Trilogie Pán prstenů... Zapomeňte na film a čtěte znova.

blog

30.09.2013 v 13:04 / Walkyrka (1381 views)
Trilogie Pán prstenů... Zapomeňte na film a čtěte znova.
Po přečtení některých komentářů u knih trilogie Pán prstenů, jsem měla doslova na krajíčku. Ano chápu, film byl naprosto „boží“. Dokonce i člověk, jenž před tím četl knižní zpracování, musel smeknout před prací filmařů. Doslova a do písmene se režisérovi povedlo nacpat celou trilogii do posledního detailu na „stříbrné plátno“ a tím toto neměnné dílo získalo i vizuální podobu. Nejeden fanoušek Tolkiena si řekl, takhle nějak jsem si to představoval. Mnuli jsme si ruce, protože toto veledílo zažilo svůj druhý velký bum, ale tím to skončilo. Žijeme v uspěchané době. Na nic není čas. Nestíháme domluvené termíny, domluvený čas a tak dále. Proto mám tak ráda chvíle kdy se mohu na chvíli zastavit otevřít geniálně a detailně napsanou knihu a užít si
krásu světa, který popisuje.Toto dokázal Tolkien naprosto geniálně. Ostatně bylo to jeho celoživotní dílo, jeho vášeň. Čtenář si mohl vzít do rukou knihu a nekonečně
dlouho obdivovat krásu přírody. Zapomněl na nedodělané plány, nedokončené úkoly, zameškané schůzky a prostě se jen vypravil za dobrodružstvím po nekonečném nádherném světě. Jenže kouzlo této knihy nám vzal film.

To co naše oči vidí a dokáží vyhodnotit během 20 sekund, to spisovatel pro mozek sepisuje několik hodin. Oči vidí, že je tráva zelená, zároveň s tím dostanete informaci, jak intenzivně je zelená, dokonce i to, že přes listy prosvítá slunce a že se mladé lístky pohupují ve vánku. To všechno „vidíte“ během několika sekund, ale zkuste si vzít papír s tužkou a všechno to co vidíte někomu popsat. Možná pak pochopíte, proč Tolkien popsal popisem okolní krajiny tolik stránek. Díky jeho peru jsem znala celý svět jako ten náš. Dokázala jsem si živě představit malebnost Dna Pytle a krásu Roklinky, než mi ji filmový štáb pro mé oči naservíroval jak na stříbrném podnosu. Znala jsem krásu i ušlechtilost hrdinů a dokonalost a klid okolního světa. O to jste se, moji přátelé, ochudili tím, že jste nejprve shlédli film, a pak se pídili po knize.Bolestné jsou vaše předsudky vůči „nekonečnému popisování přírody“, protože právě v dokonalém popisu světa, byla jedinečnost těchto knih. Byl to dokonale ztvárněný svět jen papírem a perem a přesto ho dokázala fantazie zhmotnit, na základě získaných informací, do téměř hmatatelného objektu. Trochu nostalgicky se dívali čtenáři na děj na filmovém plátně. Málo kterému by se nevykouzlil zasněný úsměv na rtech, když hrdinové pohlíželi na Roklinku. Bohužel toto už nemáte šanci zažít. Možná kdybyste dokázali z mysli vymazat film a číst stránky tak jako byste v rukou drželi nový příběh,
byste mohli odhalit krásu těch stránek. Jenže dovede to někdo?

Komentáře (10)

Rup
03.10.2013

Pro mě kvalitně napsaná kniha musí mít i kvalitní popisy prostředí, děje a osob. Chci se v tom prostředí pohybovat, děje prožívat, být tím hrdinou. Ke knize potřebuji trpělivost, představivost a fantazii i když se jedná třeba o literaturu faktu. Film byl, je a bude zkratka, jinak by se na to nedalo koukat. Ačkoli se nemohu pokochat krásou slova, což u dobré knihy předpokládám jako samozřejmost, mou fantazii dobrý film zcela určitě vybudí rovněž a mohu zase obdivovat jiné aspekty díla (výkon herců, filmové efekty, ...). Pokud je film opravdu dobře udělán, pak si také nemyslím, že by nějak předlohu degradoval, natož potenciální čtenáře odradil. Spíše naopak. U komiksů nepotřebuji ani trpělivost, ani fantazii, ani představivost. Prohlídnu si pár obrázků, přečtu si pár vět typu: Kraaach! Óóóóh! a je konec. Tedy já to neudělám, ale ten, kdo se takto seznamuje s literaturou, či uměním obecně, se o hodně připravuje. Pro mě je to, jako bych se kochal pouze rámem a obraz zcela ignoroval.

Marika Vanova
03.10.2013

Jak to tu popisuješ, jsem také moc ráda, že jsem celou trilogii i Hobita nejdříve četla a pak až viděla. Musím se přiznat, že jsem to při čtení viděla malebněji, pro mě ten 2.a 3. díl filmově byl až moc temný. Knihám se to prostě nevyrovná.

Sklenička
02.10.2013

Ikkju: naprosto souhlasím, je zde krásně vypíchnutá filosofie toho díla. Ještě bych doplnila tohle: http://www.databazeknih.cz/knihy/pan-prstenu-filozofie-jedna-kniha-vladne-vsem-26835 . S obojím by se dalo krásně pracovat ve výuce filosofie, etiky apod.

Air15
01.10.2013

To: Standa Šebek - Rád bych četl víc komiksy, ale když jedna komiksová kniha o 120 stránkách stojí 400 kč, to si třikrát rozmyslím, než do toho půjdu, zvlášť když takovou knihu přečtu za dvě hodiny

Ikkju
01.10.2013

Do hodně zajímavého světla staví knihy J.R.R.Tolkiena tato kniha, doporučuji http://www.databazeknih.cz/knihy/do-sveta-na-zkusenou-cili-o-cestach-tam-a-zase-zpatky-57003

Standa Šebek
01.10.2013

jo, člověk holt potřebuje někdy upustit páru:-)
Ale myslím, že zkoušet přesvědčovat někoho, kdo prostě Tolkiena odloží, protože ho nebaví, je prostě marná snaha, u který se jeden akorát rozčílí. Takoví lidé si ho nezaslouží číst:-) Je lepší se na databázi knih sdružovat se stejně smýšlejícími blázny.

A Tolkien je ještě v pohodě, představ si zoufalství těch osamělých křižáků, kteří se skutečně marně snaží svému okolí vysvětlit, že komiks může být literárně hodnotná umělecká tvorba, a že to nejsou jen kresbičky pro pologramotné puberťáky. Těch pozdvižených obočí, co si vyslouží! :-)

Walkyrka
01.10.2013

Já samozřejmě přiznávám, že jsem extrémní případ. Fantasy je moje láska a Tolkien pomyslný zakladatel. Proto mě to rve na kusy. Přesto všechno je to čistě mé vnímání věci. Vím, že, laicky řečeno, plivu kolem síru. Měla jsem potřebu to ze sebe vyřvat, říct si k tomu své. Zakřičet si do světa, že nelze knihu posuzovat podle filmu. Jestli je to tak i naopak o tom by se mohli vest pře, přece jen filmy nesou jména Tolkienových děl. Vím, že je to výstřel na slepo a vlastně bych se nebála říct, že pálím do vlastních řad, jelikož všichni kdož jsem přidali svůj názor, četli a četli s láskou a respektem. Já chtěla zasáhnout svědomí těch, co drželi v rukou knihy a odložili je, protože byli příliš detailně napsané, geniálně napsané. Jsem zaujatá a možná i neprávem vysazená na filmový svět. Trochu naivní a trochu šílená. Pořád věřím, že lidstvo se přestane utápět v bahně televize a začne objevovat krásy literatury.

HTO: Nemluvila jsem o postavách, ale o okolním světě. Omlouvám se. Špatně jsem formulovala slova.

Air15
30.09.2013

Četl jsem knihy, viděl jsem filmy. Knihy beru jako skvělý příběh z fantastického světa mistra Tolkiena a filmy zase jako špičkovou filmařinu. Obojí mám rád a obojí stojí u mě na pomyslné špici. Já neporovnávám co je lepší, to v mém případě ani nejde. Ne vše co funguje v knize může fungovat ve filmu (např. Tom Bombadil) a naopak. To ale neubírá na kvalitě těch děl.

1