Stěhování knih aneb knihomolova noční můra

blog

04.12.2019 v 09:19 / sowatson (256 views)
Stěhování knih aneb knihomolova noční můra
Známé úsloví srovnává stěhování s požárem příbytku, přičemž druhá jmenovaná pohroma z toho vychází pro lidskou psychiku jako blahodárnější. Mám za sebou prodloužený víkend věnovaný právě stěhování. Rozmontovat pohovku, proplést se uličkami s vypůjčenou dodávkou, přitlouct rovně sérii šesti obrazů… nic z toho se náročností nevyrovnalo vybalování knížek.
Už jsem se těšil, jak si ráno v práci konečně odpočinu, když na mě večer vybaflo několik – nejtěžších – krabic. „Prosím, vrať nás do polic,“ žadonily ty papírové krasotinky. V té chvíli kdosi za mými zády zakopl o krabici a hlasitě zaklel. Bylo mi jasné, že pro klid duší všech členů domácnosti už to nemohu dále odkládat. Rozřízl jsem tedy izolepu na prvním víku. Vtom jsem poznal, jaký jsem to byl pošetilec, že jsem knihy balil narychlo, bez zjevného systému. Házel jsem je ještě ve starém bytě do krabic, jak mi přišly pod ruku. Hodí se tahle zrovna do téhle škvíry? Šup tam s ní. A tak se stalo, že se můj několik let budovaný systém ocitl v troskách.
Hodně knih, co se mi dostane pod ruku, pouštím zas dál do světa. Buď je mám z veřejné knihovny, nebo je prodám ve zdejším Bazaru. Vlastním knihám mám doma věnovány všehovšudy dva policové díly – menší a větší. Větší jsem míval hned u stolu, byla to taková živá knihovna, do které jsem často sahal. V menší jsem skladoval ležáky. Knihy, které si jednou možná někdy přečtu. V novém bytě se měla místa knihovniček prohodit. Menší u stolu a větší opodál, ne tolik po ruce. Místa v nich ale bylo pořád stejně. Tak jak to, že jsem do nich všechny své knihy nemohl zaboha dostat?
Pomalu jsem začal slevovat ze svých nároků. Dobře, na téhle polici už nebudou jenom detektivky, ale i fantasy. Česká beletrie holt bude přes víc pater. Co jsem nedopustil, bylo rozdělení sérií. Harry Potter tady prostě musí stát od jedničky do sedmičky jak vojáci! S těžkým srdcem jsem se přenesl přes jednu knihu v jedné knihovničce a druhou od TÉHOŽ (!) autora ve druhé. Ještě když o tom teď píšu, třesou se mi ruce a chce se mi ze sebe zvracet… Ale nešlo o to mít to hned perfektní, hlavní bylo dostat všechny knihy do polic. Už to nebyly krasotinky. Byly to mrchy proradný, co se proti mně spikly.
Mohl jsem to přerovnávat do aleluja, stejně by se mi to nepodařilo. Došlo na nejhorší – vyřazování. Nad určitými věcmi jsem se nerozpakoval. Tlustý slovník francouzštiny, co zabíral minimálně tři místa, šel hned. Nikdy jsem ho neotevřel a už od matury ho tahám po kolejích a pronájmech jak kočka koťata. Velké ztráty utrpěla zmíněná kategorie „jednou – možná“. Co si budu nalhávat, ve skutečnosti to znamená NIKDY. Přestavoval jsem si, kolik krásných titulů si chci ještě pořídit, a začal svou dosavadní sbírku ořezávat ještě nemilosrdněji. Skončil jsem s půlkou krabice knih, kterým byl čas udělat pápá.
Nejsem takový kruťas, abych je prostě postavil k popelnici. Jenže, kam s nimi? Do občas se vyskytujících knihobudek jich tolik naráz nenarvete. Nosit je po pár kusech do polic „čtenáři čtenářům“ v knihovnách, to se mi zdá zdlouhavé. Požadavek zní: okamžitá eliminace všech beden. Obávám se, že dojde na nejhorší. POLK. Tříděný odpad. Snad budou na těch recyklovaných papírech jednou vytištěna další krásná slova. Anebo si s nimi aspoň utřeme… nosy.
Stěhovat, vybalovat a vyřazovat knihy je horší než topit koťátka.

Komentáře (5)

sowatson
12.12.2019

Skeeve, tak to je solidní sbírka – o tu bych taky nerad přišel.

Skeeve
11.12.2019

Mám něco okolo 1700 - 1800 knih. Ale i tak, raději stěhování, než plameny....!

nokid
04.12.2019

Tak vidíš, ono to nakonec všechno dobře dopadne. Hlavně že jsou knížky spokojené...napapané...vrnící...
Hlavně že se ty naše koťátka nemusejí dále topit.

sowatson
04.12.2019

Nokide, závidím promyšlený systém i čtyřdílnou knihovnu – vypadá dobře. I u nás už se to naštěstí začalo ustalovat a všechny knihy někde "bydlí".

nokid
04.12.2019

Nuž - co k tomu dodat ---?
I já se nedávno stěhoval. Jenže měl jsem promyšlený systém a tak jsem vyřadil jen několik málo svazků, které se mi po skončené akci ukázaly být zdvojené.
Horší byla ta montáž jednotlivých kusů nábytku, 14 dnů jsem se nemohl narovnat jak mě bolely záda. Ostatně více najdete v mém profilu - včetně fotodokumentace skládání mojí nové knihovny.