Takový knižní úlet...:)

blog

20.08.2015 v 22:04 / Palele (675 views)
Takový knižní úlet...:)
Tak si tak přemýšlím, proč vlastně lidé píší nějaký blog. Proč vlastně já občas něco napíšu. Nic od toho nečekám, rozhodně nechci zanechávat poselství příštím generacím, ani se naivně nedomnívám, že mé myšlenky jsou hodny zaznamenání,ale přece jen... Sem tam se těch nemnoho mozkových buněk, co se mi honí v hlavě srazí a vykřešou nějakou myšlenku. No a nejpohodlnější a nejrychlejší je to naťukat. Ne, že by mi nesloužila paměť...Co jsem to vlastně chtěla…..No nic…Zrovna před chvílí jsem četla nějakou knižní recenzi a přitom mě tak napadlo...Proč vlastně knihomol ? Proč zrovna mol bývá spojován s knihou ? Je fakt, že já osobně knihy žeru. Jsem velmi vděčný konzument téměř jakéhokoliv žánru. Ale mol. No fuj…Kdo by chtěl doma mola, notabene knižního. Objevit nějakého doma v knihovně rozmáznu ho sebranými spisy než bys řekl Lenin.
Proč ne třeba knihovčelka ? Pilně studující. Nebo knihomotýl, půvabně přelétající od knihy ke knize, to je přece pěkná představa. Knihokomár nebo knihomoucha by se asi neujaly. Knihoovád by taky nebylo to pravé ořechové, i když naše knihovny jsou plné knihohovad, které cítí potřebu si podtrhávat přímo v knize pro ně zajímavé pasáže, případně zanechávají po sobě knihy plné „oslích uší“.
A vůbec, proč se omezovat pouze na říši hmyzu – takový knihopes nebo knihopard, případně kniholev.
Nebo knihosova – spojována odedávna s moudrostí, to je přece na knihy jako dělané.
Ale jaksi to stále nemá ten šmrnc.
Molem ale zůstat nehodlám. Zůstanu tedy prostou knihoholkou, bez zvířecího přívěsku a ono se to časem nějak vyvrbí.
Ale jsem zvědavá na Vaše jistě podnětné návrhy, třeba z toho něco společně vyberem, ať se konečně zbavíme molů v knihovně :)
P.S. Kdo si po přečtení tohoto článku ťuká na čelo, toho plně chápu, ale rozumějte, to horko dělá s člověkem divy :)

Komentáře (5)

avalonek
18.09.2015

Moc hezky clanek.Asi budu od ted ta knihovcelka..To me nadchlo..Sice nevim,co by na to rekli ostatni,ale at si trhnou,ti vubec netusi jake to je poslani preletat z knizky na knizku a z kazde si neco odnest a uchovat v pameti:-)

steph.tey
31.08.2015

I když si odjakživa říkám knihomol, jak si tu tak čtu, knihomil se mi docela líbí:-D

SlamLenka
21.08.2015

Jinak v Etymologickém slovníku se u slova knihomol odkazují na Jungmanna, který slovu dává řecký původ (ve smyslu biblioman, knihomil, knihomol...), nicméně více než o milovníkovi knih jako čtenáři se zde mluví spíše o sběrateli knih.
Tedy já jsem asi sběratel i čtenář zaráz, ale vnímám rozdíl v tom nádechu slov - knihomola vidím více jako čtenáře, knihomila jako sběratele, v podstatě takového knižního fetišistu. =)

SlamLenka
21.08.2015

V příručním slovníku jazyka českého se lze dozvědět, že knihomol je slovo složené s expresivním významem pro někoho, kdo stále leží v knihách (tj. náruživý čtenář, který až ztrácí kontakt s realitou), synonymem je slovo knihožrout - tady se tedy raději budu dále klonit k označení knihomol než knihožrout! =D

Ajrad1981
21.08.2015

Já tedy nemám proti knihomolům, jako slovu, nejmenší výhrady. Podle mě je naprosto výstižné - člověk, který "konzumuje" knihy se stejným nadšením a apetitem jako mol hadry :-) Navíc mol je vlastně motýl (to nic, to nepoučuji, jen jsem si vzpomněla, že mám zkoušku ze systematické zoologie :-D), takže knihomol je vlastně ten knihomotýlek. A navíc - zní to pořád lépe než "knihočerv", kterého mají v anglicky mluvících zemích, nebo než "čtivec" coby ekvivalent psavce :-)
A otázka ze začátku článku - nevím, proč píší blogy ostatní, ale já mám jen jediný důvod - prostě mě to baví :-D