Trocha humanismu

blog

28.11.2011 v 12:57 / herdekfilek (1166 views)
Trocha humanismu
Proč,
když zaslechnu slovo humanismus, vytane mi na mysli zkřivený úd vytrčený
z hořícího McDonaldu? Proč nevidím šťastně se usmívající dětičky, objetí
dvou zamilovaných gerontů, liebesbrief vrcholného politika tomu ne až tak
vrcholnému? Proč mi na mysli vytane zlo a ne dobro?
Možná, že za slovem
humanismus začasto cítím ten výsměšný dvojsmysl, který člověku vlastně jen
odpočítává vteřiny do výbuchu. Vybuchnou ideály, odporoučí se dobrá vůle a tam,
kde je zakopaný pes, plíží se ponížená důstojnost.

Patřit
k lidstvu, to chce žaludek snad až betonový.


Je
mi jedno, co je schopen udělat člověk člověku. Jsem si jist, že kdyby se
v tu chvíli role obrátily, jednal by postižený stejně jako agresor. Říct o
sobě, že je člověk humanistou, je vlastně přiznání se k neuvěřitelné
bestialitě, k bezbřehé ohavnosti.


Je
mi jedno, co je schopen udělat člověk člověku. Jsem si jist, že to co činí, činí
ve jménu nejvyššího humanismu. Vybombardovat město. Ale božínku, musíme vás
nějak chránit. Ve jménu humanity říkat vraždě prevence. Ve jménu humanity říkat
prostituci láska. Ale tak proč ne, ať si lidé mezi sebou ubližují třebas i
závodně. Ať si za to udělují medaile a pocty. Je mi to jedno.


Ale
jakmile se dotkne humanismus němé tváře, vzkypí ve mně skutečný humanismus. Ten
nezakrytý závojem šeredných úsměvů a ještě šerednějších pohlazení po hlavě.
Vzkypí ve mně vztek rovnající se svými rozměry snad až tomu apokalyptickému.


Humánní
vražda. Jak si ji představit, když lidstvo chce cpát svá břicha kýtami a
dušenými šunkami pětkrát denně? To je snad nemožno.

Na
internetu se vyskytl dokument o humanismu. Neskrývající se za zvolání lásky
k bližnímu. Objevil se dokument o pravé tváři humanismu.


Earthlings, dokument,
který je schopen z člověka během chvilky udělat vegetariána. Nechte ho působit.
Chvíli.

Online
ke shlédnutí v očeštěné verzi tady.

Komentáře (4)

Stammel
13.12.2011

Bylo by zajímavé trochu vysvětlit, o jakém humanismu se zde jedná. O humanismu - renesanční filosofii (tedy spíše bezbřehém oceánu filosofií)? Humanismu - kulturním dědictví, zaručujícím nám lidská práva? Humanismu - individuálním vztahu člověka ke světu a druhým lidem? V této vyhrocené diskusi se to všechno, zdá se mi slévá dohromady. Dokonce i s "humanismem" - pojmem zneužívaným pro omlouvání kdejakého svinstva (k čemuž je dříve nebo později zneužitý každý pojem). Který z těch humanismů je tedy mrtvý?

Humanismus jako láska k člověku (tedy nikoli ideologie); tedy jako neustálý boj o to dobré, co v člověku je; tedy jako neustálá snaha o kulturu v nejširším smyslu slova... to se mi zdá být humanismem nesmrtelným. Nebo méně nadsazeně řečeno neustále živým - i když samozřejmě mravní lůzou stále pošlapávaným. Utopické je na tom jen to, když si někdo myslí, že ideál (zdůrazňuji to malé i) je pravdivý až ve chvíli, kdy je dokonale naplněný. Takový nemůže být žádný ideál, každý může být jen znovu a znovu vybojovávaný. V životě se to dá celkem snadno ověřit, doporučuji;-)

Je ovšem potřeba rozlišovat, co je živý a žitý ideál (stále malé i), a co je blbost za něj se vydávající (doktrína, tupé žvanění, pojmové zneužití či prostá propaganda snažící se nepohodlné ideály odstranit z cesty - viz naše politická scéna). Blbost obvykle dělá ideálům zlou reklamu. No a vzhledem k tomu, že má ve světě množstevní převahu, daří se jí to velmi dobře.

Rezignace na kulturu a člověka jako takového je samozřejmě historickou konstantou, nicméně poněkud pokryteckou a zbabělou. Hlásím se v tom k Rádlovi i s jeho tradiční řízností: "Šablonovité zavrhování jakékoli pravdy a odtud zlehčování ať metefysik, ať filosofie, ať vědy: skepse slabochů, myšlenkový defétismus. Tato skepse je velmi rozšířena: lidé, jí se oddavší, mluví o všem možném a stejně lehce všechno zavrhují. Ve všem vidí špatnost, zlobu lidskou, úpadek. 'Marnost nad marnost!' jest jejich výmluvou. To jest pasivní nekulturní skepse, kterou najdeme obyčejně u lidí nezdravých a nedovzdělaných."

Jinými slovy: buď fňukám, nebo něco dělám:-)

nightlybird
28.11.2011

Humanismus - stejně jako různé jiné -ismy patří do sféry utopických ideálů, za kterými se řada z nás pachtí jako příslovečný osel za mrkví, zatím co spousta jiných jej používá jako kabát, kterým se snaží zakrýt svou skvrnitou kůži. Najdou se dokonce jedinci, kteří si v něm bahní, válí se v něm jako pes v exkrementu, aby jeho libou vůní překryli svůj pronikavý zvířecí pach, pach šelmy.
Nenamlouvejme si nic, ať chceme či nikoliv, ať se nám to líbí nebo ne - jsme nedílnou součástí přírody a ta je ve své podstatě docela dost krutá. Ano, je to tak. V okamžiku volby, když nastane dilema humanismus kontra žrádlo - jde humanismus stranou.
Nelžeme si do kapsy, je to prostě tak. Jak konečně dokládá i "mastná brada" autora.

herdekfilek
28.11.2011

Ale však jsem to pojal jen jakožto cvičení na téma humanismus. Má omastkem pomazaná brada ze včerejší pečeně mě usvědčuje. Pravda, dokument ze mě na týden vegetariána udělal, ale ta zvířecí chuť humanismu, kdy člověk prostě musí trhat a trhat zuby nebohá zviřátka, je neodolatelná.
Humanismus žije snad pouze ve formě, kterou jsem popsal anebo ve formě čarokrásné naivity. Obojí je ohavné. Já žiju ve formě první.

stilgar1
28.11.2011

No no, jen klídek (řekl by Mrakoplaš)... vždyť je to přece jen život, nic víc! Jsme jen nechutný sliz, který se kdovíjak octl na této podivné kouli valící se beze smyslu kosmem! Není třeba panikařit! :-D Mimochodem, podle mě více méně dosti přízemní pohled, čímž se samozřejmě nijak nesnažím ospravedlňovat lidské jednání, o němž hovoříš (sám jsem vegetarián - ale nemusel ho ze mě nikdo dělat ...ani žádný dokument, ani nic jiného. Nepotřebuji to ospravedlňovat, ani nikomu jinému vnucovat ;-)). Pokud jde o "humanismus", ten je v dnešní době již mrtvý. Resp., je již téměř, čímž myslím, že je mrtvý na teoretické úrovni. Není to prostě nic ospravedlnitelného, stejně jako nejsou nijak teoreticky ospravedlnitelná lidská práva či ono vegetariánství (i když si myslím, že vegetariánství má mnohem lepší racionální podklad, než lidská práva - např. podklad ekonomický). Pokud humanismus žije, tak pouze na úrovni "praktické", kde je lidem podsouván ze všech stran - ze strany různých politiků, pacifistů, občanské společnosti, apod.
Pokud se nepletu, teoreticky se poměrně živá debata o humanismu odehrávala zhruba v polovině minulého století. Doporučuji přečíst tohle: http://www.databazeknih.cz/knihy/existencialismus-je-humanismus-26942 a následně tuto kritickou odpověď: http://www.databazeknih.cz/knihy/o-humanismu-30126 (to jen tak, ať je to i trochu o literatuře :-))