost? Představte si dětský domov 80 letech. Soudruh vychovatel byl ve straně, tedy byl vzorný občan. Své sadistické pedofilní choutky si vybíjel. Věděl jak má způsobit bolest, aby nezanechala žádnou modřinu, šrám. Bylo nás více chlapců. Po roce 89, když svým způsobem vyšlo na světlo. Dodnes si pamatuji, jak někteří vychovatelé reagovali a starší děti, se kterými nepřišel do styku. Mohl být rád, že přežil ve zdraví jen s pár ranami. Zemřel nedávno v klidu ve svém bytě.

Doufám že jsem Vás příliš nepoučoval, nezkazil pěkný den, neléčil svoji nemocnou duši. Na případné otázky Vás rodičů, prarodičů stačí napsat zprávu, rád odpovím.

Omluvte prosím případné chyby, jedná se o moji prvotinu.

Komentáře (15)

Adria Orici
18.05.2014

goldiex - Jelikož je to momentální hit, chcete-li s touto problematikou. Od některých přátel jsem se dozvěděl že v jistých věcech popisují autoři "naše" zkušenosti. Také moje zvědavost jak autoři zvládli vše zasadit do příběhu. Jednoduše řečeno..... lidsky řečeno.... .Pokud se v tom "šťourá" zasvěcený, nemá většinou potíže. Ví co může očekávat. Pro nezasvěcené, i když se považují za silné povahy.... při sbírání vědomostí to chce bít trochu "cvok". Co jsem o nich četl, sedí to na ně. Samozřejmě jsou to pouze mé domněnky z článků.

goldiex
17.05.2014

Knihu Vraní dívka se chystám číst a rozhodně souhlasím s tím, že téma zneužívání dětí je bohužel aktuální a velmi drsné. Jen nerozumím tomu, proč je ve vašem článku tato kniha uvedena v jeho názvu, aniž byste ji četl.

Adria Orici
05.05.2014

binysek - Ano máš naprostou pravdu, slyším to v naší organizaci, docela často jak se dokáží starší děti chovat ke svým rodičům. Bohužel mé zkušenosti jsou zcela jinde, tak se snažím pomáhat pravě s dětmi a uplatnit své zkušenosti. I když někdo to porovnává..... ale to myslím ani nejde je to.... . Ale plně s Tebou souhlasím.

binysek
05.05.2014

řekla bych, že nejstrašnější nejsou ty konkrétní příhody, i když jsou nepředstavitelně hrozné, ale skutečnost, že na jednoho, který se vypíše ať již v knize nebo v diskuzi, připadá mnoho těch, kdo se o tom nikdy nezmíní a žijou v tom i dnes nebo to táhnou v sobě celý život, že právě teď někdo ubližuje dítěti, že právě teď žije nějaký člověk dlouhodobě v zajetí nějakého úchyla - proto říkám, je potřeba před touto hrůzou i před jinými formami třeba domácího násilí (násilí na starcích je přece také hrozné), nezavírat oči a všímat si okolí.

Adria Orici
05.05.2014

Moňa69 - Děkuji Ti za dobrý tip. ;) Opatruj se.

Moňa69
05.05.2014

Jo, to je ona. Myslím, že se s tou situací slečna vypořádala dost statečně, až mě zarazilo, jak ostře, a fandím jí. Zvláštní je, že knihu napsala krátce poté, co otci unikla, takže na rozdíl od jiných románů tohoto ražení je Bylo mi dvanáct... víc "agresivní", pochopitelně. Výraznější nenávistné projevy. Doufala jsem, že nakonec unikne a otec bude potrestán.

Adria Orici
05.05.2014

Moňa69 - Děkuji Ti, myslíš tuto? www.databazeknih.cz/search?q=Bylo+mi+dvan%C3%A1ct&hledat=&stranka=search všiml jsem si Tvého hodnocení.

Moňa69
05.05.2014

Adria Orici - ještě jsem chtěla doporučit knihu Bylo mi dvanáct..., jen si nevzpomenu na jméno autorky. Je to trochu jiná forma těchto příběhů, za přečtení určitě stojí:)

1