Řekni mi, jak čteš, a já ti řeknu, kdo jsi...

blog

04.01.2012 v 00:06 / morte (8741 views)
Řekni mi, jak čteš, a já ti řeknu, kdo jsi...
Stěží je mezi návštěvníky tohoto webu a čtenáři mého příspěvku někdo, kdo by neslyšel o čtečkách a elektronických knihách. Přitom ještě před pár lety, kdy se první čtečky objevily, upoutaly pozornost sotva někoho jiného než technologických nadšenců.V té době, kdy číst znamenalo držet před sebou něco papírového, by mě nenapadlo, že svět literatury bude už brzy vypadat tak, jak vypadá dnes.Vzpomínám si i na první pokusy se čtením elektronických knih na počítači, posléze na notebooku, a pokaždé se jednalo jen o znouzecnost a o komfortu, který nabízí papírová kniha, se nedalo mluvit.(První čtečka - SONY Librie)
Více než pět set let od vynálezu knihtisku v patnáctém století lidé považovali papírovou, tištěnou knihu za dokonalé médium, zdroj informací, myšlenek, zábavy. Na počátku století jedenadvacátého, lze stále častěji slyšet hlasy, že tradiční, papírová kniha je překonaná, neohrabaná, přežitá. Oproti ní je elektronická kniha v kombinaci se čtečkou vnímána jako zařízení ergonomické, inteligentní, revoluční.
Nic na světě není černobílé, a proto nelze při srovnání tradičního a moderního média stranit jednomu a druhé zatracovat. Obě formy, jak papírová, tak elektronická, mají svoje výhody i nevýhody.(Musí otázka nutně znít: Kdo s koho?)

Jako hlavní přednost čtečky elektronických knih lze považovat možnost uchovávat v malém zařízení několik knih, často až tisíce. Velkou výhodou, zejména pro ty, co se čtením zdokonalují v cizích jazycích, je také integrovaný slovník. Rychlý přístup k mnoha knihám (i bezplatným) je dalším důvodem otevřít náruč revoluci.Papírová kniha však má také své nesporné výhody, které nelze přehlíže – nevyžaduje elektřinu, její obsah je stálý, přežije nedbalé zacházení, lze ji číst i několik set let poté, co opustí tiskařský lis.
Dost možná žijeme v době, kdy můžeme jako jediní pozorovat existenci obou zmíněných formátů vedle sebe. Budoucí generace pravděpodobně budou znát jen knihy elektronické. Papírové publikace budou obsahem muzejních inventářů, záležitostí sběratelskou a spíše než pro čtení, budou sloužit pro uspokojení jakési výstřední vášně.
Mnohým tato myšlenka může přijít kacířská a při pohledu na současnou podobu čteček si i klepou na čelo.(Knihy jsou krom jiného i pěkným bytovým doplňkem)
Budoucí čtečky ale budou jistě vypadat jinak, neporovnatelně lépe než dnešní první pokusy. Co když se bude jednat o ohebný, odolný kus elektronického papíru, který půjde poskládat do kapsy jako autoatlas, přičemž zařízení bude schopno zobrazit barevné ilustrace a fungovat na energii získanou ze svého okolí – energii tělesného tepla, infračervenou, sluneční, nebo zvukovou? Kdo odolá?S takovým zařízením bude papírová kniha soupeřit těžko – obzvláště uvážíme-li, že s sebou čtenář v jejím případě z devědadevadesáti procent nosí něco, co zrovna nepotřebuje, tedy stránky, které přečetl nebo teprve číst bude.(První prototypy ohebných, barevných displejů)
Mám knihy rád doma v poličce, jsou pro mě něčím víc než jen potištěnou hromadou dřeva a v budoucnosti budu určitě patřit k těm, co budou vedle elektronické knihovny v cloudu (všudypřítomném, internetovém úložišti) mít i knihovnu tradiční. To zejména kvůli listování, prohlížení, vůni. Žádná čtečka mi totiž nikdy nezprostředkuje čichový vjem, který se mi vybaví, když si vzpomenu na Nezbytné věci, první knihu od Stephena Kinga, kterou jsem dostal k Vánocům v šesté třídě, a která se postarala o to, že se jménem slavného spisovatele mám dneska v knihovně svazků šedesát. Přesto, jakmile člověk začne číst, je to obsah, co ho zajímá, nikoliv médium, a tak z pohledu člověka, který rád čte, říkám bez dlouhého přemýšlení elektronickým knihám a čtečkám hlasité „ano“. (Citové pouto k papírové knize je přece jen silnější. Nebo ne?)


Zamyslím-li se však nad budoucností knih, která se utváří právě dnes, o trochu déle, přichází mi na mysl i několik obav.Obsah elektronických knih lze například kdykoliv upravovat. Co je na tom špatného, řeknete si. Čtenáři románu 1984 však odpověď znají. Vedle toho lze vzdáleně sledovat (a archivovat) informace o tom, co kdo čte, kdy čte, co si zvýrazní nebo jakými poznámkami si to opatří. Knihy lze z elektronických čteček dokonce bez vědomí jejich uživatelů odebírat (http://xrl.us/bmnm32). To vše je možné už dnes a zatím nevíme, čím nás budoucnost v tomto ohledu ještě překvapí.
Jakmile budou knihy, noviny a ostatní tisk převážně nebo jen v elektronické podobě, a to navíc v cloudu, bude záležet jen na vůli svět ovládajících sil (ne států, ale mocných nadnárodních společností), co s obsahem a potažmo myslí čtenářů udělají.
O nákupu čtečky už více než rok uvažuji a stále váhám. Z mnoha důvodů se mi čtečka jako rovnocenný partner k tradičním knihám líbí, ovšem říkám si, zda náhodou svým nákupem učiněným dnes nepřispěji k vymizení papírových knih a ke vzrůstu sociální kontroly zítra.
Co si o tom myslíte vy, čtenáři? A jaký je váš názor na ceny elektronických versus papírových knih, případně na získávání digitálního obsahu nelegální cestou? Co s knihami revoluce, jíž jsme dnes svědky, udělá a jak budeme číst zítra? Váš názor zajímá mě a určitě i ostatní, kteří tento web navštěvují – proto se o něj zkuste podělit.

Ivan Burda

Komentáře (38)

qwill
23.01.2016

vole, řekni mi, co čteš, vole a já ti řeknu, jaký seš vůl, vole.....
je parafráze, se kterou jsem se setkal a také žil v sedmdesátých letech minulého století.
Po těch čtyřiceti letech se mnohé změnilo. Vlastně téměř všechno. Ale to teď nechci rozebírat.
Popíšu stav, když se po ránu budím:
Otevřu oči a kolem mne je mimo jiné spousta knih (a žádná televize). Přejedu ty řady očima a okamžitě se mi začínají vybavovat nejrůznější děje, barvy, chutě, vůně, hmatové podněty a ještě i jiné, mimosmyslové prožitky - vyzařování starých knih. Přes všechny snahy osvícených o nereálnosti vnímaného je toto záření pro mne velmi reálné a těžko mě už v mém věku bude někdo přesvědčovat o opaku.
Počítač mám také. A s velkou obrazovkou. Uložených knih tam mám tisíce, pokud se připojím na internet, tak desetisíce a možná ještě víc....
Jenomže při pohledu na počítač po ránu tupě zírám a nic zvláštního se ve mně neprobouzí....
ne že by čtečka nebyla užitečná, to nechci tvrdit. Ale vodcáď až podsáď, jak říkáme my Moraváci, potažmo od Hradišča....

hannah2000
19.01.2015

Vlastním čtečku v klasické podobě, tedy žádné podsvícení ani dotykový display, a používám ji velice ráda. Přestože mám při používání počítače nebo tabletu problémy s očima, při čtení z mé elektronické knihy mě oči ani nebolí ani nepálí. Tento problém u klasického elektronického papíru nevzniká. Obrovská výhoda je množství knih v jedné malé knize (čtečku mám vloženou v koženém pouzdře, které se otevírá jako kniha, takže žádný nevzhledný plast). Kniha se vejde do kabelky, nezabere žádné místo v kufru a já můžu číst kde chci a co chci. Výhoda je, že si pamatuje poslední čtenou stránku u každé knihy a jdou vkládat poznámky a záložky. Mám v ní uložené své recepty na vaření (odpadlo mi hledání po šuplících :-) ), mám tam jazykovou učebnici, klasické romány i poznámky, co na který záhon na zahradě v dalším roce. Vše pěkně při ruce. :-). Ale nebojte, nejedná se o reklamu na čtečku. Protože teď začne to ale, které se taky najde. Knížky sháním všelijak. Něco mám od nadšenců, co skenují papírové knihy. Sleduji obchody s e-knihami - mají pravidelné slevy a e-kniha pak vyjde na cca 60 Kč, tedy cenu časopisu. Něco ale v e-verzi neseženu, tak mi nezbyde nic jiného než zaběhnout do knihovny. Ale nevím. jak přijmout cenu e-knihy, která je skoro stejná jako cena papírové knihy. To si radši, pokud ji opravdu chci, koupím papírovou verzi. Papírovou knížku totiž můžete bez problému půjčit někomu jinému. A to u těch zakoupených e-knih nejde. To mi vadí a chybí. Ráda čtu a chci své knihy sdílet se svými přáteli. Možná by bylo super, kdyby se knihy v papírové verzi prodávali v jednom balíčku s e-knihou (jako je to v případě některých gramofonových desek). Pak bych si je ráda koupila. Takhle mi ceny za e-knihy v bežných cenách přijdou přehnané. Vždyť vyrobit papírovou knihu a dostat ji až ke čtenáři něco stojí. Kdežto prodej e-knihy je jenom kopírování počítačového dokumentu. Tady je zkrátka něco špatně a podporuje to nelegální šíření e-knih.
A poslední věc - navzdory mé oblibě čtečky si hrozně ráda občas přečtu papírovou knížku - je v tom jakési kouzlo, knížku prolistovat, udělat si nějaký dojem a pak začít číst.
Toť můj příspěvek do diskuze.

Sali88
19.01.2015

Čtečku nemam a ani ji nechci. Akorát pokud bych chtěla číst někde, kde nemůžu mít tištěnou knihu. Knihy jsou rozhodně lepší, než čtečka a líbí se mi, jak vypadají v knihovně. :) Čtečka je jedna s x knihama, ale já si ráda kupuju knihy, zvětšuju knihovnu, už třeba jen ty obaly knih se mi líbí.

LordSnape
12.06.2014

Jsem velmi rád, že se našlo tolika stoupenců knihy tištěné.

paja5
12.06.2014

Já bych nemohla číst přes čtečku, bolí mě s toho oči. Mám raději knihy.:-)

Venezia
22.08.2013

Hlasujem za tlačené knihy. Z čítačky ma bolia oči.

Mimochodom: Ako by fungovali knižnice, keby existovali len e-knihy?

morte
04.08.2013

tyzik.cejka: Děkuji za příspěvek do diskuze. Článek obsahuje informace, který dneska už dneska většina lidí ví. Byl však napsán před rokem a půl a tenkrát čtečky ještě nebyly tak rozšířené - alespoň ne mezi českými čtenáři. Svůj vlastní názor jsem neuváděl, protože jsem ještě neměl jasno. Psaní článku mi mělo pomoct trochu si uvědomit výhody a nevýhody čteček, jaký dopad mohou mít na papírovou knihu a také mě zajímalo, jak to vidí další čtenáři. Dneska vlastním čtečku Sony PRS-T1. Je to vynikající zařízení a čtení v digitální podobě mám rád. Oproti papírové knize je zde opravdu výhoda mobility. Navíc oceňuji i integrovnaý slovník a možnost vyhledávání, která je ještě umocněna dotykovým displejem na mojí čtečce. Pro učení se jazyků a rozšířování slovní zásoby parádní. Dávno jsou pryč časy, kdy jsem četl knížku v cizím jazyce a vedle mě ležel třikrát tak velký slovník, ve kterém jsem musel co chvíli listovat a hledat. Se čtečkou tohle zcela odpadá. Dobré je i to, že nyní, když jsem v zahraničí, si mohu knihy nahrát do čtečky a nemusím kupovat jejich fyzické verze, které bych tu pak musel nechat. Přesto jsem s nákupem čtečky papírové knihy kupovat nepřestal. Například McCarthyho hraniční trilogii jsem si objednal a nechal doručit domů v ČR. Myslím si tedy, že čtečka knih je výborná věc, ale na druhou stranu se mi nelíbí představa, že by se papírové knihy měly stát záležitostí ryze sběratelskou a raritní. Mít doma knihovnu, do které může člověk sáhnout, listovat...nebo přijít někam na návštěvu a podívat se na knihy, co mají lidé doma....to je úžasné například pro navození konverzace.

tyzik.cejka
03.08.2013

no jak si tady tak už všude prohlížím ty komenty u čtečkách tak se vám dívím ano tištěná kniha je o sedmsesát procent lepší ale čtečku mam taky moc rád škoda že se morte nevyjádříl jak se mu čtečky líbí článek má divný název řekni mi jak čteš a já ti řeknu kdo jsi zní to jako nějáká humorná povídka či pohádka líbí se mi že se morte podepsal nakonci svým vlastním jménem celý článek je příjemný nadprůměr jestli tam mělo být hodně zajimavostí o čtečkách tak myslím že to co morte ve článku píše každý ví nebo si to domyslí i přesto hezký článek a přejí další úspěchy protože se stal aktuálně nejčtenější

1