Rozhovor se spisovatelkou Hanou Hindrákovou - nejen o její novince Očarovaná

blog

30.03.2015 v 11:01 / monushka (1104 views)
Rozhovor se spisovatelkou Hanou Hindrákovou - nejen o její novince Očarovaná
Je tomu rok a pár dní, kdy jsem měla poprvé možnost popovídat si s českou spisovatelkou Hanou Hindrákovou. U paní Hindrákové se toho za rok celkem dost změnilo, a to nejdůležitější - v únoru jí vyšla její nejnovější kniha, Očarovaná. Měla jsem opět tu možnost zeptat se převážně na její novou knihu, ale i na mnohem více.

V únoru vyšla Vaše nejnovější kniha s názvem Očarovaná. Inspirovala jste se při psaní této knihy nějakými skutečnými událostmi?
Ohledně tématu čarodějnictví mě inspirovalo setkání s čarodějem v Keni. V knize je hodně mých vlastních emocí, ale její děj je smyšlený.

Jedno z témat Očarované je čarodějnictví. Máte s ním nějakou osobní zkušenost? Navštívila jste někdy čaroděje? Pokud ano, jaký to na Vás udělalo dojem?
Ano, mám. Čaroděje jsem navštívila při loňské návštěvě Keni a udělalo to na mě opravdu hluboký dojem. Nečekala jsem, že to bude tak silné setkání.

V knize se objevuje i další téma, a tím je alkoholová závislost. Proč jste se rozhodla do knihy zakomponovat i tohoto velkého strašáka dnešního světa?
Protože s ní mám bohužel zkušenost u lidí z mého velmi blízkého okolí a potřebovala jsem se z toho vypsat. Také si myslím, že by se o tom mělo víc mluvit. Ve spoustě rodin, stejně tak jako v mé, je to bohužel tabu a lidé s tím zůstávají sami. Zejména ti, kteří se na to musí dívat. Mnoho lidí take považuje nadměrné pití za ostudu, tak o tom raději mlčí. Já si myslím, že spadnout do jakékoliv závislosti je velmi jednoduché a může se to stát komukoliv z nás. Proto bychom neměli alkoholiky mávnutím ruky odsoudit, ale spíš jim zkusit podat pomocnou ruku. Další je samozřejmě na nich. Z vlastní zkušenosti vím, že dokud si závislý člověk neuvědomí, že má problém, se kterým chce něco dělat, nepomůže mu bohužel vůbec nic.

Zalíbily se mi tematické ilustrace na začátku každé kapitoly. O ty se postarala Magdalena Bekeská. Zajímalo by mě, zda-li jste také nezkoušela malovat a popřípadě zapojit do některé z Vašich příštích knih své ilustrace?
Malovat jsem zkoušela a moc mě to bavilo, ale k publikování to určitě není.

20. dubna proběhne křest Očarované. Na Vašich stránkách jedné ze sociálních sítí jsem se dočetla, že hostem bude čarodějnice Noira, která divákům předvede rituál na přivolání lásky. Věříte v pravdivost rituálů obecně?
Věřím a na rituály na křtu Očarované se už moc těším.

Zajímalo by mě, zda-li můžete nějakým způsobem ovlivnit vzhled obálek Vašich knih v daném nakladatelství a nebo jste postavena před hotovou obálku již jako před hotovou věc?
Jenom v případě Karibu Keňa jsem měla možnost obálku ovlivnit. Ale většinou to funguje tak, že nakladatelství mi pošle hotovou obálku. Musím však říct, že Alpress dělá krásné obálky a zatím jsem k nim neměla v podstatě téměř žádné výhrady.

Všechny Vaše romány se doposud odehrávají v africkém prostředí. Uvažovala jste nad tím, že byste nějakou Vaší další knihu zakomponovala do nějakého jiného prostředí?
Napsala jsem román Lovci lebek, který je zasazený do českého prostředí. Potom jsem si udělala menší průzkum u čtenářů a zjistila jsem, že chtějí číst spíš knihy z afrického prostředí. A mě baví je psát. Takže s další knihou se vracím opět do Afriky.

Když jsme se spolu bavily minulý rok, mluvila jste o dokončování románu Lovci lebek. Už máte román dopsaný? Pokud ano, prozradila byste nám, kdy bychom se s ním mohli setkat na pultech knihkupectví?
Ano, právě jsem ho dokončila a budu ho nabízet. Termín vydání proto ještě neznám.

Před nedávnem jste se dostala do té nejkrásnější role v životě ženy - stala jste se maminkou. Vím, že je ještě dost brzy, ale plánujete někdy v budoucnu vycestovat do Afriky i se svým potomkem a naučit ho i místním tradicím a místnímu jazyku?
Určitě bych jednou moc ráda synovi ukázala Afriku, ale musím počkat, až bude větší. Do Afriky je potřeba spousta očkování a nemyslím si, že by byly vhodné pro malé dítě.

Při našem prvním rozhovoru jsem se od Vás také dozvěděla, že ráda čtete. Mohla byste nám prozradit, jaká kniha Vás v poslední době nejvíce oslovila?
V poslední době jsem moc nečetla, protože jsem dodělávala dvě knihy a ještě se věnovala scenáristice. Ráda bych si ale přečetla knihu Dívka, která nesměla mít sny (pozn.: vydalo nakladatelství Brána, 2015), která se také odehrává v africkém prostředí.

Chtěla bych Vám velmi poděkovat za Váš čas a popřát Vám, ať se Vám daří nejen v osobním životě, ale i v pracovním a ať si Vaše novinka Očarovaná najde cestu k co největšímu počtu čtenářů.

Vydané knihy Hany Hindrákové:
Očarovaná - nakladatelství Alpress, 2015
Dobrovolnice - nakladatelství Alpress, 2014
Karibu Keňa - nakladatelství Ikar, 2013
Děti nikoho – nakladatelství Alpress, 2012
Na konci světa – nakladatelství Nová Forma, 2011
V zemi ptáka kiwi – nakladatelství Nová Forma, 2012
V nitru skotské divočiny – nakladatelství Nová Forma, 2011

Komentáře (0)