SPISOVATELÉ V OFSAJDU...

blog

14.12.2015 v 11:15 / JanH (265 views)
SPISOVATELÉ V OFSAJDU...
Petra Hůlová, Adam Borzič, Ivan Binar, Irena Dousková, Vít Janota, Jan Burian, Jonáš Hájek, Ondřej Hanus a Básník Ticho - tak těchto devět lidí se rozhodlo, že se zviditelní. Není to v tzv. uměleckých kruzích nic nového, spíše naopak - ti, kteří se kdysi hřáli na výsluní popularity a vidí, že přicházejí jiní, neokoukaní a povětšinou i lepší, nemají mnoho možností, jak na sebe znovu přilákat pozornost publika a sdělovacích prostředků. Zpěváci či herci na tom ještě nejsou v tomto ohledu tak špatně, stačí, když uzavřou tichou dohodu s bulvárními plátky a ty pak na prvních stranách píšou o jejich úletech, záletech, nemocech či jiných trablech a udržují je tak aspoň tímto způsobem lidem na očích.
Co ale mají dělat spisovatelé? Ztrapňovat se stejně jako pohaslé hvězdy pop music nemohou, protože lidem zas tak známí nejsou a koho by tudíž zajímalo, že spisovatelka X.Y. má silikonová prsa nebo že básníkovi Y. X. se začala objevovat krev ve stolici a musí na kolonoskopii. Zbývá tak jediná možnost, totiž přiživit se na nějaké - jak je dnes zvykem říkat kontroverzní - události a vyslat směrem do společnosti rádoby etický signál, který oznamuje, že jsou tu pořád ještě umělecko-intelektuální elity, které ví lépe než ostatní, co je správné, dobré a moudré a co už nikoli.
Je vcelku logické, že si zmínění signatáři pro svoje rozhorlené mravokárné výlevy vybrali právě skupinu Ortel, resp. její úspěch v anketě Zlatého Slavíka. Abych byl tedy úplně přesný, jde jim o to, že Karlovarské minerální vody, které anketu zaštiťují, jsou rovněž sponzorem soutěže o nejlepší knihy roku, jež se nazývá Magnesia Litera. A protože Ortel zpívá údajně nepěkné písničky, musí se Minerální vody Karlovarska od těch odrhovaček jasně distancovat. Jinak - bu bu bu, rozzlobíme se a budeme zlí.
Člověk si v první chvíli pomyslí, zda dotyčným nepřeskočilo - skupinu Ortel neznám, ale kdyby ti kluci zpívali nějaké hambaté nebo protičernošské songy, určitě by proti nim zasáhly orgány činné v trestním řízení. Jestli ale zpívají slušně a hezky, byť kontroverzně (kontroverzní je mimochodem i tento můj článek), proč leží Petře Hůlové tolik v žaludku? Jestli jsou jejich písně protižidovské, proč už Ivan Binar nepodal trestní oznámení? Slyší-li v textech skupiny Ortel Básník Ticho rasismus, proč jako občan České republiky nesplní svou povinnost a nejde je udat?
Jde ale asi o něco úplně jiného. Těch devět prostě jen ucítilo příležitost zaonačit to tak, aby se o nich zase psalo, když o jejich tvorbě se už skoro nepíše. Mají na to jistě právo, i když o morálním aspektu jejich počínání mám silné pochyby. Domnívám se, že škodí nejen sobě tím, že se veřejně zesměšňují, ale i spisovatelskému cechu jako celku. A ty výhrůžky bojkotem příští Magnesie Litery?
Vážení, nevím, jestli víte to, co ví všichni, kdo se u nás trochu zajímají o literaturu - ta Vaše slavná Litera se už dávno změnila na klasický český „jánabráchuismus“, její hrdinové a vítězové se povětšinou zcela míjejí se skutečnou kvalitou, kterou reprezentují úplně jiní, Vámi ostentativně ignorovaní tvůrci. Opravdu si myslíte, že Váš avizovaný bojkot někoho zajímá?
Nikoli, neboť kromě pseudoliterátních snobů nezajímá nikoho ani ta Vaše pseudosoutěž...

Komentáře (4)

Tajnůstkář
19.12.2015

JanH sem píše často, proti tomu žádná. I sami představitelé skupiny Ortel říkali v TV, že si myslí, že do Slavíka nepatří. Já je neznám. Jestli se někomu líbí, no mě nepřekáží. Přínos tohoto blogu já vidím v tom, že napovídá jak na sebe kladně, či záporně upozornit. Dál už nebudu pokračovat, abych krocana nepopudil, ale fakt je, že ať je člověk dobrý či poněkud slabší, má přirozenou touhu se prosadit.

Koka
14.12.2015

JaneH - zapomněl jste na důležitou pasáž, jaká je naprosto nezbytná v podobných textech od dob, kdy zazněla v klasické verzi obdobného panfletu! Napovím vám, jak zní, doplňte si to tam, ať to máte komplet a můžete se zařadit po bok svého morálního a literárního vzoru:
"No jo, Hůlová, Dousková - jsou to hezké holky, ale víte, kolik berou?!

eraserhead
14.12.2015

Trochu nechápu, proč se na ně obracíte zde a neposlal jim to rovnou (pokud jste tak učinil, fajn), když už oslovujete přímo je. Takhle to vypadá, že jste jen udělal skoro to samé, co jim vyčítáte. A evidentně minimálně vás svým činem zaujali a donutili napsat těch několik řádků.

siena
14.12.2015

Tak ještě že Vás tu máme, JaneH. Teď by to chtělo, abyste nás seznámil s těmi jedinými "kvalitními" tvůrci...