Veřejná služba knihám

blog

28.10.2016 v 09:07 / mone (535 views)
Veřejná služba knihám
Možná to bude znít paradoxně, ale kvůli televizi mnohem víc čtu. Vždycky když si s manželem řekneme, že bychom se večer na něco podívali, končívá náš plán nějak takto: sedíme vedle sebe na sedačce, on projede nabídku programů dvakrát tam a zpět, načež se většinou shodneme, že bude pro oba nejlepší, když si on pustí sport a já si půjdu číst. Máme pocit, že tam nic není. Respektive „nic“ nebo takový ten pískající zvuk, že se nevysílá, by byl v řadě případů lepší, než to, co tam ve skutečnosti je. Je nám lehce přes třicet, nevlastníme peoplemetr a Ohnivý kuře v nás vyvolává podobně nelibý pocity jako to z Vodňan.

Na fakt, že si není z čeho vybrat, jsem si zvykla. Respektuju to, a kdybych nemusela platit koncesionářské poplatky, asi bych ani neměla potřebu to zmiňovat. Je to o tom, co čekáte, o osobním vkusu diváků… Chápu, že trefit se do noty deseti milionů Čechů, asi není žádná sranda. Představa, že nás 899 trpí, zatímco ten devítistý s peoplemetrem spokojeně vrní u StarDance III, je žalostná. Stejně tak to, že z mého účtu měsíčně odchází 135 korun České televizi. Protože je na to zákon. Zákon, který mi nařizuje, že musím pravidelně platit za tuto „veřejnou službu“, kterou nevyužívám, a která se, podotýkám, nedá reklamovat. Nedivím se, že řada mladých lidí a mých vrstevníků tento poplatek platit odmítá. Z principu. Ale…

Přemýšlím nad těmito věcmi už nějaký ten pátek, a tak jsem se před časem rozhodla přečíst si zprávu ČT o tom, jak vlastně vybírá a vymáhá televizní poplatky. Jak jim v zemi, kde podle dat ČSÚ vlastní televizi 98 % domácností, lidi neustále tvrdí, že doma televizi nemají. Ano, je to jako byste se někoho snažili přesvědčit, že nemáte záchod nebo okno. Potvrdilo se mi, že podle odběru energií vždycky přijdou na to, že to neplatíte. Čistý příjem ČT u ukončených soudních žalob je cirka 55 milionů ročně. Sečteno podtrženo mi z toho tak nějak vychází, že sabotovat 135 korun měsíčně a cítit se jako vítěz, je dost krátkozraké řešení. Obzvlášť když „černý divák“ v případě odhalení musí zaplatit kromě dlužných poplatků i desetitisícovou pokutu za nenahlášený televizor. Pokud tedy vlastníte televizi, měli byste, pro klid duše, za nesledování všech těch StarDanců a Sama Doma, platit. Nikdo vás nenutí to sledovat, ale pokud se nechcete dostat do problémů, nesledujte to legálně.

A pokud vás stejně jako mě napadá, že byste si místo těch peněz vyhozených z okna mohli každé dva měsíce koupit novou knížku, tak běžte, a kupte si ji. Až budou totiž v televizi zase dávat kulový, budete rádi, že ji na nočním stolku máte…

Komentáře (12)

Terazky
05.11.2016

Krásně a pravdivě napsané...

siena
03.11.2016

RaksaA, já si myslím, že těch co i sledují TV, koukají na filmy a přitom nejsou kulturními barbary, jak tak nějak z podobných "zamyšlení" vždy vykukuje, bude víc:)

Raksa.A
02.11.2016

Tak to jsem asi výjimka, neb kromě čtení taky koukám na televizi. Byl to složitý proces, ale nakonec mám kabelovku, kde mám Mezzo - opery, jazz, balet a tak, spoustu přírodovědných kanálů, kde se vždycky něco najde a Eurosport se snookerem a krasobruslením. A taky ruskou televizi, kde občas dávají nějaký starý film a něco o móc lepšího než Stardance - říkají tomu Doba ledová a dělá se to tak, že vezmete mistra světa nebo někoho takového v krasobruslení a přidělíte mu hérečku nebo herce a donutíte je předvést párové číslo na ledě.
No, a kromě toho mám spoustu knih a čas, neb jsem důchodkyně.

Ajrad1981
02.11.2016

U nás v domě bydlí 3 osoby, každá si prakticky žije vlastní život, televizi vlastníme jednu a placení televizních poplatků u nás má smysl, protože mamka televizi sleduje denně a dost, a když už náhodou nesleduje televizi, má přes satelit puštěné rádio.
Já sleduji televizi tak tři hodiny týdně - seriál Rapl a zmiňované Stardance - i když to hlavně kvůli humoru Marka Ebena. A taky zkoumám, jestli se někde nevyskytuje ještě větší kopyto než jsem já (tenhle důvod ale po loňském účinkování Lukáše Pavláska jaksi odpadl :-D). Když už se chci na něco podívat, je to sport - a většinou si ho musím pustit na počítači. Když začala vysílat Prima ZOOM, byla jsem nadšená, ovšem nadšení mě opustilo po té, co jsem zjistila, že dokumenty, které by mě zajímaly, dávají dopoledne, kdy jsem v práci. Takže čtu :-)

A mám ještě jeden hodně speciální důvod, proč si aspoň na ty tři hodinky týdně udělám čas na TV, a to jsou kočky. :-D Mám strašně ráda pocit, když mi kočka leží na klíně (leží, o stočení či schoulení se v případě našich pětikilových miláčků mluvit nedá) - a ti dva naši chlupáči si lehnout člověku na klín jen tehdy, když sedí v obýváku v křesle, a to se nic jiného než sledovat TV dělat nedá (v křesle nedokážu zaujmout tu správnou čtecí polohu ;-))

elizabeth_ba
31.10.2016

Doplnila bych, že poplatky se musejí platit dokonce i tehdy, když máte počítač s internetem, protože máte možnost se dívat na čt v internetové verzi. V případě mém ( a i v případě Vašeho manžela, jak čtu v úvodu) na čt sport. Občas si něco vyberu i v archivu (buď artovém nebo také tom sportovním) a to sleduji. Poplatky proto platím, zvláště když teď mám novou (koupili mi ji rodiče, neb já jsem to cca 10 let považovala za zbytečné) docela rozměrnou obrazovku...

alnahu
31.10.2016

Mluvíte mě z duše i když je mi trošku víc než vám ,sdílím stejný názor na televizní programovou nabídku. A díky tomu mám více času na knihy , takže mi to v podstatě ani tak nevadí. Samozřejmě ,že nepohrdnu dobrým filmem(když náhodou nějaký je) a také dokumenty z přírody.

Rup
31.10.2016

Kdysi jsem sledoval, podle mého, kvalitní filmy (Africká královna, Kočka na rozpálené plechové střeše, ...), seriály pro pobavení (Colombo, ...), zprávy abych měl přehled o současnosti a dokumenty pro poučení. Kvalitní filmy jako by zmizely; namaštění svalovci s obnaženými kráskami bez nápadu a vtipu mě nezajímají. Zbyly mi tři. Seriály mi připadají na jedno brdo, jen se vymění kulisy a jména; tak jsem přestal sledovat i ty. Zbyly zprávy a dokumenty. Zprávy jsou na NETu mnohem dříve. Proč bych se díval v televizi na to samé, zvlášť když mi lžou naprosto shodně. Takže dokumenty. Jenže BBC zavedla vynikající způsob jak spolehlivě diváka odradit. Půl hodiny se dívat na mluvící hlavu, kde se občas mihne nějaká veverka, mi připadá velmi nezáživné. Nezbylo mi tudíž nic. Vlastně ano. Poplatky.

ferenc_had
31.10.2016

Na TV koukám v podstatě minimálně, filmy a seriály sleduji raději v originálu (s českými titulky, či bez nich ), když mám náladu. Jinak si raději přetu knihu, co si půjčím v knihovně.

1