Tisíc knih

Tisíc knih
Mám tisíc knih. Plus minus. Vedu si totiž už dlouho excelovskou tabulku se záznamy - název, autor a tak, však to znáte. Také o tom, jestli jsem knihu už četl nebo ne. A tak mám dost přehled. Vyšlo mi, že při současném tempu čtení, dopracuji se k poslední přečtené až mi bude 65 let.
Horší věc je ale - a trápí mě to dlouhé roky! - že knihy mám všude. Dávno totiž tyhle svazky expandovaly ven z knihovny, nejprve na police ve skříni určené k něčemu docela jinému, pak se začly některé líně povalovat po stolcích a stolech jichž mám ve svém starém bydlišti přespočet. A nakonec i na zem, když se už jinam nevešly.
A proč říkám starém bydlišti...? Inu, získal jsem bydliště nové, daleko menší. Ale knihy tam budou doma a tentokrát dostanou převelikou knihovnu, rezidenci, ve které vyniknou a zaskví se každá v celé svojí kráse. Jen mám trochu obavu, aby nebyl namísto knihovny v bytě spíše byt v knihovně. Ono totiž tenhle domov knih bude bytu dominovat, už to vidím docela jasně.
I když - není to tak špatná představa, bydlet v knihovně, no ne?

autor: nokid · 30. května v 14:32 · přečteno 282x

Komentáře (16)

nokid
13. června

Je to všechno samozřejmě pravda, jen kvůli tomu stěhování jsem pořizoval soupis věcí, to abych měl kontrolu kdyby se něco (nedejbůh!) ztratilo a přitom jsem si to takto ohodnotil. Jinak cenu jednoho svazku odvozuji z běžné současné prodejní ceny knih o průměrném počtu stran. To abych se měl čeho chytit.
Rozhodně nemíním ničeho ze svojí knihotéky se zbavit, ať už prodejem či jinak...

freejazz
13. června

nokide,
potíž je ale v tom, že se jedná o hypotetickou prodejní cenu. to byste si musel otevřít obchůdek a v něm nabízet knížky, kterých se ale vskutku zbavovat nehodláte... prostě knihomol a bibliofil není vhodný týpek pro kníhkupeckou živnost:), znám to z vlastní zkušenosti...
zrovna jsem stál na chodbě u regálu a kritickým okem (pod vlivem právě čtené knížky:) hodnotil, co tam mám. v komínku „ven z bytu“ najednou přibylo kolem 30 titulů, další jsem vybral pro obecnou knihovnu. a už slyším, jak se třesou další regály...
a k té ceně...
kolik by dal zájemce za kompletního Vonneguta jr., Hemingwaye, Dušana Dušeka, Haruki Murakamiho, V+W, Hellera... to jenom námatkou, na co mi padnou oči... nebo kroniky zemí českých od Kosmase až po Březana ve velice hezkém provedení, spisy Jiřího Wolkra, Josefa Formánka, či snad Toulavou kameru:)? (ne nechci se chlubit, ale je toho opravdu hodně)
navíc, sepsání nabídky by zabralo moc času a nejistý výsledek mě opravdu nepobízí...
a to jsem ještě neotevřel tajnou skřín se 300 LP, které jsme kdysi marně a obtížně sháněli, stoh CD, které jsem poslouchal možná jednou - dvakrát a pak už jenom na youtube...
když nastane další stěhování, asi se do té selekce pustím, protože mám rád i kytky a ty přece taky potřebují místo...
a ještě jednou k hodnotě – to co má pro mě téměř nevyčíslitelnou cenu je pro zloděje nesmyslý odpad, který by ho možná tak namíchnul, aby ty police vyházel a nakonec se na tu hromadu vykadil:')

nokid
11. června

Doslova zelenám závistí, jaký knižní rozmach má freejazz... Jen škoda, že nejsem jeho soused! Rád bych kolegovi "ulevil" od jistého počtu přebytků. Ono při nynější bilanci mě napadlo rovněž nějak vyčíslit hmotnou cenu takové knižní sbírky. A v mém případě to vychází na nějakých 280.000, tedy když počítám 1 svazek á 220 plus určitá hodnota bibliofilií. Takže i odporný materialista si zde přijde na své.

JáJejí
11. června

Moc děkuji za rychlý průlet soukromého katalogu.
No, naděje se nevzdávám už pěkných pár let!
:-)

freejazz
11. června

nemám...
a jak se tak dívám po netu, není opravdu nikde k mání...

ale snad se najde někdo, kdo by mohl podat zprávu:)

JáJejí
11. června

Děkuji za dovolení, freejazzi,

moc ráda bych někde jinde, než přes mezinárodní (sic!) výpůjční službu ze Slovenské národní knihovny v Martine obstarala slovenské překlady poezie Gottfrieda Benna:

https://www.databazeknih.cz/knihy/stratene-ja-144670

Kdokoliv, kdo mi pomůže tipem, stopou, radou, nebo přímo exemplářem, bude do mé smrti zahrnován mou přízní v míře přiměřené jeho extro/introvertnosti!
:-)

freejazz
11. června

Jájejí,
napsat mi, pochopitelně můžete a klidně i veřejně, možná se dřív najde někdo, kdo onen spisek vlastní a možná neví, co s ním.
poezie se taky najde, proč by měla scházet zrovna v tom mém knižním bludišti:) ale přiznávám, že si nechávám nejvíce své oblíbence - Jiřího Ortena, Jiřího Wolkra, K.H.M., Seiferta, Jefferse, Smreka, Žáčka, Joža Urbana, Václava Daňka, čarověníkového Jana Slámu, Ivana Wernische a několik dalších, jejich jména ale málokomu co řeknou:)
tak sem s tím, snad můžu pomoct.

JáJejí
10. června

freejazzi, jste podle vašeho roztomilého příspěvku zřejmě člověk, který na knižním majetku lpí jen tak přiměřeně, tak se opovažuju veřejně zeptat, zda máte i polici/knihovnu/komínek knih s poezií?
Už několik let marně pátrám po jedné básnické sbírce, která vyšla před lety "jenom" jako příloha literárního časopisu a je na antikvárním trhu prakticky nesehnatelná.
Mohu vám v soukromé zprávě napsat konkrétní titul a nakladatelskou tiráž?