Už první odstavec knihy pobaví

blog

06.01.2016 v 16:40 / DSpi (179 views)
Už první odstavec knihy pobaví
Marťan. Sci-fi příběh, který si čtenáře chytí hned prvním odstavcem. Proč? Minimálně první odstavec stojí za přečtení. Neobsahuje jen tradiční seznamovací popis vypravěče, místa děje, situace. Nachází se v něm i jadrnější výrazy a na první dobrou je patrný jistý vypravěčův sarkasmus či ironie.
Hlavní a vlastně téměř jediný hrdina knihy astronaut Andy Weir se díky bouři ocitne sám na pustém Marsu. No, pustém… pustém ve slova smyslu „neobydleném“. Nicméně jisté stopy lidské civilizace se zde nachází z předchozích marsovských misí, ale zároveň i zázemí připravené na misi, která má následovat po několika letech od té Markovy. Hlavní hrdina, ač zraněný, má tedy jistou šanci na přežití. Díky svému botanickému vzdělání i jisté manuální zručnosti, kterou mu může závidět kdejaký český kutil, se mu nakonec podaří spojit se s NASA a dát vědět, že přežil.
Děj knihy je pojatý formou deníku, ve kterém, jak již bylo zmíněno, se nešetří ironií, sarkasmem i humorem. Hlavní hrdina netrpí obšírným popisem situace a marsovské krajiny, jde rovnou k věci, takže se kniha čte poměrně svižně.
První vydání knihy v Edici světový bestseller spatřilo světlo českého trhu v lednu roku 2015. A jak je poslední dobou trendem, druhé vydání – s filmovou obálkou – na sebe nenechalo dlouho čekat. U příležitosti premiéry stejnojmenného filmu, vyšlo druhé vydání v září 2015. Pozitivní je, že film byl inspirován knihou, nikoli naopak.
Závěrem lze říci, že Marťan je čtení, které si s chutí přečtou jak občasní čtenáři, tak i čtenáři vyhýbající se sci-fi tématům.

Komentáře (0)