Volte si, koho chcete, já volím knihu

blog

17.10.2013 v 01:42 / Rocker-Tialk (695 views)
Volte si, koho chcete, já volím knihu
Další volby se nám blíží a kdo kdy seděl ve volební komisi, ten ví co tím myslím. No samozřejmě, není komise jako komise, ale představte si takovou tu komisi v obci o zhruba šesti stech obyvatelích. To máte v pátek od dvou hodin do deseti do večera a v sobotu od osmi ráno do dvou odpoledne plus nějakou hodinku na spočítání hlasů a vyplnění lejster. S volební účastní kolem dvou set padesáti voličů celkem, kteří se přihrnou v časech příjezdu autobusů v pátek a během ranních nákupů a odpoledních procházek v sobotu, vám zbývá tak šest až osm hodin nic nedělání. Anebo lépe – čtení!

Jako pokaždé, když se v téhle republice konají nějaké ty volby (což bývá zpravidla tak jednou až dvakrát do roka), přemýšlím už dopředu, co si sebou vezmu na čtení „do komise“. Ono totiž kromě klábosení a občasného odškrtávání voličů se zas až tolik jiného dělat nedá. V dřívějších letech jsem měl výběr jasný – studijní materiály a skripta. Letos je to ale jiné, ne že by nebylo co studovat, ale nechce se mi plýtvat tento vzácný čas každodenní rutinou. Tudíž jsem se rozhodl najít si nějaké čtivo, které bych mohl „zmáknout“ nebo alespoň „načít“ během té nekrátké chvíle volna o volebním víkendu.

Jako první mě napadlo vybrat si dílo, které má vztah k české státnosti, jelikož volby do parlamentu by měly být jejím svátkem. Špatné by nebylo vzít si k volbám třeba něco od TGM. Sedět tam zanořen do četby „Z bojů o rukopisy“, nebo „Česká otázka: snahy a tužby národního obrození“, či dokonce do díla s názvem „O demokracii“, případně do „Velké revoluce“. Rozhodně by bylo z čeho vybírat. A do obecní knihovny to mám konec konců jen asi deset metrů po chodbě.

Na druhou stranu jsem si říkal: budeš sedět u voleb, nebudeš se moct soustředit na vstřebávání myšlenek tatíčka Presidenta, vezmi si něco odlehčenějšího. Nu dobrá, řekl jsem si, tak zvolím třeba Sapkowskiho Zaklínače, to je něco z mého oblíbeného „free time“ žánru, co jsem ještě nečetl. Jenže cosi ve mně zahlodalo: Sapkowski? Proboha, přece víš, jak dopadla „Husitská trilogie“! Takže Sapkowski také ne. Že by snad jiná fantastická knížka?

No tak co s tím, říkám si. Pak mě napadla jako třetí varianta nějaká dobrá sbírka povídek. No jo, jenže jaká? Povídky to není zrovna má doména. Nech si něco doporučit, říká hlas kdesi v hlavě. Jo, já si nechám zase něco doporučit a zase se mi to nebude líbit, oponuji tomu hlasu. Sbírky povídek, to není jen tak, tady musí mít člověk trochu přehled, když si bere knihu k tak vážné věci, jako je dozorování voleb.

Jsem v koncích, jak se říká „jako Baťa s dřevákama“. No a jak to tak vypadá, nejspíš zase skončím u kombinace čtení denního tisku, studijních materiálů a klábosení s ostatními komisaři a komisařkami nad otázkami každodenního života v naší obci. A nebo víte co, já si přeci jenom nějakou tu knížku vezmu sebou do tašky. Jen tak, pro jistotu, co kdyby náhodou!

Komentáře (7)

Barilac
24.10.2013

Dubliňané od Joyce. Píšu asi docela pozdě, ty ale zkus.

Rocker-Tialk
24.10.2013

Tak vám všem děkuji za zajímavé tipy na následující dva dny, něco z nich si určitě nakonec vyberu. Nejspíš ale budu muset sáhnout spíše po publikaci "Paralelní systémy a algoritmy" od Prof. Ing. Pavla Tvrdíka, CSc. :-(

Rup
20.10.2013

Já bych doporučoval orwelovu Farmu zvířat. Je to aktuální (už dlouho), příhodné a dlouhé to také není.

orisi
19.10.2013

Jistě pane ministře - premiére ;)


http://www.databazeknih.cz/autori/jonathan-lynn-7521

Ronin Roujin
18.10.2013

Co třeba klasiku. I když asi sedne více k prezidentským volbám. Ale bohužel se vztahuje i k výsledkům většiny voleb už hodně dlouho. http://www.databazeknih.cz/knihy/idiot-3631

Koka
17.10.2013

Doporučuji:
http://www.databazeknih.cz/knihy/demokrati-134801
Poznáš, že i po mnoha letech od napsání této satiry jsou mnohé věci aktuální.

Raksa.A
17.10.2013

Vřele doporučuji Edgara Wallace. Při minulých volbách jsem přečetla Stewarda - vyprávění lodního stewarda o falešných hráčích na palubě zaoceánské lodi. Dále Sanderse a Bosamba - africké příběhy o tom, kterak umravnit bojechtivé i jiné obyvatelstvo (například neplatiče daní). A povídky o čtyřech spravedlivých. Jsou to povídky krátké, nápadité, a vzhledem k místu a době čtení i poučné.
Ale letos už do komise nejdu...

Rocker-Tialk také napsal

PatnáctPatnáct
blog