Slabší čtenář vs. silný čtenář

blog

09.11.2013 v 10:13 / gabca007 (924 views)
Slabší čtenář vs. silný čtenář
Na úvod musím říct, že jsem si prvně říkala - Nic nepiš!!!!
Ale potom mi to nedalo.
Přečetla jsem si blog " Když je kniha dobrá, není to průser ", žádný komentář u něho nebyl, tak jsem si dovolila jeden napsat. Krátký, ale doufám , že ne urážlivý!!
Potom se u článku objevil další komentář, který hodnotil nejen článek, ale i mne.
Zjistila jsem tímto, že i u čtenářů existuje stupnice kvality.
1. SLABŠÍ ČTENÁŘ...asi žena, zřejmě líná na sobě zapracovat a ani v zájmu osobního
růstu nepřestávající číst romantické bláboly.
2. SILNĚJŠÍ ČTENÁŘ - není zde dostatečně specifikováno....
3. NEJSILNĚJŠÍ ČTENÁŘ tzn. WEIL - člověk, muž, natolik bystrý a vzdělaný, zřejmě
na vrcholu osobního růstu, že je schopen přečíst a fundovaně
ohodnotit a okomentovat vše od harlequinek, přes kuchařky,
rady pro zahrádkáře až po sbírky úloh z matematiky.

A co na závěr? Jdu si dočíst Zhýralého markýze a všem přeji hezký víkend.

Komentáře (20)

Barilac
22.11.2013

Já jsem kluk, tak jsem s Weilem, protože ten je proti holce. :D
Twe, lidi, jste jak malí. :D
Ty komenty podemnou jsou k zblití, takže jdu dělat věci do školy a nechám vás vašemu osudu.
P.S. Klidně mi napište do zpráv, rád bych vám taky předvedl jistou dávku arogance a pohrdání dementama.

Lector
17.11.2013

Asi Tě zklamu WEILE, ale já to považuji za vyřízené. Svůj názor jsem k tomu napsal. A jestli si myslíš, že se tu s Tebou budu přetahovat o to, kdo z nás dvou je větší hlupák... Jsi na omylu. Chápu Tě, tolik zášti je v člověku a ne a ne si ulevit... Bral bych Tě jako partnera, kdybych věděl, že se tu nepřetvařuješ. Mentoruješ, ukazuješ ostatním, že Ti nesahají ani po paty. Manipuluješ s nimi.
A zanech pokusů o diagnostiku lidských povah. Moc Ti to nejde, stejně tak jako dělat se lepším, než jsi. Nebo že bych se mýlil a Ty jsi snad lepší, WEILE?

binysek
17.11.2013

a jak bys charakterizoval umění nižší a vyšší - byla by to míra odrazu aktuální společenské reality? použitý literární jazyk? čtenost? přežitelnost literatury - tím myslím, čtou ji i následující generace nebo je jen dobová nebo co by to bylo.
společenská kritika a společenská realita - aspoň se to říká , se třeba v americké detektivce tzv. drsné školy odráží více než v mnoha uznávaných dílech, čínské Podivuhodné příběhy z čínských tržišť a bazarů lépe než uznávaná díla tehdejší uznávané literatuty (pro tu to nebylo zajímavé) zobrazují život a názory běžných lidí své doby i když jsou to pohádky se strašidky, duchy a mluvícími mrtvolami.
Jasně i tady se dá vybrat brak za všech dob a režimů a to jsou knihy typu jak chudé děvče ke štěstí přišlo, nebo jak jsem vydělal svůj první dolar z budoucích milionů, ale jinak ta dělicí čára je nejasná a pohyblivá. Aspo%n tak to vidím já - co třeba srovnání Dumas a Viewgh, lze je srovnat? nebo jsou oba jen ta nižší literatura? já to vidím na velice složitou věc poplatnou osobnímu vkusu.

WEIL
16.11.2013

Binysek - tak to není.
tady přece nejde o mě, a o gabcu. Tady jde jen o to, že je třeba rozlišovat, co je umění vyšší a nižší... Nikdo nikomu nebrání, aby četl horrory či červenou knihovnu, než učebnice či memoáry, nebo snahy autorů o podání zprávy o stavu společnosti apod.
Právě tak, jak to zde píšu, tak jsem to napsal i Ganci. Do pošty, aby to nebrala osobně. Ale byl bych rád, kdybychom se drželi zavedených pravidel, které je možno si přečíst v literárním slovníku, kdo chodil do školy, tak i tam se to učilo - rozlišování, žánry...

binysek
16.11.2013

WEILe, jakobys měl dojem, že jsi učitel a ostatní žáci, jako bys kápl na pramen moudrosti a poznání a zatím jsi jen osobní a neuctivý, myslíš si, že každá tvá věta je koncentrát informací - ale není. Myslím, že by ses měl prostě gabce007 omluvit a bylo by to. Názor si můžeme pak každý nechat ten svůj

WEIL
16.11.2013

Lectore - koukni se kolik slov potřebuješ, aby jsi sdělil jedno velké nic. Ale ukazuje to tvoji vizitku, ne moji.

...neudělala nic víc, nic míň, že okomentovala nějaký (!) příspěvek...


Asi i ty úspěšně obcházíš axiom - řekni mi co čteš, a já ti řeknu jaký jsi....

Nebo-li "umění nižší" a "umění vyšší". A jestliže pro někoho je braková literatura uměním vyšším, tak to má přiznat a hotovo.


Ale Tvůj příspěvek, Lectore, není o ničem jiném, než výpovědí, o nespokojenosti se sebou samým, a naivní snaze stoupnout si do řady k těm, co se snaží vylepšovat, být nad věcí, ale očividně jim to nejde.

Tys vůbec nečetl co je níže uvedené, ty klíčové věty.
Jen z potřeby něco zde žbleptnout jsi zakrákoral.

A nepamatuji se, že bych s tebou kdy diskutoval.

helenkan
14.11.2013

Každý čtenář ma jiný vkus a není důvod,aby byl sprostě napadán.Taky se mi nelíbí,když někdo někoho uráží za to co čte. Gabco007 jaky byl Zhýralý markýz?:) Rada si přečtu :)

Lector
14.11.2013

Po nějaké době jsem zavítal do blogu DB a světe div se, opět jsem narazil na neúnavného čtenáře a diskutéra WEILA. Obdivuji jeho agilnost a jeho čtenářskou kapacitu… Asi bych se nepotřeboval vyjadřovat k jeho aktivitám, kdybych ho tu nenačapal, jak si honí ego na čtenářce, která neudělala nic víc, nic míň, že okomentovala nějaký příspěvek. Stejně jak to dělají stovky jiných. Řeklo by se, že čím sečtělejší člověk je tím, je kultivovanější. Chyba lávky. Jsme svědky, že bez důvodu je jiný člověk označován jako „slabší čtenář“, „ubohý“, „nevzdělaný“ (člověk) a nevím co ještě.
Mnohokrát jsem v životě setkal (a ještě nesčíslně krát potkám) s povýšenectvím. Obvykle to bývají lidé přízemní, kteří nabyli peněz či postavení, aniž by nato měli. V životě mě to nepřekvapuje. Zaráží mě to ale tady, v tomto prostředí. Nechápu, proč se někdo potřebuje okamžitě a bezdůvodně uchylovat k osobním útokům, dehonestaci a urážkám. Možná by se hodilo parafrázovat jednu nesmrtelnou hlášku pana spisovatele Hrabala: “Ten WEIL je nějaké chabrus na nervy. Měl by si podle spisku páně Batisty omévat přirození vlažnou vodó.“ Kdybych se chtěl chovat stejně jako WEIL, pak bych možná napsal, proč se zrovna on naváží do čtenářských aktivit „gabca007“, když sám se prezentuje jako čtenář dětských leporel a románků pro náctileté dívky. Že bys před námi, WEILE, něco tajil? (Poslední dvě věty jsou zbytečné a ostatním se za ně omlouvám. Chci jen ilustrovat, že není těžké udělat z toho druhého pitomce. Mnohem těžší je přijmout ostatní takové, jací jsou.)

1

gabca007 také napsala

Bazar knihBazar knih
blog