Svět bez knih

Svět bez knih
Také jste někdy přemýšleli jak by asi vypadal svět bez knih? Podle mě by to bylo hrozné. Sice by se ušetřilo hodně stromů, ale knihy by nebyly. Já jsem sice ještě dítě, ale v dnešní době je kniha něco co aspoň někoho odtrhne od mobilu, tabletu atd. Ta představa že bych nemohla mít knihu v ruce a listovat stránky by byla nepředstavitelná,postupem času kdybych musela držet čtečku v ruce a číst by mi asi nevadilo. Ale prostě kniha je úplně něco jiného. A kdo nečte měl by začít. Jednou někdo řekl :Čtenář, prožije tisíce životů než zemře.. Člověk jenž nikdy nečte prožije jen jeden... S tím souhlasím, v knize se někdy dozvíme i nějaké věci do života, zajímavosti, moudra a hlavně rozvíjí naší slovní zásobu. Většinou se mě kamarádi ptají jak ty slova znám. Odpověď? Protože čtu. Vždycky když čtu a je tam neznámé slovo vždycky se ptám :Mami, co znamená......
Jak jsem byla malá tak jsem nesnášela knihy bez obrázků, vždycky jsem si říkala že nikdy knihy bez obrázků nepřečtu. A teď? Čtu většinou knihy bez obrázků, a podle mě je to i lepší protože si můžu vymyslet vzhled hlavní postavy, jejich byt atd. Někdy je sice lepší aby tam obrázky byly ale tak nevadí.Ale teď jsem popisovala jen svět bez knih v papírové podobě, jaké by to bylo kdyby nebyly ani knihy v elektronické podobě? Prostě by neexistovaly žádné? To si nikdo neumí představit. Nebyla by žádná knihkupectví, všichni by byli jen na elektronice, inteligence by asi klesla. Neříkám že inteligence je založená na tom že čtěte knihy, ale kvůli knihy máte bohatou slovní zásobu a hlavně představivost, a také se odtrhnete od světa mobilů atd.Já si myslím že knihy v papírové podobě budou ještě dlouho a taky v to doufám. Tímto zakončuji článek a do komentářů mi pište jak se vám líbila a jak by jste si svět bez knihy představili vy.

autor: Eliška_Florbal · 22.07.2017 v 08:32 · přečteno 473x

Komentáře (24)

Eliška_Florbal
16.08.2017

Děkuji za příspěvky, neříkám že by mi vadilo číst s čtečkou, ale není to papírová kniha takže je to úplně jiné, ale oceňuji na čtečce, že aspoň nesvítí jak mobil, ale má osvícení že se nekazí oči. Ale když čtu tak chci papírovou knihu, a nemusím mít přes elektroniku. Tímto neodsuzuji čtečky.

knihomol5555458
16.08.2017

Taky se musíme zamyslet nad tím že kdyby nebyly knihy nebo spisy z dávné minulosti tak mobilní telefony, počítače, atd. By v dnešní době nemuseli ještě být.

Ivetinka
15.08.2017

Nad světem bez knih jsem opravdu nepřemýšlela. Myšlenka je to ale zajímavá. Kdyby to byla skutečnost, tak by byla strašná. Přiznávám, že jsem pěkně dlooouho nečetla. Nebyl čas, resp. nebyla chuť číst a ano, trošku jsem spadla do světa mobilů. Čtečky mi nevadí. Papírové ale mají své kouzlo. :)

knihomol5555458
13.08.2017

Podobný blog jsem měl v hlavě asi 6 měsíců ale nebyl čas nebo chuť.

Eliška_Florbal
12.08.2017

Také jsem o ní několikrát uvažovala, ale prostě mám radši klasické papírové knihy :)

Nelíísek
11.08.2017

Čtečku jsem ještě nikdy nezkusila ale uvažovala jsem o ní. Radši ale dávám přednost klasickým papírovým a chodím si je půjčovat knihovny.

smartasan
08.08.2017

Naprosto se ztotožňuji s marimari.

baghira
08.08.2017

Na světě bez papírových knih by mi nic nevadilo. I když jsem vášnivý čtenář, papírovou knihu jsem neměl v ruce snad sedm let.
Vůně tisku a šustění stránek? Kolika lidem vadí, že jejich autu chybí vůně koňského potu a klapot kopyt?

Eliška_Florbal
03.08.2017

Děkuji za reakce:)

marimari
03.08.2017

Přidávám i svůj názor. Čtečky bych preferovala na dovolenou, do nemocnice, pro studenty a možná pro některé milovníky čtení pro nedostatek místa do garsonky. Já osobně miluji vůni nové tištěné knihy a jsem ráda, když jsem první čtenář, který ji otevřel. Na některé jsem moc pyšná a ráda se k nim vracím. Vždycky se tam dá najít něco, co nám při předchozím čtení uniklo. Postupem času, když je nám o několik roků víc, vnímáme obsah jinak a některé už znovu číst nechceme. Hlavně, že čteme a dělá nám to dobře. Myslím si, že je nás dost i v elektronické době!

Dobročtenářka
03.08.2017

No existují dvě odpovědi na téma,které tady rozebíráte.
1.odpověď:Kdybych se do světa bez knih už narodila a žila v něm tak bych ani nevěděla,že je "bez knih",protože bych ani nevěděla co to kniha je. Takže by to nemohlo být hrozné,protože jsem knihy nikdy nepoznala.

2.odpověď:Kdybych se stala nadšenou čtenářkou a poté se stala taková událost, která se stala v historii už mnohokrát-ničení knih. Tím pádem,bych už nemohla číst,ale věděla bych co je to potěšení ze čtení. V tomto případě by to byla hrůza.

JosefKomensky
29.07.2017

Elisko - co se tyce tech ctecek - nez vubec existovaly knihy ve vazanee podobe byly knihy ve svitciich budto z papyru - pozdeji z perkamenu - svitek se pretaacel pri ctenii z prava do leva a ten dotycny, ktery cetl nemel pri tom jak se svitek previjel nikdy prehled o celem textu co cetl dokavad ho neprecetl. - Nepripomyna ti to tak trochu neco - jinak je uuzasnyy ze ctes - ses jedna z mala lidi co jsou ctenari a proto je tvym poslanim pomoci taky tem ostatnim tvym kamaradum a kamaraadkaam poznatten uuzasnyy svet knihy - a to budes delat tiim, ze budes o knihaach se svyymi vrstevniiky nadsene diskutovat.

Eliška_Florbal
25.07.2017

R. E. M. Souhlasím s vámi :)

R.E.M.
24.07.2017

Chyběly by mi knihy všeobecně a s tím, co znám - chyběly by mi i papírové knihy. Pro mě je dost podstatný rozdíl číst trojrozměrnou knihu nebo text na displeji.
Kdybychom se vrátili v čase, do doby bez knih a bez techniky, třeba bychom si zas předávali část informací ústně, z generace na generaci. :)

Eliška_Florbal
24.07.2017

Děkuji moc že jste mi to napsala, já bych si toho asi nevšimla, tak děkuji ještě jednou:) chybu opravím.

Marthas
24.07.2017

To Eliška_Florbal: Ráda se učíš nová slova, to je dobře. Takže bych tě ráda upozornila na chybu:
"Tímto zakončuji recenzi a do komentářů mi pište jak se vám líbila a jak by jste si svět bez knihy představili vy." V této větě nemá být slovo recenze ale článek, protože: Recenze je kritický názor na určitou knihu a i zde na DK má jíný foch, toto je článek na blogu.-) Neber si to osobně. I já mívám v recenzích nebo článcích chyby, i když mne trápí hlavně gramatika ale věřím, že tu ty ještě vychytáš.

Eliška_Florbal
23.07.2017

Je to váš názor, ale také díky za reakci.

Atuin
23.07.2017

Tak svět bez knih? Nebo svět bez papírových knih? Trochu zavádějící titulek. Podle mě by se nic tak zásadního nestalo, JENOM, by se ukázalo kdo má rád ( a koho fascinuje) čtení jako takové. Tam je totoiž důležitý obsah a nikoliv forma. Totiž v knize je důležitý ten vnitřek a ne to zda vám svítí na poličce nebo je zašitá ve čtečce.To je hodně vedlejší. Člověk by se s tím naučil žít, ale to v dlouhodobém horizontu ještě nikoho neohrožuje, takže všichni mohou být v klidu.
Pokud život bez knih úplně, tak to docela neumím posoudit, takhle ze dne na den by to také asi nikoho netrápilo, protože knih dostatek a časem by si člověk opět zvykl.A kdyby knihy zmizely, i tomu by musela předcházet nějaká okolnost....a proto je takový kdybysmus na nic.,:-)

Eliška_Florbal
23.07.2017

Ano, chápu ale už jsem článek upravila.

siena
23.07.2017

Eliško_Florbal, já Vám Váš názor přeci neberu. Pro mne je Vaše zamyšlení trochu zavádějící v tom, že "knihou" nazýváte pouze knihu papírovou.

Eliška_Florbal
22.07.2017

Děkuji za příspěvek, já nějak neodsuzuji čtečky ale napsala jsem svůj názor na to kdyby nebyly knihy v papírové podobě.Ale možná článek zítra poupravím

siena
22.07.2017

Není snad důležitější, to podstatné, co je v těch knihách, než v jaké podobě se čtou? Moc nerozumím té zde neustálé debatě a k jakémusi vyhraňování se a dokazování, že ten, kdo čte z "papíru" je snad "lepší" čtenář. Jindy zase čtenáři jsou intelektuálové oproti těm, co koukají i na filmy, nemluvím o těch co ještě otevřou i TV. Místo těchto úvah bych spíše čekala, myslím od knižních stránek, že budou převládat diskuze u jednotlivých titulů. Bohužel se tak děje sporadicky a je to škoda...

Omlouvám se, možná má poznámka je na neúplně správném místě a v kontextu, ale svým příspěvkem jste mi mnohé, výše uvedené debaty, připomněla. Vy se neptáte, jaký by byl svět bez knih, ale jaký by byl bez knih vytisklých a svázaných. Sice si nemyslím, že by stál za prd se čtečkou, ale souhlasím s Hraboshkou, že knihy tištěné zatím žádný velký ústup ze scény nečeká.

Eliška_Florbal
22.07.2017

Taky si myslím, jinak díky za reakci.

Hraboshka
22.07.2017

Svět jen se čtečkami by byl na prd, ale myslím, že k tomu nedojde, protože je pořád dost (možná většina) těch, co upřednostňují papírové knihy.