Seriál podle knihy aneb dvojitá dávka umění

blog

04.11.2016 v 08:59 / sagasir (1050 views)
Seriál podle knihy aneb dvojitá dávka umění
Seriál podle knihy aneb dvojitá dávka umění

V dnešním světě existuje plno filmů natočených podle knižní předlohy. Existuje však i mnoho seriálů natočených podle knih, ale často o některých z nich člověk ani neví. Právě takovýmto seriálům bych se chtěl v tomto článku věnovat. Záměrně pak vynechávám ty známé a léty osvědčené seriály jako třeba Hra o trůny či ty natočené dle komiksové předlohy, jelikož si myslím, že zde je známá jak literární předloha, tak i samotný seriál. Raději se tedy zaměřím na seriálové kousky mnohdy velice povedené, ale často zbytečně opomíjené. K vybraným seriálům pak připojuji odkaz na nejmenované stránky. Na nich najdete další informace o seriálu a ve velké většině i případné titulky. Některé knihy uvádím s originálním názvem, jelikož ještě u nás nebyly vydané v českém překladu.

Seriál: The Durrells
Kniha: Gerald Durell – Trilogie z ostrova Korfu (O mé rodině a jiné zvířeně je první knihou a další kniha nese název Ptáci, zvířata a moji příbuzní a poslední knihou je Zahrada bohů)

Ovdovělá Louisa Durrellová to nemá zrovna lehké. Přišla o manžela a postupně jí docházejí peníze a ještě se musí starat o své čtyři děti. Jedenáctiletého Garryho velkého milovníka zvířat, Larryho budoucího spisovatele, Margo jedinou dceru která se právě dostává do puberty a o Leslieho milujícího zbraně. Jsou 30. Léta 20. Století, doba pro ženu značně omezená a i proto se nakonec Louisa rozhodne se svou rodinou odstěhovat na Korfu a začít zde od začátku. Na tomto ostrově pak společně zažijí plno zajímavých a mnohdy velice vtipných věcí.

Naprosto oddechový seriál. Rozhodně oku zalahodí krásná příroda ostrova Korfu. Herecké obsazení je také skvělé. Seriál je pak plný laskavého, milého humoru, který prostě nejde nemít rád. Seriál má zatím jen 6 dílů a byl prodloužen pro druhou řadu, takže vám jeho sledování nezabere moc času, ale ani nemusíte být smutní, že už skončil, pokud se vám zalíbí. Díky postavě Garryho se vyskytuje v seriálu také hodně zvířat, což je další plus. Skvělá je i úvodní znělka celého seriálu, ta je jako samotný seriál taková milá, hravá, plná života, barevná a hlavně veselá. Zajímavé je sledovat i samotný život místních obyvatel na tomto ostrově.

Seriál: 11.22. 63
Kniha: Stephen King- Dallas 63

Jake je obyčejný rozvedený učitel angličtiny. Jednoho dne se mu do cesty připlete časový portál, skrze který se Jake dostane do roku 1960, konkrétně do 21. října. Hrdina se rozhodne zabránit atentátu na prezidenta Kennedyho, který se uskutečnil 22. listopadu 1963. Jeho misi však ohrožuje jakýsi Lee Harvye Oswald, jeho vlastní zamilovanost a své minulé (mladší) já, které se nechce změnit.

Jeden z nejlepších seriálových počinů seriálové sezóny 2015/2016 alespoň tak je mnohými označován tento počin a za sebe s tímto tvrzením souhlasím. Hlavním tahounem kromě skvělého příběhu je herecké umění Jamese Franca, který hlavního hrdinu skvěle ztvárnil. Na vysoké herecké úrovni jsou zde však všechny postavy. Příběh jako takový rozhodně nikde nevázne, je zajímavý a nenudí. Výtečná retro atmosféra a skvělá hudba už pak jen dokresluje celkový skvělý efekt z tohoto díla. Opět se pak jedná o takovou seriálovou jednohubku, jelikož má jen 8 dílů a uzavřený konec.

Seriál: Roots
Kniha: Alex Haley- Kořeny

Nejnovější zpracování silného příběhu vypráví o dějinách jednoho černošského rodu a to tentokrát podle života Kunty Kinteho. Jedná se o další velice povedenou minisérii. Musím ocenit herecké výkony a příběh jako celek, který je velice dobře zpracován. Pochválit si rozhodně zaslouží i originální hudba, která nádherně dokresluje atmosféru tohoto díla. Rozhodně toto dílko vzbuzuje v divákovi všemožné emoce, ať už skrz ukázku čeho se tenkrát na černoších lidé dopouštěli ale i z veselejší strany kupříkladu skrz černošskou svatbu. Na historii by se zapomínat nemělo a právě skrz seriálové minisérie si ji můžeme připomenout a ani nás to nebude stát tolik času. Zde konkrétně čtyři 90- ti minutové epizody.

Další seriály natočené podle knih

Seriál: Pytel kostí
Kniha: Stephen King-Pytel kostí

Seriál: Pod kupolí
Kniha: Stephen King- Pod kupolí

Seriál: Městečko Haven
Kniha: Stephen King-The Colorado Kid

Seriál: The Bible
Kniha: Bible

Seriál: V kruhu koruny
Kniha: Shakespearovy divadelní adaptace o anglických králích Richardu II., Jindřichovi IV. a V., Richardovi III. a Jindřichovi VI.

Seriál: Jonathan Strange & Mr Norell
Kniha: Susanna Clarke- Jonathan Strange a pan Norell

Seriál: Na věky věků a Pilíře země
Kniha:Ken Follett- Na věky věků, Pilíře Země

Seriál: Poldark
Kniha: Winston Graham- Série s hlavní postavou kapitána Rosse Poldarka

Seriál: Wallander
Kniha: Henning Mankell- Detektivní série s komisařem Kurtem Wallanderem

Seriál: The Man in the High Castle
Kniha: Philip. K. Dick- Muž z vysokého zámku

Seriál: Městečko Pines
Kniha: Blake Crouch- Městečko Pines

Seriál: Letopisy rodu Shannara
Kniha: Terry Brooks- Shannarovy magické elfeíny

Seriál: Rosemary\'s Baby
Kniha: Ira Levin- Rosemary má děťátko

Seriál: Moonfleet
Kniha: John Meade Faulkner- Měsíční zátoka

Seriál: Až tam nezbyl žádný
Kniha: Agatha Christie- Deset malých černoušků

Seriál: The Book of Negroes
Kniha: Lawrence Hill- The Book of Negroes

Seriál: Nadějné vyhlídky
Kniha: Charles Dickens- Nadějné vyhlídky

Seriál: Childhood\'s End
Kniha: Arthur C. Clarke- Konec dětství

Seriál: The Red Tent
Kniha: Anita Diamant- Červený stan

Seriál: Mob City
Kniha: John Buntin- L.A. Noir: The Struggle for the Soul of America\'s Most Seductive City

Seriál: The Astronaut wives club
Kniha: Lily Koppelová- The Astronaut Wives Club

Seriál: Masters of Sex
Kniha: Thomas Maier- Masters of Sex: The Life and Times of William Masters and Virginia Johnson, the Couple Who Taught America How to Love

Seriál: The Secret Life of Marilyn Monroe
Kniha: J. Randy Taraborrelli- The Secret Life Of Marilyn Monroe

Seriálů je na světě plno a plno jich je i natočeno podle literární předlohy. Často se o nich ani neví a přitom to jsou skvělá díla. Já tak budu jen rád, když se na nějaký seriál z výběru podíváte či si přečtete nějakou jeho literární předlohu. Ať tak či onak přeji vám aby jste se dočkali příjemného kulturního a uměleckého okamžiku.

Komentáře (2)

sagasir
04.11.2016

V seriálu se dostává do puberty :-)

Naias
04.11.2016

K Durrellovi: Volá sa Gerry, nie Garry. Margo sa dostávala do puberty? Podľa knihy mala osemnásť.