Souboj knihy a čtečky

blog

10.08.2014 v 21:51 / fons (672 views)
Souboj knihy a čtečky
1. Snad každý poctivý čtenář si rád přičichne ke stránkám knihy, ať už právě zakoupené nebo ošlehané generacemi. Je to určitý rituál, díky kterému se příběh zapíše do mysli a vzdá se pocta tiskovině. Ale jak si zatraceně můžu přičichnout k elektronické čtečce? V lepším případě si nosem obrátíte stránku, v tom horším (a více pravděpodobném) vás společnost přijme jako mentálně zaostalého vyvrhela. Kniha vede!

2. Jednou z nočních můr čtenáře je nedostatek místa na knihy. Police knihovny se prohýbají jako oblouky Karlova mostu a nafukovací pokoje bohužel ještě nikdo nevymyslel. V tomto ohledu má čtečka navrch. Veškeré tituly najdeme v jedné složce po pár dotycích prstu. Teď tedy vede čtečka.

3. Jenže tak mě napadá, že neznám nic hezčího, než nábytek poctivě zaplněný knihami, jejichž barevné hřbety esteticky podtrhují výraz místnosti. Přibíjet čtečku na stěnu mi přijde poněkud morbidní, stejně jako pořídit si jich velký počet, aby zaplnily místo v knihovně. Takže kniha opět vede!

4. Zámecké, národní, městské a soukromé knihovny se chlubí vlastnictvím rukopisů Tolstého, Kafky či autora, jehož jméno není známé, ale spis vznikl na přelomu prvního století. Pochybuji, že kastelán otevře prosklená dvířka ručně vyřezávané knihovny z mahagonu a předvede návštěvníkům rukopis v elektronickém vynálezu minulého století. O tom, co bude pro další generace následovat, nechci radši ani přemýšlet. Vede kniha!

5. Když se jede na dovolenou, knihomol aby si přibalil další kufr plný knih. „Vzal jsem si vše? Proboha! Já zapomněl na Romea a Julii!“ Je pravda, že o tohle se člověk se čtečkou starat nemusí. Prostě jí strčí do kapsy po straně brašny. „No drahoušku, G. R. R. Martin s námi nejede, takže si vezmi ty lodičky navíc. Nebo víš co, klidně přibal i ten kabát, v Athénách hlásí sněhový přeháňky!“ Nuže, čtečka vede.

6. Obálka prodává knihu - Mekka nejednoho grafika. A obálka čtečky? Přátelé…kniha vede.

7. Teď zamíříme do školních lavic. Kantora nesmírně těší, když u studenta zahlédne knihu, zejména, jde-li o povinnou literaturu. Ale nadšený výraz při zahlédnutí čtečky rychle zmizí. „Pane Novák, schovejte to do tašky, jinak si to vyzvednete na konci školního roku!“ Kniha vede…again!

8. Při vydání nové knihy, nebo nedejbože pokračování bestselleru, je uspořádána autogramiáda. A mít Rowlingovou v tiráži Harryho Pottera? Čtenář je král literárního světa! Ale luštěte děj skrze čmáranice od lihového fixu na displeji čtečky…Kniha, kniha jede! Tedy vede.

9. Ovšem nakonec negativa, která mají oba bojovníci společná. Když vám spadnou na zem, poničí se, když se polijí nápojem, poničí se, když se někomu půjčí, stanou se předchozí katastrofy a poničí se, takže vám je ten někdo radši nevrátí, takže je už v životě neuvidíte, takže budete mít infarkt a vy už si nikdy nepočtete…

Takže úplně na konec řeknu toto: lidičky čtěte! Tím nemyslím statusy na sociálních sítích (vyjma článků na Databázi knih), ale skutečnou literaturu! To proto, že si s tím autoři dávali relativně velkou práci a hlavně proto, že je všude nepřeberné množství moderních vymožeností, které kazí představivost a krásu jazyka. Čtěte prosím, čtěte!

Komentáře (8)

bytost
21.09.2014

Jéééé -FONS-ty jsi moje krevní skupina!
Napsal jsi to krásně, ale fakt je ten, že srovnávat to nelze. Obojí má svoje příznivce a je zcela zbytečné chtít někoho přesvědčit o tom, že papírové knihy jsou krásné, když dotyčný vidí jen praktickou část čteného.
Rychlost a pohodlí, toť meta dešního světa, ale je to tak vždy správně? Je to podobné tomu, když napíšeme osobní dopis a zašleme poštou milované osobě a nebo jí napíšeme meil.
DOPIS-otevřu poštovní schránku, vidím dopis od milovaného, dal si práci a nalepil krásnou známku. Prodlužuju těšení, než jej otevřu. Otevírám a čtu, vidím že vybral i krásný dopisní papír a následně se ponořím do čtení textu. Čtu a cítím, jak ke mě jeho slova promlouvají.
MEIL-kliknu a vychrlí to na mě text, čtu a slova jsou sterilní, že mám co dělat jim uvěřit, ale budiž, dám mu šanci zve mě přeci na rande.
Kdo necítí ten rozdíl, nepochopí, ale nemějme mu to za zlé. Kolik lidí, tolik chutí ! Jak je v závěru článku uvedeno důležité je číst! Mějte se prima.

ne0k
11.09.2014

Každý hnidopich, mající neustálou snahu porovnávat rozdíly papírových knih a čteček, nechť si sám sobě odpoví:
Pokud by před ním ležela tato papírová kniha: http://www.databazeknih.cz/knihy/ve-sluzbe-republice-78529
a čtečka s načtenou touto knihou: http://www.databazeknih.cz/knihy/pravidla-mostarny-78461
nechť si sám sobě odpoví, zda-li by šáhl po papíru či po elektronice.
Sebelepší řemeslné zpracování knihy nezabrání zklamání, pokud půjde o brak, stejně jako není překážkou užít si skvělou knihu, je-li čtena na studené, neosobní, nevonící, elektronické čtečce.

Ronin Roujin
19.08.2014

Autor článku asi viděl čtečku z rychlíku. Snad všechny čtečku umí zobrazit cover knihy. Jedině pokud autor stahuje nějaké polotovary z ulozto, který dělal nějaký flákač, tak možná má e-book bez coveru.

Jinak autor zapomněl zmínit jednu velkou výhodu čtečky. Na rozdíl od analogových knih, kdy musím čekat na líné pošťáky nebo čipernějšé PPL, tak elektronickou knihu mohu začít číst jen několik vteřin od zakoupení, zde nuly a jdničky vedou minimálně o den ale spíše o několik dnů!

Ikkju
19.08.2014

S bodem 9 bych úplně nesouhlasil. Pár papírový knih jsem protáhnul vanou či navlhly na balkóně, a kromě toho, že výrazně zvětší objem jsou pořád ke čtení. Čtečce jsem naopak rozlomil displej, když jsem se na ní na posteli rozkošticky rozvalil. Mechanická odolnost papírových knih je prostě podstatně lepší, což byl taky asi hlavní důvod, proč jsem se k nim po poměrně krátké nevěře s čtečkou vrátil.

A rozhodnutí nést si sebou na cesty knihu či celou knihovnu jde sice ve prospěch čtečky, ale přiznám se, že výběr knihy na cestu je pro mě tak zajímavý rituál, že by mi asi chyběl...

Liana
19.08.2014

áno a ešte by som pridala dve ďalšie plusy pre e-knihy:
- dá sa čítať aj po tme
- ak má človek smartphone, má knihu všade so sebou a tak aj nečakaná návšteva u lekára a nekonečné čakanie, človek môže pretrpieť s knihou v ruke :-)

Naias
11.08.2014

"Kantora nesmírně těší, když u studenta zahlédne knihu"?? Tak to by som rada zažila. Keď som chodila do školy, rozhodne to tak nefungovalo. Museli sme knihy maskovať obalmi na učebnice. Aspoň sme si užili trochu napätia. S knihou sa človek proste nenudí.

betka
11.08.2014

Fandím knize ale mám i čtečku ,kterou používám při pobytech v nemocnici či na rehabilitaci. Tady je výborná netahám s sebou batůžek knih zbety

Vendea28
11.08.2014

Naprosto přesně a výstižně napsáno. Oboje má svá pro a proti. A i když kniha jednoznačně stále vede, nelze než místo řešení dilematu, zda to či ono, prostě používat oboje :) Kouzlu klasické knihy se nic nevyrovná a praktičnosti čtečky při častém cestování také ne :)