Proč F. Nietzsche a ne třeba A. Einstein

blog

13.11.2013 v 18:19 / w3s (523 views)
Proč F. Nietzsche a ne třeba A. Einstein
Založit si blog, není těžká věc, krom toho je spousta nápadů jak probrat mozkové závity. Jsou i jiné možnosti, ale kde najdete tolik čtenářů? Než na internetu. Už nežijeme v době, kdy si lidé mezi sebou příběhy vyprávěli. Já vám tedy povím (napíšu), kterak Nietzsche ač nebyl „hrdinou“ vešel do povědomí nejednoho čtenáře. No a pak bych to zakončil „malou“ teorií relativity.
Jakožto správný teoretik musím vám sdělit, že Nietzsche je strašně nevyslovitelné slovo a mám s ním problémy.
Tedy filosof, básník (teoreticky) se narodil 15. října 1844 ostatní informace si určitě přečtete na Wikipedii. Teď mě napadá, ač nejsem filosof, zřejmě budu nudit výkladem z knihy. Já si počnu jinak, protože chci vážené čtenářstvo seznámit s knihou Duševní aristokratismus. Jestli jste taky trochu ujetí jako já bude se vám Nietzsche líbit. Dodávám, že jeho jméno je zapsáno ne v mé hlavě, ale dějinách. Přesto si dovoluji jako laik popsati jak na mě zapůsobil právě tento člověk.
Jeho filosofie se blíží, možná snad i dotýká lidskosti. Ve snaze podmanit si všechny strany bytí. Chápu, věta složitá, ale kolik lidí právě setrvá na této logičnosti. Nietzsche pozvedá člověka na vyšší úroveň. Až chvílemi je uvězněn sám v sobě, což se mu mnohdy vytýká. Šikovně zvedá prst, tam kde jiný by chrlil spoustu teoretických výkladů. Je přesvědčivý, neúnavný. Upozorňuji, že jde čistě o můj názor, aby nedošlo snad k nějakému nepředvídatelnému efektu. Taky se vlastně zamýšlím nad člověkem, když se to tak vezme. Tedy tento filosof hraje v karty na svém poli. Vešel s teorií vlastního výkladu. Prostě si řekl, že bude filosofovat.
Tedy uchopil jsem knihu o které se zmiňuji výše. Není příliš tlustá, ale obsahově hustá (nevkusné slovo). Tedy říkám, když člověka chytí filosofování je takový Nietzsche určitě k přečtení. Ale znám i některé součastné filosofy (české) a ti jsou mi bližší. To by možná vydalo na další pouť blogera, ale obávám se, že tento počin bude poslední.
Abych to shrnul slušelo by se pozvat i Einsteina, který jak víme měl s matematiky čtverec a kam až to dotáhla jeho teorie.

Komentáře (2)

WEIL
17.11.2013

Líbí se mi ten úvod, že dříve si lidé příběhy vypravovalo, dneska si je mohou povídat přes blog.

K F.N. Jde o filozofa 19. století, a hlavní jeho myšlenky jsou - teorie večného návratu, a o silných jednicích, kteří mají právo vládnout těm slabším...Z této filozofie byla vybudována i nacistická ideologie. ...Mimo jiné taky oslavila řadu rajtrů - třeba F.M.D. - Zločin a trest. Zatímco v prvém případě Hitler napsal knihu "Můj boj", a pak se pokoušel i realizovat, tak v druhém případě se F.M.D. kloní k svědomí, pokání, odpykání si trestu, pod vlivem víry v Biha. Kniha mi přijde ale nedokončená, jak žil Raskolnikov dál? A co Soňa, jeho žena, co na něho roky čekala...(je to trochu legrační, a přece je "Zločin a trest" stále oblíbený i mezi filmaři, takže se mu dostává stále nových a nových podob. Kostra příběhu, ta základní je stejná.)

Díky za Tvé povídání, za svůj pohled, já napsal, jen takovou malou reakci, co se mi vybavilo jako první, po přečtení Tvého vyprávění.

Lector
14.11.2013

Nechci být hnidopich, ale možná je dobré vyvracet zažité omyly a jedním z nich je, že Einstein ve škole z matematiky pomalu propadal a ze dne na den z něj byl geniální matematik. Pokud byl AE v něčem dobrý už od školy, byly to exaktní předměty, jako je matematika, fyzika apod. Kolik deváťáků ovládá infinitezimálmí počet (kalkulus)? AE to uměl. Doporučuji odkaz
http://content.time.com/time/specials/packages/article/0,28804,1936731_1936743_1936758,00.html .