Ví, o co přicházejí?

blog

21.01.2014 v 16:01 / VČJKR (608 views)
Ví, o co přicházejí?
Musím říct, že jsem docela všestranný člověk. Mám spoustu zájmů, které na první pohled nejdou sloučit či nějak propojit, ale to neznamená, že se o to nesnažím. Jak se mi to vede, to je jiný příběh. Ale já bych teď zde chtěla zaznamenat jednu skutečnost, kterou jsem postřehla...

Miluji čtení, knížky, jejich vůni a příběhy, které v sobě ukrývají. Čtu již od raného dětství a ještě nedávno jsem si myslela, že je to naprosto normální.

Další volnočasová aktivita, bez které bych nemohla žít, je skauting. Věřím, že spousty lidí tady také "skautuje" či se tomu dříve věnovalo, takže mě chápou. Je to zvláštní kroužek. Vlastně ani kroužkem nemůže být nazýván, protože se o těch "normálních" diametrálně liší. Nejde tam o vítězství, jako u fotbalu, ani o to být nejlepší, jako u atletiky, nejste sami a přeci jste důležití, jako byste tam byli jediní. Každý tam je váš přítel a se svými kamarády prožíváte nezapomenutelná dobrodružství.

Nedávno jsem se stala vedoucí družiny, jedné menší části oddílu. Snažím se klást důraz na zábavu, ale i na vzdělání. A na knížky.

Jednou jsem položila jednoduchou otázku: Co čtete za knížku?

Víte, co se mi dostalo jako odpoveď? NIC!!! Jen ticho.

Když jsem se zeptala, co četly jako poslední knihu, dlouho mlčely. Nakonec jedna řekla nějaký fantasy titul, o kterém jsem nikdy neslyšela, a druhá povinnou školní četbu, kterou ani nedočetla... Zato filmů, co viděly v posledním měsíci, dokázaly vyjmenovat tucet...

Já nevím. Nevím, co s tím dělat. Copak nevidí, o kolik krásných chvil přicházejí? Kolik dosud neobjevených krajin a světů jejich fantazie nenávratně mizí? Jak se stávají závislé na elektronice? Vždyť i na samotné promítnutí filmu potřebují elektřinu, počítač, televizi či dokonce kino.

Mám pár nápadů, jak je ke knížkám přivést, snad se mi to v budoucnu povede. Ovšem když jsem svůj nápad a plán říkala kamarádce, ta na mě jen koukala, jako bych spadla z Marsu. Nakonec se mne zeptala: "A proč vlastně? PROČ to chceš všechno dělat?"

To jsou knížky mým vrstevníkům úplně ukradené?

Chápete mě alespoň VY?

Komentáře (8)

Ben Nevis
24.01.2014

Taky jsem si všimla, že se mezi vrstevníky málo čte a pokud už se čte, tak to není téma do společnosti. Čtenář začíná být stejný podivín jako filatelista nebo modelář.
Nemyslím si, že je to vina rodičů nebo učitelů. Každý je jinak orientovaný, a pokud dotyčnému stačí film a nepotřebuje hlubší prožitek spojený s knihou, nemá smysl mu knížky vnucovat (pokud se nejedná o dítě, které vzít knihu do ruky ještě nenapadlo).

Čtení je prostě koníček, zábava. Užitečná, protože zlepšuje slovní zásobu, gramatiku apod. Neodvážila bych se však tvrdit, že kdo dává přednost filmům nebo internetu (nebo úplně jiným koníčkům), je méněcenný člověk. Svět se hnul, jak by řekl Roland z Gileadu, a lidé mají dalo víc možnosti, jak přijít k dobrému příběhu.

VČJKR
23.01.2014

Já rozhodně nezavrhuji ani třeba čtečky nebo knížky na internetu, má to své výhody, ale myslím, že knížky mám přeci jen o něco raději... Čtečky nevoní :)

To, že chybí ti správní učitelé na literaturu je bohužel pravda, u nás na škole máme takového jen jednoho asi z pěti a to jsme ta šťastnější škola. Někde není třeba ani jeden... Ale kde je vzít? :)

A děkuji za komentář i za pochvalu, moc si jí vážím

WEIL
23.01.2014

Určitě se čte méně, protože dostupnější je nechat si vypravovat příběhy přes audio, video, atd.

Je to docela logické, že kniha, a hlavně noviny v papírové formě přestávají být důležitým zdrojem informací.
když se zamyslím nad tím, proč já četl, a i dneska čtu - tak mě něco pudí se dovědět o tom kterém člověku to či ono, nebo o jeho práci.
Ale dříve to byly vlny emocí, které ve mě knihy vyvolávaly. Potom - hlavně učebnice - dovědět se něco o dějinách, o člověku, o historii, atd. Byl to hlad, a taky mě to naplňovalo, a snad i bude --- můj vnitřní život, jeho potřeby.

Dříve to bylo podobné, taky moc lidí nečetlo, ale nebyly takové možnosti jako nyní. Tím zase myslím, že každý má PC, každý má internet, HDD, atd.

Už dlouho jsem si nekoupil noviny, ani časopis, protože to považuji za přežitek. Podobně třeba i videopásky, a přistihl jsem se, jak někdy koukám na časopisy, a divím se, kolik jich vychází, a že se to majiteli vyplatí.

Ale jinak učit se bude vždy z knížek. Vyzkoušel jsem vše, ale kdepak...
Očima se učí člověk rychleji, když si vycvičí mozek, tak i kvalitněji, než přes audio, či obraz.
Jak se dříve říkávalo --- lépe jednou vidět, než stokrát slyšet.

A proč se taky nečte...Schází učitelé, co umí literaturu propagovat. Dělat z ní událost. Ne, že by se pak zvedl zájem nadměrně, ale částečně asi jo...I když kdo chce, ten si asi někdy knihy oblíbí...

Díky za pěkný příspěvek.

VČJKR
22.01.2014

Snad. Také v to doufám...

Ikkju
22.01.2014

Stojí to za to to aspoň zkusit jim do tohohle světa ukázat cestu (dát tip, vyprávět o nějaké zajímavé knížce), viz blog o pár řádků dál http://www.databazeknih.cz/blog/muj-svet-diky-nemu-1146 . Jestli to pochopí, budou ti za to nakonec vděční..

VČJKR
21.01.2014

Děkuji moc za názory.

Knížku na pokračování už pár týdnů čteme (to byla jedna část toho "mám pár nápadů"...), ale budu muset ještě nejspíš nějakou dobu počkat, než se dostaví reakce. A čekání není moje přednost...

A chlapík, co skáká do kaktusů - u toho jsem se ještě nějakou chvíli smála :)

Aksel
21.01.2014

Inu, tady mezi námi o tom asi není potřeba zvlášť diskutovat nad oním "proč". Věřím, že všichni důvěrně známe onen pocit z četby krásné knihy. Knihy jsou duševní turistikou: člověk pozná tolik nových věcí, zážitků a názorů, aniž by kvůli tomu musel obcestovat svět a utratit jmění. A už vůbec nemluvě o potěšení, které přináší debaty nad knihami s jinými knihomily...

Příště bych se v oddíle zkusil těch ostatních zeptat jinak. Proč vlastně nečtete? Zkoušely jste to? A co si třeba příště zkusit něco přečíst spolu?

Napadá mě totiž, že onen vlažný postoj ke čtení dost možná jednoduše pramení z absence vzorů. Pokud dětem nečtou jejich rodiče resp. samy nevidí doma nikoho běžně číst, nepociťují žádné obvzláštní nutkání vzít taky nějakou knihu do ruky.
Na druhou stranu, co jim třeba zkusit přichystat čtení na pokračování nějaké zajímavé knížky stylem co oddílová schůzka, to kapitola? Třeba by pak leckteré ze skauťat zjistilo, že čtení nemusí být "vopruz" a nuda. Možná, že nedočkavost a napětí by je dokonce ponoukly půjčit si knížku a přečíst si ji doma sólo, ať nemusí čekat další týden na pokračování. A kdo spokojeně dočte jednu knížku, sáhne po další...

(Snad se zase časy tolik nezměnily od dob, kdy jsem sám chodil do skautu jako malý kluk. Tehdy, v polovině 90. let, platilo, že přinejmenším v porovnání se zbytkem populace se do skautu soustředila spíše ta přemýšlivější a novým věcem otevřená část děcek.)

Lachenauerin
21.01.2014

Ale klid, nejsou jim ukradené. Snažte se dál, šestnáctkrát nebo ještě víckrát to bude k ničemu -- nebo budete mít pocit, že to je k ničemu, ale nakonec stejně něco pozitivního vykonáte, ačkoli to sama možná nebudete vědět. A tak je to holt se vším, nejen s knížkami. Jo, svět je stále třeba zlepšovat, ať se mu to líbí nebo ne... Hodně zdaru a pevné nervy!
Jo, a až se vás zase někdo zeptá PROČ, tak zkuste odpovědět jako ten chlapík, co se ho ptali, proč skočil nahý do kaktusů: "Protože mi to připadá jako dobrý nápad."