Stephen King - Temná věž 4.5

Stephen King - Temná věž 4.5
V roce 2004 Stephen King po vydání poslední části své ságy o cestě Rolanda k Temné věži prohlásil, že příběh o Temné věži je ukončen. O to překvapivější pro fanoušky autora a jeho příběhů bylo, když o pět let  později (2009) King ve svém interwiev pro časopis USA WEEKEND řekl, že si již určitou dobu pohrává s myšlenkou napsat román nespecifikovaným způsobem navazující na jeho "fantasy westernovou" sérii. O pár měsíců později Stephen spustil na svých internetových stránkách anketu, ve které mohli fanoušci rozhodnout o tom, do jakého románu se autor v budoucnu pustí. Měli na výběr ze dvou možností. První z nich byl sequel k The Shining (Osvícení), nazvaný předběžně "Doctor Sleep". Druhý z možných románů bylo již zmíněné "pokračování" k Temné věži. King tehdy prohlásil, že by se příběh nevěnoval hlavnímu ka-tet Rolanda (tedy Jacka, Eddieho a Susannah), ale že by čtenáře vrátil opět k jisté události z minulosti Rolanda Deschaina - jednou z hlavních postav měl být Cuthbert. Hlasování tehdy dopadlo překvapivě vyrovnaně. "Doctor Sleep" dostal 5 861 hlasů, Temná věž pak 5 812. Ještě překvapivější však byl závěr, který z toho King vyvodil. Řekl totiž, že s největší pravděpodobností vzniknou romány oba. Nicméně z neznámých důvodů dal přednost Temné věži. Román má již dokonce stanoveno datum vydání na 12. března 2012, z čehož lze vyvodit, že je již pravděpodobně dopsán a nachází se ve stádiu finálních úprav. Nedávno byla zveřejněna i obálka knihy (hlavní obrázek článku) a známý je již dokonce i (anglický) název: The Wind Through the Keyhole. 
Nicméně nedávno King popřel své původní prohlášení, které se týkalo děje této knihy. Na svých oficiálních stránkách prohlásil, že ačkoliv je příběh Rolandova ka-tet ukončen, je nutné "ucpat" jednu díru, která se v příběhu nachází. Tato "mezera", o které autor hovoří, se nachází mezi koncem "Čaroděje a skla" a začátkem "Vlků z Cally". Roland a jeho družina tehdy prožila jistá dobrodružství, která nám čtenářům zůstala dosud utajena. Stephen King dodal, že nový díl Temné věže nejspíš nebude číslovat, ale pokud to má někdo zapotřebí, může jej označit číslem "4.5". Pravděpodobně také půjde o druhou nejkratší část celé série. Počet stran je (předběžně) stanoven na 336, což je sice méně, než počet stran šesté části nazvané "Zpěv Susannah", ale zase o pár desítek stran více, než měl díl první, Pistolník. Nezbývá tedy než doufat, že je Stephen King stále ve formě...

Pár dodatečných informací (z 10. 2. 2012): 1) Datum vydání se zpozdí, neboť bylo upraveno na 24. dubna 2012. 
2) Bylo upravena obálka knihy. Aktuální obálka je změněna (viz obr. 
3) Autor zveřejnil úryvek svého díla, zřejmě jde o první kapitolu. Viz http://www.tor.com/stories/2011/12/the-dark-tower-the-wind-through-the-keyhole-excerpt . 
Pár dodatečných informací (z 10. 3: 2012):1) Datum vydání se rozdvojilo. 21. 2. 2012 vyšla limitovaná edice. Klasická verze vyjde již zmíněného 24. dubna. 2) Jedna z prvních recenzí (v angličtině) nešetří nadšením. 

autor: stilgar1 · 27.11.2011 v 19:26 · přečteno 2768x

Komentáře (5)

black.susi
28.11.2011

Pěkný článěk, tato informace mi unikla. Pro mě je Temná věž nejlepší, nebo jedno z nejlepších Kingových děl, tak jsem opravdu zvědavá, co z toho vznikne.

stilgar1
27.11.2011

Metal Messiah: Mně osobně se film Osvícení nejeví jako Kubrickům nejslabší. Měl podle mě slabší momenty (podle mě např. Spartakus). Ale mezi nejlepší bych ho určitě neřadil. U mně je TOP Mechanický pomeranč :-)
Jak jsem psal, tu otázku "na co pokračování?" si mnozí mohou položit přece už u TV ...i když samozřejmě nejde o pokračování v přesném slova smyslu :)

Metal Messiah
27.11.2011

Osobně Osvícení považuju za nejslabší Kubrickův film, ačkoli jinak tohohle režiséra miluju. A cokoli co souvisí s TV žeru téměř fanaticky, takže výsledek hlasování je pro mne také překvapením a díky za článek, nevěděl jsem o něm. Knihu Osvícení mám celkem rád, ačkoli na co pokračování?

stilgar1
27.11.2011

Paulhunter: Díky :-)
Já osobně si myslím, že to je způsobeno existencí filmu Osvícení. Dá se tedy říci, že je díky Kubrickovi toto Kingovo dílo velmi známé. Navíc, mně osobně se ta kniha vcelku líbila, ačkoliv mám Temnou věž raději. Navíc, Temná věž je něčím uzavřenějším, než Osvícení. I mnoho fanoušků Temné věže si mohlo říci, že už to žádný další díl nepotřebuje, že již bylo řečeno vše podstatné...:-)

paulhunter
27.11.2011

Moc pěkný článek - o vydání toho dílu vím, ale pár informací mi ušlo, takže díky.
Jinak k tomu hlasování - dost se divím, že to dopadlo až takhle takhle vyrovnaně. Podle mě je totiž Osvícení jedno z nejslabších Kingových děl, které rozhodně nepotřebuje žádný sequel). Rovněž jsem si myslel, že v případě Temné věže budou fanoušci Stephena Kinga mnohem žádostivější. Ale už jsem si zvykl, že některé jeho knihy jsou ostatními přijímány úplně jinak, než jak to je u mě.