Spoilery

blog

05.07.2014 v 10:47 / rusalka123 (1484 views)
Spoilery
Předpokládám, že je tady mezi námi jen zlomeček lidí, kteří jsou schopni si sami přečíst nejdřív jak kniha dopadne a pak se do ní teprve pustit od začátku. Pokud tyhle výjimky vynechám, předpokládám, že každý z nás bude pravděpodobně trochu naštvaný, když se od někoho dozví pokračování knihy, kterou si chce přečíst, nebo kterou čte. A bohužel velmi často si můžeme přečíst komentáře u knih, kde se pisatel neobtěžuje napsat ani to jedno jediné všeříkající slovíčko spoiler, ale následně prozradí půlku knížky.

Já osobně jsem se už poučila, že komentáře radši dopředu moc nečtu, ale je mi to líto, protože abych pravdu řekla, jedna z věcí, co mám ráda na databázi je, že mi pomáhá (úspěšně!) vybírat knihy, které stojí za to si přečíst. A na to je občas dobré trošku se i podívat na názory ostatních - podle mě někdy řeknou docela hodně. A nebo čistě ze zvědavosti.

Proto bych chtěla všechny poprosit, DEJTE SI PROSÍM TU PRÁCI A KDYŽ NĚCO PODSTATNÉHO PROZRAZUJETE, NAPIŠTE NA ZAČÁTEK KOMENTÁŘE KLIDNĚ JEN TO JEDINÉ SLOVO - SPOILER! To úplně stačí a je to to nejmenší, co pro sebe můžeme udělat.

Děkuji všem, pro které to je samozřejmost, i těm, kteří si to (byť moc nedoufám, že tenhle článek něco zmůže) třeba jednou vezmou k srdci.

Doufám, že tu příliš nerozvinu diskuzi a přeji všem pěkné léto a hlavně hodně času na čtení.:-)

P.S. Zpětně, co si čtu komentáře, ještě radši zdůrazňuji, aby nedošlo k nedorozumnění, že nemám nic proti spoilerům jako takovým (sama je občas píšu), ale vadí mi, když na ně pisatel předem neupozorní. Tak, toť už snad opravdu vše.

Komentáře (29)

gossipavlina
18.02.2016

Za prozrazení důležitých a rozhodujících okamžiků z knížky (např. u detektivky vraha) bych dávala trest - např. týden bez čtení.

paneskap
23.07.2014

Mně by asi nenapadlo tam vyloženě přesně psát jak to skončilo:D

Aiwa
20.07.2014

Koka: tomu se snad ani nedá říkat spoiler :-D trochu se děsím faktu, že je v té knize ještě druhý příběh

Koka
20.07.2014

Tento komentátor zjevně zdejší rusalčin blog nečetl :-) :::

http://www.databazeknih.cz/knihy/smrt-odpadleho-bratra-jediny-den-te-zimy-padal-snih-14964#c207118

elfos
06.07.2014

Ano, rusalko. Nepřečtu, prostě mi to skočí z obrazovky do mozku, takže to vidím, i když jsem to vyloženě nečetla. Asi to neumím popsat.. Totéž, když přelítnu očima přes spoiler k normálnímu komentáři pod ním (který si přečtu), tak se mi to v ten moment všechno zachytí v hlavě. Není to omylem, prostě mi to tak funguje.... Ale to je nedůležité.
Důležité je pořešit ty spoilery, aby čtenáři tady na DK mohli jít na knihu v klidu pročítat komentáře u ní, bez obav, že narazí na nějaký spoiler. A na druhou stranu, aby ti, kdo už knihu přečetli, o ní spolu mohli někde, na nějakém místě, v klidu debatovat do všech podrobností.

Lector
06.07.2014

rusalka123: OK. Beru to zpět. Do recenze patří popis obsahu, nikoliv spoiler. Máte pravdu. Omlouvám se. Asi s jsem se moc nesoustředil. Díky za opravu. :-)

LordSnape
06.07.2014

Tak to navrhněte Danovi do přání a stížností. Řešení by mohlo být podobné"začerňování" jako třeba na diskuzních fórech.

Adria Orici
06.07.2014

Výborně vyřešené spoilery mají na CBDB.

1