S Hanou Hindrákovou nejen o její nejnovější knize

blog

19.05.2016 v 21:32 / monushka (455 views)
S Hanou Hindrákovou nejen o její nejnovější knize
Před pár dny vyšla české spisovatelce Haně Hindrákové nová kniha, která nese název Lovci lebek. Od této spisovatelky jsme zvyklí na příběhy odehrávající se v divoké a nespoutané Africe. Ale tentokrát příběh z afrického prostředí nečekejte. V Lovcích lebek se dostaneme mezi speciální české pátrací jednotky, seznámíme se nejen s českým podsvětím, ale is mezinárodně hledanými zločinci.

Na knize s paní Hindrákovou spolupracoval policista sloužící v Plzeňském kraji, Jiří Johánek.

Měla jsem tu možnost zeptat se paní Hindrákové na několik otázek. A že jsem tentokráte byla velmi zvědavá.

Paní Hindráková, ačkoliv vím, že knihu Lovci lebek jste měla již delší dobu rozepsanou, zajímalo by mě, proč nastala ta změna žánru (od příběhů odehrávajících se v Africe k prostředí českého podsvětí a speciální pátrací jednotky)?
Když mě pan Johánek oslovil s nápadem na Lovce lebek, právě jsem byla ve fázi, že jsem hledala téma na novou knihu. Nějakou dobu jsem o tom přemýšlela, protože jsem si nebyla jistá, zda dokáži napsat něco jiného než knihu z afrického prostředí. Nakonec jsem to vzala jako výzvu a doufám, že se podařilo.

Vím, že máte doma malého raubíře a já z vlastní zkušenosti vím, že občas je dost těžké si ukořistit nějaký ten čas pouze pro sebe. Proto by mě zajímalo, kdy jste měla na psaní knihy čas a jak dlouho Vám psaní nejnovějšího kousku trvalo?
Na knize Lovci lebek jsme pracovali tři roky a do nakladatelství jsem ji poslala ještě před tím, než se mi narodil syn. Nyní mám na psaní méně času, ale přesto pracuji na nové knize. Myslím si, že tentokrát však nevyjde rok po Lovcích lebek, ale až za dva. Jednou týdně mám pro syna domluvené hlídání a mohu se tomu věnovat. Když jsem vyspalá, tak píšu i po večerech, ale to skutečně není moc často.

Lovce lebek jste společně s Jiřím Johánkem křtili na letošním knižním veletrhu Svět knihy 2016, který se konal minulý týden. Jak jste si křest užila? Kdo se stal kmotrem, či kmotry knihy?
Stejně jako před každým křtem jsem byla nervózní z toho, kolik přijde lidí a zda čtenáři mají zájem o křest další knihy. Musím říct, že jsem si hodně dlouho přála mít prezentaci na knižním veletrhu a jsem ráda, že se mi to
splnilo. Knihu pokřtila moderátorka Tina Pletánková a herec Čestmír Řanda.


Musím se přiznat, že Lovce lebek jsem měla přečtené za jediný večer, což je u mě skoro jako zázrak, protože poslední dobou, když sednu ke knize, velmi rychle, bohužel, usínám. Chvílemi jsem měla svou tepovou frekvenci hodně vysokou, po celou dobu čtení jsem prostě nemohla přestat, takže i kdyby u nás doma začalo hořet, tak já si čtu prostě dál :D Mně se líbí Vaše změna žánru a zajímalo by mě, zda-li do budoucna plánujete nějakou další knihu podobně napínavou a odehrávající se na okraji společnosti?
V současné době pracuji na dalším thrilleru (ještě napínavějším než Lovci lebek), který se bude odehrávat v Ugandě a jeho hlavním tématem budou falešné léky.

Knihu s Vámi psal policista Jiří Johánek. Jak moc Vám při psaní vypomohl? Spolupracovala jste s ním od začátku psaní Lovců lebek? Jak jste na pana Johánka narazila?
S panem Johánkem jsem se potkala na výročním setkání autorů z kurzů tvůrčího psaní a právě on přišel s nápadem na knihu Lovci lebek. Připravil námět, rozpracoval postavy a připravil děj jednotlivých kapitol. Já jsem to rozepisovala do knihy, aby to bylo živé, napínavé a mělo to spád. Potom jsem dělala další čtyři verze knihy, korekturu v sazbě a marketing.

Paní Hindráková, umíte si samu sebe představit jako nějakou postavu z příběhu, třeba Lídu? Líbila by se Vám práce u speciální pátrací jednotky?
Přijde mi zajímavé o tom psát, případně to sledovat ve filmu, ale sama bych to zažívat nechtěla. Upřednostňuji poklidnou práci bez stresu a nasazení vlastního života.

Děj příběhu je zasazen převážně do velkých českých měst (Praha,Brno, Plzeň) - je pro Vás osobně místo, kde se příběh odehrává, nějak důležité?
Není to pro mě zas tak důležité, ale preferuji, když to místo znám, protože se mi to pak lépe popisuje.

Budete s Lovcem lebek pořádat autorská čtení? Pokud ano, prozradila byste nám, kde bychom se na Vás mohli těšit?
S Lovci lebek se chystám na podzim na autogramiádu do Domu knihy v Ostravě (22.9. od 16:00), 17. října do čáslavské knihovny a 22. listopadu do knihovny v Trutnově. Určitě brzy přibudou i další místa. Plánované akce zveřejňuji na svých webových stránkách.

Teď odbočím úplně mimo Vaši nejnovější knihu. Zajímalo by mě, jakou nejnapínavější knihu, až dech beroucí, jste četla Vy?
Naposledy takovou knihou byl Hypnotizér od Larse Keplera a Skála od Petera Maye. Nyní si dávám trochu oddech u Lolity od Vladimíra Nabokova a pak se chystám na Paganiniho smlouvu od Larse Keplera.

Mnohokrát Vám děkuji za poskytnutí rozhovoru. Přeji Vám, ať se Lovci lebek co nejvíce prodávají a ať ti, kteří si knihu přečtou, jsou spokojení a napjatí stejně jako já.

Komentáře (0)