Vegetariánství, aneb my důležití v zájmu zachování rodu

blog

15.10.2013 v 10:30 / edysy (1106 views)
Vegetariánství, aneb my důležití v zájmu zachování rodu
Chci se s vámi podělit o jeden velice výstižný sen, který se mi nedávno zdál. Odpočívala jsem na jakémsi palouku, byl krásný, slunečný den. Najednou se na scéně objevila horda hlučných lidí a sebou vedli oslíka. K mému zděšení do něj začali řezat noži, jakoby se ho snažili zabít. Idylka dne se měnila v hrůzné divadlo. Rozčílila jsem se a zeptala se těch lidí, co to vlastně dělají? Ozvalo se něco jako: „ My důležití, v zájmu zachování rodu…“ „Cože?“ Zakřičela jsem. „My důležití v zájmu zachování rodu…“ „ Ale ten oslík chce žít!!!“ Všichni se dali do smíchu. „Říkám, ten oslík myslí cítí a chce žít stejně jako my… !!!“ Plná pocitů bezmoci jsem se probudila.

Ten sen krásně vystihuje, jak se my lidé ke zvířatům chováme. A smějeme se vegetariánům. Přitom vegetariáni podle všeho žijí déle. Jak se píše např. v knize Vegetariánství z lékařského hlediska. Já bych jen dodala, snad proto, že mají také čisté svědomí.

Podle jedné moudré knížky je člověk pánem tvorstva a je zvířatům nadřazen, přesně jak říká sen. Je moderní mýty Bible vyvracet, proč ne tento? Ano, člověk se odlišuje, ale podle mne by to mohla být pouze lidskost, co by nás mohlo stavět takzvaně “nad“ ostatní tvory.

Komentáře (15)

Ikkju
19.10.2013

Daxie L. Jesus Neměl jsi se s nedostatečně nastudovatnou teorií vrhat do praxe :D

Daxie L. Jesus
16.10.2013

Ikkju, taky jsem dřív byl vegetarián, ale pak jsem zjistil, že nejedí maso a přestal jsem...

WEIL
16.10.2013

O člověku dnešního druhu se toho ví málo. Tedy - kde se zde vzal? Proč má rozum, který klade otázky, a nenalézá odpovědi? Jiní savci to mají snadnější. Žijí hlavně díky pudům. A tak i zde se vznáší otázka, zda byl člověk dnešního druhu, co už se naučil kreslit a později vymyslel písmo, tak všežravec, či bíložravec.

Ikkju
16.10.2013

Nebyl náhodou včera muslimský svátek obětování? Zajímavá náhoda... Kdysi jsem byl též vegetarián, nejvíc se mi na tohle téma líbila kniha Chránit vše živé od Roši Kapleaua. Časem jsem to ale vzdal a v tomhle směru celkem skornatěl, takže mě příliš nepobuřují ani víceméně samoúčelné oběti (tedy moc o tom nevím, ale tuším že to maso muslimáci nezahodí)... Přijde mi lepší, když si malí kluci namočí ruce ve zvířecí krvi, než oddosobněná představa že maso roste samo ze sebe někde v zadní místnosti teska.

Vegetariánství považuji za chvályhodné, ale myslím, že stejně jako bezmezný idealismus patří k určitému věku, a zdá se mi, že váhu to má jenom pokud člověku vydrží ...

eraserhead
16.10.2013

Jsem vegetarián (s hříšnými výkyvy) již skoro dvacet let (chvíli jsem byl i vegan). Zpočátku to samozřejmě bylo z toho idealistického odporu k zabíjení zvířat a v podstatě to takhle i zůstalo. Ale dnes nejím maso hlavně z jednoho prostého důvodu - protože ho jíst nemusím a tak jsem se rozhodl ho nejíst. Neřekl bych ale, že mají vegetariáni proč mít čistší, ne-li čisté svědomí, ono totiž i kvůli vejcím a mléku jsou trápeny a zabíjeny zvířata. Pokud si tedy vegetarián neobstarává tyto poživatiny z vlastního etického zdroje a chovu. Takže ano, je to krásná věc, vnitřně to hrozně naplňuje, při pestré a bohaté stravě tělo nestrádá (vážím 115 kg) a máte prostě dobrý pocit. Pokud se nezačnete nimrat v tom, odkud přesně pochází ten sýr, mléko nebo vejce. Je to smutné, ale je to tak.

nightlybird
16.10.2013

Nepochybně dopadnu jako Koka - nepochopil jsem, co chtěl "básník" říci. Pokud jde o propagaci vegetariánství nebo veganství - člověk, jako součást přírody je nepochybně od pradávných věků všežravec. Pokud jde o úvahu t.ř. "zelenou" - jako spousta jiných je trochu mimo mísu. Člověk nemusí být bůhvíjaký znalec přírody, stačí se podívat sem tam na dokumenty třeba na National Geographic, aby viděl, že zvířata jsou při svých stravovacích zvyklostech velmi krutá, v celé řadě případů loví nikoliv z hladu, ale pro rozkoš z lovu a jenom nedisponování technikou a snad i lenost jim brání v hromadnosti zabíjení. Osobně si myslím, že je nesmyslem poměřovat chování zvířat lidskými hledisky a zrovna tak považuji za zhovadilost se přehnaně a často zbytečně "montovat" přírodě do jejího lifestyle.
Člověk je naprosto stejné zvíře jako všechna ostatní, odlišuje se opravdu jen tím, co už řekl Standa Šebek a z jedince rozhodně neudělá anděla nebo zloducha to, čím se živí - ať je to lupení či kus flákoty.
A pokud jde o pochopení či nepochopení blogu - nepochybně je to věc závislá na schopnostech jak pisatele, tak čtenářů. Howg.

Tahit
15.10.2013

Koka,
nepochopení toho, co chtěl druhý sdělit je zjevné. V tu chvíli už málokoho zajímá naše debata po tomto výčtu možností. Zbývá tedy jen dodat. Hledání a získávání potravy nelze srovnávat, protože zvířata nemají konflikty jako člověk. Pouze člověk dokáže hromadně zabíjet…A to je příliš velká cena.

Koka
15.10.2013

edysy,
toho, co jsem z tohoto blogu nepochopila, je více, než jen ten vysněný oslík :=)), a vůbec si to nevyčítám. Vegetariánům se nesměji, akorát že nesdílím jejich stravovací návyky, což však o čistotě mého svědomí vůbec, ale vůbec nic nevypovídá, proto tvůj dodatek uvedený za názvem knihy kategoricky odmítám.
Tvůj příspěvek chce patrně být propagací knihy v textu zmiňované - no, budiž. Na světe se ročně vydávají tisíce knih o zdravém stravování, o humánním přístupu ke zvířatům, o pochybnostech o nadřazenosti lidského rodu nad zvířecím. Ty knihy vyjadřují názory jejich autorů a můj příspěvek vyjádřil názor můj. Copak, na něj už volání po toleranci neplatí?
Nazvat Bibli nejdřív moudrou knížkou a pak vyzývat k vyvracení mýtů v ní uvedených - to mi přišlo nějak nekompatibilní.
Tahit se domnívá, že "svět zvířat je milosrdnější, než ten náš lidský". Já opravdu, ale vážně nevím, z čeho tak usuzuje. Neznám ani jediný případ, že by např. lvi dobrovolně a uvědoměle přestali lovit ohrožený druh antilop jenom proto, že reálně hrozí jejich vyhynutí, a tedy ochuzení pestrosti života na zemi. Přitom člověk to udělal.
Jinak, samozřejmě přeji všem dobrou chuť.

1