Svět knihy aneb cesta do hlubin knihomolova nebe

blog

21.05.2014 v 14:39 / Morsie (775 views)
Svět knihy aneb cesta do hlubin knihomolova nebe
Inu kdo je knihomol, měl tenhle víkend žně. Už od čtvrtka se mohli všichni vášniví čtenáři, čtenářky a čtenářata z celé republiky sjíždět do Veletržního paláce a zúčastnit se tak letošního veletrhu Svět knihy. A že stál vážně za to. Snad každý z návštěvníků musí mít teď knihovnu bohatší o jeden, dva výtisky – anebo taky o dvacet. Zkrátka paráda!

Má cesta do nebe započala už ve čtvrtek odpoledne, kdy jsem odcházela od kamaráda, který bydlí jen o zastávku dál od Výstaviště. Těšila jsem se víc, než jako malá na Ježíška a už jsem se nemohla dočkat, až budu uvnitř. Totiž, abych se přiznala, na veletrhu Svět knihy to byla moje premiéra.

Po delší frontě jsem konečně dostala na hřbet ruky razítko a ocitla se ve foyer!

Rozhlédla jsem se a posléze mé jestřábí oko zpozorovalo informace – nedaly se přehlédnout. Rovnou bez okolků jsem se tedy zeptala, kde že kotví Euromedia – Odeon tak trochu srdeční záležitost. Pohledný mladík za pultem mi ochotně poradil a já se s novým nadšením vydala do levého křídla.

Co vám budu povídat, ještě než jsem vstoupila, se mi málem podlomila kolena. Vážně, myslela jsem si, že mě někde na přechodu pocuchala tramvaj, a že tohle je mé nebe. Úžasné, slovy těžko popisuju ty pocity. Vůně nových knih a jejich všemožně pestrobarevné obálky, specifický zvuk, jaký vydávají otáčené stránky, šum hovoru a hlavně ten pocit, že můžu být součást toho všeho.

Zatřepala jsem hlavou a omámená zamířila ke stánku Euromedie.
Tam už se na mě u vstupu usmívala milá brunetka a podávala mi letáček s chystaným programem. Podělovala jsem jí a ještě než jsem se začala prohrabovat knihami, prolistovala jsem program.

Mé oči vyletěly na vrh hlavy! Tolik besed? Rychle jsem si zaškrtla, že musím stihnout Anderse de la Motte – doufala jsem, že mi podepíše Bubble – paní Poledňákovou a autogramiádu Petra Zídka.

Potom už jsem se konečně vrhla do knih. Doma jsem si slíbila, že nebudu utrácet – ono kam už to má člověk dávat – ale když jsem uviděla tituly z Odeonu za 19 korun, vážně se nedalo odolat. K pokladně jsem pak táhla šestnáct knížek – a to jen díky silné vůli.

Hotovo, zaplaceno. Jenže co teď? To byl teprve první stánek, to se povláčím s tolika knihami celým Veletržním palácem?

Štěstí u mě stálo a já hned za rohem objevila malou kavárničku Euromedie. Nakoupené knížky a svůj neskladný kabát jsem předala milé slečně s tím, že až půjdu zpátky, věci si vyzvednu. Na cestu jsem ještě dostala lahev vody a další milý úsměv.

Bylo to nakažlivé a já se pak usmívala na každém rohu a u každého stánku. Hlavně tam s vinyly a starými plakáty!

Když jsem se po čtyřech hodinách, nespočtu kilometrech v nohách a ze všech stran obtěžkaná nákupem vrátila ke kamarádovi domů, spadla mu čelist. A pak mu spadla ještě víc, když prohrabal, co jsem přinesla.

„Vinylové desky a knížky za dvacku? Proč jsi mě nevzala s sebou?“ naříkal.

„Zítra je den taky,“ usmála jsem se a těšila se na svoje páteční repete v knihomolově nebi.

Komentáře (12)

Morsie
03.06.2014

Vážně měli některé knížky za dvacku! Koukala jsem jako blázen - a ještě jako větší blázen jsem nakupovala :D

rusalka123
02.06.2014

Fakt za dvacku??? V tom případě jdu příště taky.:)))

binysek
29.05.2014

na trase Brno-Svitavy popřípadě Brno Žďár nad Sázavou nic podobného nenacházím . nemáte typ?

Lettrice
26.05.2014

Z těch menších je skvělý třeba táborský Tabook, je do něj zapojeno celé město, všude se koná nějaké čtení, výstava, přednáška, prohlídky pamětihodností. Doporučuji!

LordSnape
25.05.2014

Ano, ty menší knižní akce mám vážně radši. Je jich poměrně dost. Svět se netočí jen kolem Prahy, jak by se mohlo zdát.

siena
25.05.2014

Podobné akce jsou i v jiných městech. Nejsou tak velké, ale zase se na nich představí i ta menší nakladatelství. Z těch větších "menších" je to Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě a Ostravský knižní veletrh (jaro).

binysek
25.05.2014

škoda, že podobná akce není i jinde, než v Praze, nemohla by putovat - lidé a čtenáři nežijí jen ve středních Čechách

Kateriska
23.05.2014

Jé, to je krásný článek :-)

1