Uplynulo 50 let od smrti Enid Blytonové, královny dětské literatury

Uplynulo 50 let od smrti Enid Blytonové, královny dětské literatury
Když každoročně přidávám do poličky ježíškovské knížky, vždycky zavadím o svůj starý čtenářský deník. Mému dětství jednoznačně vévodila britská autorka Enid Blytonová. Zamrazilo mě, když jsem si dohledala, že letos uplynulo přesně 50 let od její smrti. Přitom její knížky, psané bezmála o století dříve, zasahují i dnešní mládež. V knihovnách mají její knížky pořád své čestné místo. Některé díly Správné pětky můžete potkat dokonce jako e-knihu v autobuse Student Agency, pro mě to byla skvělá jednohubka při cestě na adventní trhy do Vídně a hlavně připomínka dětství.

Myslím, že existuje jen málo knížek Enid Blytonové, které mě minuly. Bylo to zapříčiněno skutečností, že v knihovnách byly věčně vypůjčené. Největší díry mám asi v sérii Tajemství. Pamatujete na Špekouna a psa Broka? Líbilo se mi, že Blytonová dokázala udělat z tělesné konstituce, která by dnes vedla asi k posměchu a možná i šikaně, přednost.

Milovala jsem ale i hrdiny Správné pětky, ačkoli jsem je četla na přeskáčku, tak jak se v knihovně zrovna uvolnily. Naštěstí to ničemu nevadilo, Georgianu a její bratrance Dicka a Juliána, sestřenici Aničku a psa Tima si zamilujete v každém díle. Mojí nejoblíbenější postavou tady byla spořádaná Anička, moc se mi líbilo, jak pěkně a ohleduplně se k ní starší bratři chovali. Správnou pětku bych povinně předepsala všem lidem s poruchami příjmu potravy. No vážně, oni pořád něco jedli, při čtení jsem neustále měla chuť na sendviče a dokonce i marmeládu, kterou nemám ráda!

Připouštím mezery v dobrodružných knihách, každopádně neexistuje jediná knížka z holčičí "internátní" série, kterou bych nečetla. Tehdy jsem dokonce i "investovala" 22,-Kč na zamluvení v knihovně. S láskou vzpomínám na příhody dvojčat Pat a Isabely, možná ještě o trochu více mě chytla za srdce Elizabeth, rozmazlená slečna, kterou napravil internát a nakonec se stala příkladem pro ostatní.

Pokud bych ale měla vybrat svou top sérii, asi by těsně vyhrála Tajná sedma. Myslím, že Tajná sedma bylo mé první setkání s Blytonovou vůbec. Celých deset dílů vlastnil můj bratranec. Jemu se na knížky v poličce pouze prášilo, během pár měsíců jsem mu z knih prach vymetla a postupně jsem si je vypůjčovala. Nadšení, když jsem zjistila, že Tajná sedma nekončí jen deseti díly, se nedá popsat. Tajná sedma byla totiž už trochu jiná liga. Byla organizovaná a hlavně měla odznaky a taky zvědavé sourozence.

Blytonová je jeden z důvodů, proč jednou budu mít děti. Vrátit se legálně k jejím dětským knížkám, to totiž za to stojí! :-)

A který knižní hrdina od Blytonové je ten Váš?

Pozn.: Pro pobavení přikládám záběr z mého čtenářského deníku, podotýkám, že jsem vždycky raději četla než kreslila. :-)

autor: KáťaM. · 27.12.2018 v 09:02 · přečteno 625x

Komentáře (12)

Havree
03. ledna

jo zlatá Blytonová

Rocker-Tialk
29.12.2018

Enid Blytonová a Thomas Brezina, to byli autoři mého před-Potterovského dětství. Tyhle knížky jsem jako malý přímo hltal i přes to, že pro mě jakožto pro dyslektika bylo čtení mnohdy spíše utrpením. I když musím přiznat, že sérii Tajemství jsem nedočetl, jednoduše mě tehdy nebavila.

mata57
29.12.2018

Oželte! I když hlavní role je zde mistrovsky zahraná. Viděl jsem jej někdy během tohoto roku na ČT art ve čtvrtečním bloku "životopisy slavných" a jak jsem psal, mám ho v sobě stále. Se správnou pětkou jsem se setkal už jako rodič. V dětství by byla určitě můj "šálek kakaa". Zvlášť proto že moje maminka byla sice formálně Jiřina, ale pokřtěná Jirka, tedy Georgina. Naštěstí jsem před 50 lety stihl krátce otevřenou bránu pro tuzemského pana Foglara. Také je za ním lehký odér "agenta Šípka", ale hodˇ kamenem jenž jsi bez viny ...

KáťaM.
29.12.2018

mata57, o tom filmu jsem nikdy nic neslyšela, je to ostuda, ale není mi moc známo ani moc ze života spisovatelky samotné. :-) Pokud je tomu ale skutečně tak, asi film oželím a dám přednost iluzi, nerada bych si obraz spisovatelky pokřivila, raději ji vždycky budu pokrytecky vidět skrz její knižní hrdiny.

Lessana
29.12.2018

Áno, počula som o tom...
Pripomenulo mi to J.-J. Rousseaua, ktorý kázal o výchove, pričom svoje vlastné deti dal do sirotinca, aby mu neprekážali pri jeho "vedeckej" práci (https://www.databazeknih.cz/knihy/emil-alebo-o-vychove-126092 ). Niekedy sa človeku až rozum zastaví...

mata57
29.12.2018

Život vlastních dětí Enid Blytonové se paradoxně řídil příslovím "Kovářova kobyla chodí bosa". Její skutečný životní příběh ztvárněný v britském životopisném filmu "Enid" překvapivě vrhá stín na její tvorbu, zejména z pohledu dětského čtenáře, který dospěl a má své děti. Jak si děti nevybírají své rodiče tak i Správná pětka si nezasloužila takovou matku. U Enid Blytonové je rozpor mezi dílem a autorem daleko přes čáru...
Omlouvám se, ale zmíněný film "vydýchávám" ještě dnes.

zipporah
29.12.2018

No snáď si ho raz zoženiem, určite jestvuje, už som ho potom videla v iných knihách, ale Slávna 5ťka a zázvorové pivo či limonáda by už mal byť názov najbližšej knihy:D Inak aj seriál bol.. asi som videla pár častí

KáťaM.
29.12.2018

Moc děkuji za milé reakce, těší mě, že má spisovatelka pořád tolik příznivců.

zipporah, já jsem nedávno ochutnala zázvorovou limonádu, a teda nic moc, i když předpokládám, že jen co bych začala číst Správnou pětku znovu, dostala bych chuť zase, vážně to není lednové čtení na hubnutí. :-) A Saddie si taky vybavuji!

Lessana, moc děkuji, Čtenářský deník byl srdcovka!

Koukám, že se to asi překládalo porůznu, u nás to byla 100 % zázvorová limonáda, a ne pivo, každopádně v originálu jsem nikdy nečetla. :-)

Lessana
29.12.2018

:-)) Neviem, kde sa dá kúpiť v našich končinách. Tradičné je, zdá sa, v Anglicku. Cez internet sa možno bude dať niekde zohnať... alebo po domácky vyrobiť :).

zipporah
29.12.2018

A dá sa zázvorvé pivo niekde kúpiť? Už by som ho konečne chcela ochutnať!! Aj keď zázvor vôbec nemusím..

Lessana
29.12.2018

Krásne ste si zaspomínali, milá Káťa, a mimovoľne vybavili spomienky na detstvo a Enid Blytonovú (ktorú mám medzi obľúbenými spisovateľmi dodnes) aj mne :). Ďakujem Vám. Mojou najobľúbenejšou bola pred rokmi jej séria Slávna päťka (kde sa mi tiež ako prvé vybaví zázvorové pivo) a príbehy o dvojčatách Pat a Isabele. Čo sa týka "upútavky" na Váš čitateľský denník, Káťa, je to krása (aj písmo, aj kresba), môžete byť spokojná :). No a tá jednotka s hviezdičkou v pravom dolnom rohu je úplne kúzelná :)).

zipporah
29.12.2018

Super návrat v spomienke na skvelú spisovateľku:) Jednoznačne najsilnejšiu spomienku mám na zázvorové pivo v Slávnej 5ťke:D a na menej známu Sadie, utkvelo mi to v hlave... v podstate nemala asi veľkú rolu, ale tá, čo ju obdivovala, nepamätám si jej meno, no obdivovala Sadie a keď ju spomenula, ostatní začali: Sadie? Sadie povedala... Tak čo to tá Sadie zase hovorila... neviem, je to odveci, ale ja som si to spojila s tým, že ktosi sa na niekoho upäl, obdivuje ho, počúva každé jeho slovo, je pre neho ideál z vonkajšej aj vnútornej stránky, básni o tej osobe kade komu a myslím, že som si sama kedysi priala mať kamarátku "Sadie"