Rozhovor s Martinem Stručovským, autorem detektivky Zavátá sněhem

blog

21. října v 17:58 / louluk (367 views)
Rozhovor s Martinem Stručovským, autorem detektivky Zavátá sněhem
Martin Stručovský se na poli české detektivky úspěšně zapsal již svým debutovým románem Bez duše. Volné pokračování s názvem Zavátá sněhem bylo díky tomu napjatě očekáváno. Autor v něm potvrdil své spisovatelské kvality a poskytl další napínavou knihu. Nejen o druhém příběhu s Matějem Mlynářem jsme si popovídali se samotným tvůrcem.
V Zaváté sněhem je Jindřichův Hradec (tvůj rodný kraj) popsán jako město plné zločinu. Neměl jsi chvílemi až pocit, že jsi to třeba trochu přehnal? Určitě na tom tak špatně není, ne?

Sice tu nedochází několikrát do roka k vraždám, ale o kriminalitu tu taky není nouze. V tomhle mám osobní zkušenost.

Ústřední postava Matěj Mlynář pracuje v knihkupectví. Minimálně trochu se tedy inspiroval u tebe. Najdeme u něj i další tvé vlastnosti nebo záliby?

Řekl bych, že jsme oba dost tvrdohlaví a taky máme rádi knihy a dobré pití, ve značkách piva a whisky si dost notujeme. Stejně tak v muzice. A oba nás cesta zavedla na stejné místo, kde to máme dost rádi a jehož domácí nám moc pomohl.

Hlavní hrdina sliboval, že s vyšetřováním přestane, ale opět se do něj pustil. Vrátí se v budoucnu k práci policisty či detektiva nebo zůstane v knihkupectví?

Tohle je otázka, na kterou neznám úplně odpověď, protože takhle podrobně dopředu nemám naplánovaný děj. Ale nic vyloučit nemůžu.

Jedná se o druhý román z této série. Bylo jeho psaní jednodušší? Přeci jen už jsi měl z minulé knihy vytvořenou postavu a základy jejího života.

Jak se to vezme. Bylo to určitě jednodušší díky tomu, že jsem měl vytvořený svět, který už byl zabydlený hrdiny. Zároveň to ale bylo těžké, protože jsem se nechtěl moc opakovat a nejet podle určité šablony. A zároveň si moc nevymýšlet místa ve snaze mít Hradec co nejreálnější. Pamatuju si, že v tomhle ohledu bylo obzvlášť těžké vymyslet příběh Petra Švestky, který se poprvé představuje právě v Zaváté sněhem a v románu hraje velkou roli.

Zároveň už máš dokončené i další pokračování. Kolik dílů bys vlastně rád napsal?

V mojí hlavě zatím existují zápletky na tři další romány, ale jestli bude konečný počet šest, netuším. Může jich být víc. Určitě napíšu díl čtvrtý, kde se spousta věcí uzavře. Ale taky otevře. Taky mám nápady na spoustu povídek, které některé věci dovysvětlují. Respektive vypráví Matějův příběh před tím, než potkal Pavlu. V současné době píšu i blogový příběh na pokračovaní pojmenovaný Bestie. Rád bych tuhle sérii psal, dokud to bude bavit mě a hlavně čtenáře.

Chtěl bys do budoucna vytvořit i knihu zcela jiného žánru? Třeba z fantastiky….

Úplně to nevylučuju někdy v budoucnu. Ale skutečnost je taková, že Matěj Mlynář se mi do života nastěhoval tak moc, že už bych asi nezvládal vyprávět jiný příběh. Ten chlápek beze mě nemůže být.

Tvůj románový debut Bez duše by měl vyjít i jako audiokniha. Posloucháš tuto formu knih a jak si podle tebe vedou vedle těch klasických?

Pár audioknížek jsem zkoušel, ale úplně mě neoslovily. Teď poslouchám Černou ozvěnu namluvenou Martinem Preissem, a to je podle mě vážně dobré. O audio verzi Bez duše jsem stál hlavně proto, aby si knihu mohli vychutnat taky lidi, kterým už oči příliš neslouží, anebo jsou nějak zrakově postižení. Jinak bych ale řekl, že papírové knihy pořád vedou.

Jsou pro tebe důležitější novinářské kritiky nebo ohlasy od fanoušků?

Pozitivní recenze od literárních kritiků jsou skvělé, ale větší váhu pro mě mají ohlasy od čtenářů. Jsem rád za každého čtenáře, který mi dal šanci, knihy si pořídil nebo zapůjčil v knihovně a líbily se mu. Myslím si, že nové tváře to vedle ostřílených harcovníků nemají v knihkupectvích úplně snadné. I po roce a půl od vydání Bez duše je pro mě vždycky strašně moc silný, když mě kontaktuje čtenář, který některou z mých knih četl a pochválí mi ji.

Teď trochu z jiného soudku. Vedle psaní jsi i šéfredaktorem jednoho internetového magazínu sci-fi fantastiky. Přijde mi, že tyto žánry jsou u nás momentálně docela na vzestupu ne?

Určitě jsou víc vidět a pod patronát si je berou velká vydavatelství. Ale řekl bych, že na vzestupu jsou teď spíš komiksy díky velkým filmům od Marvelu.

Chystáš se na pražský Comic-Con? Co říkáš na jeho prozatímní program a celkovou organizaci?

Na posledním conu jsem byl možná tak pět let dozadu a ani tentokrát na tom nehodlám nic měnit. Comic Con tedy sleduju spíš jedním okem, ale moc fandím organizátorům, aby se to vydařilo a měli hodně návštěvníkům a míň frfňalů, kteří si ztěžují na vysoké ceny. Ono dostat do republiky borce jako Ron Perlman není žádná sranda. Moc přeju organizátorům, aby z toho fesťáku udělali velkou událost a do Prahy jezdily špičky světový fantastiky.

Mohou tě tvoji fanoušci v blízké době potkat na nějaké autogramiádě či besedě?

Druhá a zároveň poslední letošní akce, na které mě moji fanoušci můžou potkat, je vítačka Zaváté sněhem, která se odehraje v pátek 25. října od 19:30 na Farní charitě v Jindřichově Hradci a všechny vás na ni moc zvu.

Komentáře (1)

encyklopedie
30. října

.....ode mne máš podtrženou jedničku .....mám obě knihy a komentáře jsou u knih na DK