Proč vlastně čteme?

blog

17.05.2015 v 18:26 / zelenoockaa (638 views)
Proč vlastně čteme?
Již od raného dětství mě ke knihám něco táhlo, možná to byla vůně knih, možná klid který vždy panoval v knihovně. Nedávno jsem byla nucena se zamyslet nad tím, proč čtu a co mě na čtení tak baví.

Dojíždím do práce každý den několik kilometrů, ráno když vstanu, udělám si kávu a při tom si přečtu kousek právě rozečtené knihy. Před odchodem z domu hodím knihu do kabelky a vytáhnu ji zase na vlakovém nádraží při čekání na vlak, se čtením pokračuji ve vlaku celou cestu. Většinou jsem do čtení tak "zažraná" že nevidím a neslyším nic kolem sebe. Když jsem minulý týden zase takhle četla a rozesmála jsem se nad replikou z knihy, zeptal se mě jeden ze spolucestujících (poměrně mladý kluk) čemu se tak směju. Moje odpověď byla pro toho chlapce nejspíš docela matoucí, na konci našeho rozhovoru prohodil že nechápe co na tom čtení všichni vidíme. Že je to poslední dobou nějaké módní.

Jak tedy naprostému nečtenáři vysvětlit proč čtu knihy?

Komentáře (6)

Lolaniky
15.12.2015

jsem dislektik (snad jsem to napsala správně) a měla jsem problémy se psaním tak i se čtením a jednoho krasného dne jsem se naštvala a začala si čist a ted to miluji mam doma plno knížek a vži nwm jakou mam čist první jsem ráda že jsem se k tomu přinutila

Sidheag2
15.07.2015

Když se ze čtení stane vášeň, ten svět v knize (když je zdařilá) vás vtáhne a nechce pustit, je to úžasné. Pak vás vše kolem přestane zajímat. To nečtenář nepochopí, i když je to stejné jako u všech hobby. Tuhle se mě manžel, už z legrace, ptal: "Do kolika má otevřeno ten tvůj čtenářský klub?" Ač nerada a hlavně kvůli rodině, si dám mezi každou knihou pauzu. Nechám v sobě doznít tu právě přečtenou a zároveň dohoním resty, které se nakupily. No a samozřejmě se už těším na tu další :-)

Naoki-Keiko
27.05.2015

Myslím, že nečtenáři vysvětlovat, proč čteš knihy je prakticky jednoduché, těžší je jej donutit také číst.
Možná je opravdu dneska módní číst, jako třeba zavařovat marmelády anebo se podílet na fair trade, ale ono taky záleží, co vlastně čteme.

zoew
21.05.2015

Před časem se mě synovec zeptal, proč čtu knížky, když nemusím.Odpověděla jsem, že prostě proto, že mě to baví. Nechápavě nad mojí odpovědí kroutil hlavou. Tohle se prostě někomu, kdo nenašel zálibu v knihách, vysvětlit nedá.

babel
18.05.2015

presne. to sa nedá objasniť. ak to stojí zato čítať, neviem prestať. o druhej, tretej popolnoci
začínam mať výčitky, ale ten spánok by aj tak neprišiel:)

nokid
17.05.2015

Nijak. Tak jako nesběrateli nevysvětlí sběratel, proč shromažďuje docela nepotřebné předměty...