Suma sumárum všeho možného i nemožného

blog

02.10.2013 v 22:29 / Daxie L. Jesus (540 views)
Suma sumárum všeho možného i nemožného
Toto není recenze na konkrétní knihu, ale spíše jen takové shrnutí tří dílů Vesmírné Odysey.
2001: Vesmírná Odysea
HAL!!! Tím je vše řečeno. Nepopsatelně nádherné, není-liž pravda? Jakási hustá, husí kůži nahánějící atmosféra. V podstatě až hmatatelná. Technicky vzato se jedná o melancholické putování napříč kosmatem. Opravdu silný zážitek. Resumé: HAL, naučné bádání, chytrolínství či slzotvorná abstrakce hotelového pokoje v monolitu dozajista zaručí čtenáři příjemné počteníčko.

A nyní ta ostatní havěť:
2010: Druhá Vesmírná Odysea
Tupá a trochu nudící honička skrz naskrz naší sluneční soustavou. O ničem! Jediná zajímavá akce se stane až na konci: pohlcení Jupiteru. Objeví se nám tu HAL, ale už to není "on". Tím myslím, že se jedná o tupý nedoprogramovaný přístroj. Nějaká á la Love Story mezi Floydem a tou dvacetiletou dívčinou. Clarke si asi myslí, že v SSSR do vesmíru jen tak vypustí abiturientky. Sice v roce 2061 se leccos změnit může. Avšak pak tu je otázka, jak komunistický totalitní stát nechal někoho jen tak volně komunikovat s příslušníky státu capitalistického? Hmm... Každopádně si udělejme resumé: HAL je rozpadlina. Melancholie zanikla. Mystérium je fuč. A ještě ke všemu máme tucet kapitol, které jsou prakticky o ničem.

2061: Třetí Vesmírná Odysea
Znáte to, když se nějaký ostrovní film dostává do rukou Hollywoodských diktátorů, nadělají škody za miliony. Zde je něco podobého, ale knižního. Clarke napsal gratulózní epickou spaceoperu, která je od prvního mistrovského dílu vzdálena maximálně (Co asi bude ve čtvrtém díle?). Nečekané zjevení monolitu je na místě zrovna ve chvíli, kdy už jsem v tom putování Europou na něj začal zapomínat. Nic proti tomu roztodivnému bádání, ale opravdu docela konfliktovali. Clarke ale zmohl tyto dvě skutečnosti spojit a vytvořit v tom i něco udivujícího a nádherného. Resumé: Třetí díl je rozhodně velice epický, barvitý a dozajista i výjmečně citlivý na mystérium skvost, který je mnohem lepší než druhá nuda, ale o něco (Neřekl bych horší, to teda ne!) slabší než první nádhera.

Nyní čekám na Laserovic 3001: Poslední vesmírná Odysea, kde bude nejspíš brutální řež a vojna mezi posledními příslušníky lidské rasy ve FireFlyovi a monolití gvardie.
Těším se, těším se.
Čtěte kvalitní knihy, nechť Vám chutná.

Komentáře (3)

Daxie L. Jesus
04.10.2013

Ale no tak!

tyzik.cejka
04.10.2013

Pavle neříkej vždyt tato tvorba je dobrá mladý spisovatel mladé poslání

paulhunter
03.10.2013

Ahoj, jelikož se nejedná o recenzi, tak byl článek přesunut do Blogů.