Rozhovor s Danielem Fialou, autorem DatabazeKnih.cz

blog

08.12.2013 v 15:19 / Redakce (4538 views)
Rozhovor s Danielem Fialou, autorem DatabazeKnih.cz
Daniel Fiala se narodil v roce 1987, vystudoval Střední školu obchodu a služeb v Jihlavě a v současné době se živí jako programátor a grafik na volné noze.
Je autorem několika internetových webů, mezi které patří oficiální stránky Michala Horáčka, Kabati.cz, micro site pro Gambrinus a nejznámější projekt DatabazeKnih.cz.

Web Databáze knih dnes slaví páté narozeniny, vzpomeneš si ještě na okamžik, kdy jsi přišel s jeho nápadem?


Přímo ten okamžik si už bohužel nepamatuji.

Před pěti lety podobně zaměřených portálů příliš nebylo, co tě vedlo ke stránkách věnovaným právě knihám? Využil jsi potenciálu na českém internetu anebo tě vedle něco jiného?

Mimo práce pro své klienty jsem chtěl mít vlastní internetový projekt. Můj brácha takový měl – web Karaoketexty.cz, zaměřený na texty písní. Líbilo se mi, jak spolu mohou jednotliví uživatelé tvořit obsah webu. Kdyby měl jeden člověk vložit tisíc textů, zabere mu to spoustu času, ale pokud tisíc lidí vloží jeden text, je to za pár vteřin.

Jelikož rád čtu texty písní, rozhovory se zajímavými lidmi a samozřejmě i knihy, poohlídnul jsem se na internetu a tento koncept webu s knihami jsem v podstatě nenašel. Byl jsem ale na pochybách, protože jsem tušil složitost webu a nebyl příliš přesvědčen, zda by mohl mít nějakou hromadnější oblibu, a tím pádem i velký obsah. Za pár měsíců jsem před bráchou naťukl, že bych rád tvořil nějaký web a po pár návrzích zmínil knihy. Řekl jsem si, že když nás to napadlo oba, mohlo by to fungovat a hned jsem se do toho pustil.

V současné době má Databáze knih obrovskou základnu informací napříč literárním světem a může se pochlubit téměř padesáti tisíci registrovanými uživateli. Očekával jsi na počátku tak velký úspěch?

Rozhodně neočekával. Přímo nad počtem registrovaných jsem nepřemýšlel, ale říkal jsem si, že kdyby web navštěvovalo několik stovek lidí, byl by to pro mě úspěch; přitom když vezmu poslední měsíc, návštěvnost neklesla ani jednou pod dvacet tisíc za den.

Na webu je jistě obrovské množství práce, dokázal bys odhadnout, kolik času jsi strávil při programování?

Mrzí mě, že si nepíši hodiny, ale myslím, že pár tisíc už to asi bude.

Jak vůbec vypadá tvůj běžný pracovní den?

Pracuji z domu, takže hned jak vstanu, pustím počítač a asi hodinu řeším e-maily. Pak si při snídani přečtu zprávy a novinky na mých oblíbených stránkách, a následně se dám do práce – buď pro klienty nebo pro Databázi knih, podle toho, co je urgentnější. Práci proložím nějakým seriálem nebo hrou na kytaru, ale dělám až do večera, sedm dní v týdnu. Večer už vysadím a jdu si zasportovat nebo posedět s přáteli.

Předpokládám, že dostáváš i spoustu zpráv a e-mailů od samotných uživatelů Databáze knih. Jakou měrou ovlivňují jejich podněty směr, kterým se web ubírá?

Ano, určitě mají velký vliv. Dělám web právě pro uživatele a i proto je na úvodní straně webu sekce "Nápady na vylepšení", kde od nich čerpám inspiraci. Pročítám diskuze a každý nápad zvažuji. Nápady si archivuji a když vidím, že se nápad objevuje často, k realizaci má velmi blízko. Někdy však stačí nápad jednoho uživatele a jdu jej ihned realizovat a jindy mě ani více lidí nepřesvědčí. Hlavní filozofie je mít web čistý, přehledný a s intuitivním ovládáním. Tak aby byl vhodný pro běžného čtenáře, jako jsem třeba právě já.

Současný internetový trend také jistě tíhne k čistšímu a jednoduššímu grafickému prostředí a mnohé internetové stránky se tomu přizpůsobují. Ne jinak je tomu u Databáze knih, která prochází četnými změnami. Jaké jsou reakce uživatelů? A jak reagují na změny obecně?

Faktem je, že lidi všeobecně nemají rádi změny. Také spíše kritizují, než chválí. Já tomu rozumím. Na druhou stranu když zjistím, že by na webu mohlo být něco lépe umístěné nebo přehledněji zobrazené, cítím povinnost to upravit. Někteří to sice zkritizují, ale zvyknou si a věřím, že časem i uznají, že ta změna byl dobrý nápad; pro nové uživatele, kteří to uvidí poprvé, to bude přehlednější. Pak určitě zbude i nějaké to procento, kterému se daná úprava ani v budoucnu nezalíbí, ale člověk se nikdy nemůže zavděčit všem.

Několikrát se stalo, že jsem zrušil funkci, která již na webu byla nějaký čas v provozu. Většinou z důvodu, že nesplnila mé očekávání a nevyužívalo ji pro mě dostatečné množství uživatelů. Ta menšina se pak samozřejmě zlobila a argumentovala tím, že když někdo funkci nepoužívá, nijak mu tam nevadí... Já ale razím takovou teorii, že když něco využívá 5 % uživatelů, tak to těm 95 % vadí a znepřehledňuje web. I třeba Google ruší služby (a tam je narozdíl od Databáze knih používají miliony lidí; přesto k tomu má své důvody).

Na větších internetových projektech obvykle pracuje tým několika lidí, na Databázi knih zastáváš veškeré programování, grafické úkony a správu sociálních sítí jen ty sám. Vyhovuje ti mít celý provoz webu pod svou kontrolou navzdory tak velké vytíženosti?

Ano, vyhovuje. Někdy je to opravdu trochu náročné, ale mám naprostý přehled o každé části webu, o tom jak je technicky i graficky vytvořená. Nemusím se s nikým přít o tom jakým směrem se na webu ubírat a za špatná i dobrá rozhodnutí si můžu vždy sám :-) Pravdou ale je, že kvůli webu mám závislost na internetu. Když se pak stane, že jsem několik hodin nebo dní bez internetu, mám strach, zda na webu funguje vše jak má.

Najdeš si ve svém volnu také čas na čtení? A jaký je tvůj oblíbený literární žánr?

Najdu, ale není ho moc. Většinou si čtu před spaním. S hrůzou jsem teď zjistil, že nestíhám průměrem ani jednu knihu za měsíc. Docela se stydím... Nejraději mám bezpochyby biografie a rozhovory. Čtení o zajímavých lidech pro mě má vždy minimálně dva přínosy: inspiraci a motivaci k práci.

Jak vnímáš popularitu literatury v posledních letech? Myslíš si, že má Databáze knih nějaký zásadní vliv na českou a slovenskou čtenářskou komunitu?

Zásadní bohužel asi ne, ale nějaký malý určitě ano. Ne jednou mi přišel e-mail typu: „Děkuji za Databázi knih. Díky ní se po letech vracím ke čtení." Když dokáže web znovu probudit touhu číst, věřím, že by ji u někoho mohl také vytvořit.

Můj subjektivní pocit je, že lidé čtou více a k tomu příspívají i eknihy a filmy. Nedávno jsem byl s kamarády na filmu Příběh kmotra, který vznikl na základě psané trilogie od Jaroslava Kmenty. Stačilo se párkrát zmínit a první díl ode mě má zamluveno sedm nečtenářů. Jakmile jej přečtou, pokusím se jim půjčit další knihy :-) Nejsem zrovna vizionář, ale přesto věřím, že lidé budou číst knihy stále více a to nejenom kvůli zmíněné příhodě.

Jak vidíš budoucnost webu a na jaké novinky se mohou uživatelé ještě těšit?

Doufám, že bude nadále přibývat obsah a spokojení uživatelé. Současné plány jsou doladit vzhled a přehlednost webu (to by mělo být již brzy) a pak se uvidí. Nakonec nápady na vylepšení mi chodí denně :-) Aktuálně si například pohrávám s myšlenkou rozesílání upozornění, když se u daného autora objeví nová kniha. Tuhle funkci by využili takoví ti občasnější čtenáři, kteří web nesledují zrovna denně.

Děkuji za rozhovor a za všechny uživatele Databáze knih přeji hodně úspěchů, dobré nápady a neutuchající nadšení do budoucna.

paulhunter

Komentáře (26)

ilona8570
11.12.2013

Blahopřeji pětileté předškolačce a přeji jí, aby i nadále prospívala a rozdávala mnoho zajímavých a moudrých informací o knížkách :-)
Je to moc fajn web.

mgeisselreiter
11.12.2013

Danieli, máte můj obdiv. Netušil jsem, že celý web děláte sám. A ten poslední nápad rozesílání upozornění, když se u daného autora objeví nová kniha, vítám a podporuji.
A´t se daří i v budoucnu. Jen mi v rozhovoru chybělo jedno téma, a sice o konkurenčních webech, kterých je víc.

Alix
10.12.2013

Hodně dalších úspěchů, je tady moc fajn, děkuji!!!

Macek58
10.12.2013

Přeji plno elánu do dalších roků ....

cace
10.12.2013

Mně databáze knuh maximálně vyhovuje. Dozvím se tu přesně, co potřebuju, knížky prodávám a kupuji. A zkušenosti s uživateli databáze jsou všechny pozitivní. Tedy výborná kultura jednání a to se rozhodně cení.

Eidalon
10.12.2013

Hm, zajímavé, myslel jsem, že web vytvořil nadšený čtenář, který si chtěl pomocí webového prostředí vytvořit vlastní archiválie - takový ten čtenářský deník - a pak pomocí všech ostatních uživatelů vytvořit solidní základnu a databázi knih a autorů. Z rozhovoru plyne, že tomu bylo trochu jinak a motivem byl spíše vlastní webový projekt možná s cílem pozdějšího komerčního využití.

O to víc je ten projekt teď zavazující pro jeho autora. Ale důvěřuji, že data (neb web spíše opravdu využívám jako svůj čtenářský deník) vložená zůstanou, a neskončí v budoucnu na "smetišti dějin".

Zde vidím jisté riziko, neb tvůrce je člověk mladý, který ještě není "válcován životem" starostí o rodinu, své přestárlé rodiče, práci atd. a všechny ty běžné denní starosti se svými blízkými či sám se sebou. A to pomíjím oblast zdraví.

Pak, je-li administrátorem sám samojedinný, hrozí, že v budoucnu nebude mít tolik času či i chuti k řízení a pokračování tohoto projektu třeba pro jiné, zajímavější projekty. Proto je třeba vychovat si pokračovatele a nástupce.
Zde tedy vedu hlasitý apel !!!

Ale věřím, že rozsáhlost webu je již komerčně zajímavá a tudíž pro případné investory a pokračovatele nebude nouze. Čistota webu, budiž ke cti autora!

Matthias
09.12.2013

Jsem rád, že autor má rád minimalismus v designu! Osobně bych byl ještě přísnější :)

Kaferano
09.12.2013

Tohle hračičkování s knihami mě moc moc baví. Děkuji za Databáziknih... S pozdravem Iveta

katina
09.12.2013

Ahoj Dane, tohle je jediný web, do kterého přispívám. U mne, jako
nic moc vyznavače IT téměř zázrak. Díky ti za něj.

bobulaL
09.12.2013

Přeji hodně štěstí do dalších let a děkuji DK, že jsem se opět po několika letech vrátila ke čtení :) Lenka

bedkniha
09.12.2013

DatabáziKnih jsem objevila náhodně. Moc moc moc za ní děkuji, je SUPER !!! Díky ní jsem zjistila kolik a jaké knihy mám, které jsem přečetla, které si chci přečíst a jaké vyjdou nové. Několika lidem jsem DatabáziKnih doporučila, když hledali nějakou knihu ke koupi.
Tímto děkuji Danielu Fialovi a přeji mu mnoho štěstí a pracovních sil na této databázi pracovat a třeba vylepšovat.
Gratuluji k výročí bedkniha

Marika Vanova
09.12.2013

Jsem moc ráda, že jsem Databázi našla, miluju knížky, baví mě to tady a mluvím o tom dál, někdo už se i přidal, takže díky za to.

Rocker-Tialk
09.12.2013

vole, Dane, "znám" tě už někdy od dob Kabát.aktuálně.cz, co je nějakejch deset let dozadu. Tohle je asi nejlepší web, co máš na svědomí, takže good luck do dalších let!

paulhunter
09.12.2013

Petrvs: Už je, kvůli několika problémům jsem konvertoval, za pochodu se učil s novým softwarem a střídal až od dnešního odpoledne, takže se publikace zpozdila.

Petrvs
08.12.2013

Gratuluji qýročí tohoto sqělého (ale no tak už s tím kvéčkem...!) projektu a přeju hodně energie k dalšímu vývoji!

...a samozřejmě díky za to všechno :-)

PS: těší mě, že se zvažuje funkce, kterou jsem navrhoval v roce 2011 :o)

PPS: Ty, Pavle, nic nebude? ;-)

RADOST
08.12.2013

Databáze je skvělá a její autor zaslouží velké uznání. Děkuji.

orisi
08.12.2013

Pěkný a zajímavý rozhovor. Doufáme, tedy my uživatelé že Vás Dane uvidíme někdy na živo, na nějakém scuku .

tyzik.cejka
08.12.2013

toto je skvělý web kéž bych vás mohl vidět naživo

2