Přečti si domov

blog

01.01.2017 v 19:14 / Ajrad1981 (298 views)
Přečti si domov
V posledních dvou letech jsem si – co se knih týče – vždycky vymyslela nějakou ztřeštěnost, tak z toho asi udělám tradici a nezůstanu letos pozadu. Tohle jsem pojmenovala jednoduše: „Přečti si domov“. Co bude obsahem, se asi dá lehce odvodit.

Nedávno jsem totiž cosi hledala, a ať jsem hledala, kde jsem chtěla, všude byly knihy. Knihy, u kterých neznám obsah. A skladovat něco, co neznám, je plýtvání zdroji, takže to s tím chce něco dělat. Proto podstatou této mojí akce je přečíst každý týden jednu z knih, které vlastním. To by nemusel být problém. Problém představuje zkrocení svých nakupovacích choutek, aby mi nepřečtené knihy nepřibývaly. Jo jo, už příští týden očekávám zásilku dvou knížek, na které Ježíšek nějak zapomněl, takže tohle krocení bude ještě docela legrace ;-) A pak je tady knihovna, ze které jsem si vždycky přinesla větší než malé množství literatury, takže i tady se budu muset krotit (už vím asi o deseti knihách, které si tam „nutně potřebuji“ půjčit. :-D). Ještě tady mám hromádku knížek, co jsem původně chtěla stihnout loni, ale nějak se to zvrtlo, takže ty chci taky dočíst, když už je mám nachystané. A protože mám strašně hodné kamarády, kteří mají starost, abych měla co číst, stihli mi během posledního loňského týdne půjčit asi šest knih, mimo jiné jednu děsně „tenkou“ od Kena Folletta. :-D

Možná jsem to zase přehnala, ale to uvidí za 364 dny :-) Je jasné, že Čtenářská výzva 2017 by byla podstatně jednodušší, ale tu zvládnu v rámci čtení svého domova. Fakt. Některé body i několikrát. Do množiny toho, co mám aktuálně doma a co se tedy chystám číst, se nevlezou jen 4 body. Akorát jsem vždycky čtenářské výzvy využívala k tomu, abych vzala do ruky taky něco jiného než detektivku a thriller, na tohle mi teď asi čas nezbude (škoda, v diskuzích se objevilo několik hodně zajímavých knih!). Co se dá dělat. Tak aspoň zkusím s letošní výzvou zatočit do konce května, ne jak loni, kdy jsem poslední položku odškrtla v prosinci, protože jsem četla knihy, které se do Čtenářské výzvy nevešly.

Když se ještě vrátím k tomu hledání, které bylo zmíněno výše, tak při něm jsem objevila ještě jeden problém, možná větší než nepřečtené knihy. Nepřečtené časopisy. Mám jich předplaceno pět a málokdy jsem z nového čísla přečetla víc jak pár článků. Podotýkám, že se nejedná o žádné Tiny, Vlasty, či co to vlastně vychází, kde třetinu obsahu zaberou reklamy a z toho zbytku tři čtvrtiny tvoří fotky. Nene, jsou to odborná či populárně naučná periodika, kde sice fotky jsou taky, ale informativní stránka výrazně převažuje. A protože je kupuji už asi deset let, tak ta hromada je parádně vysoká. To by taky chtělo přečíst a poslat dál (i když v knihovně udám tak možná Živu a Turistu), ale tak zůstaňme při zemi, prozatím mi bude stačit, když zvládnu od každého toho časopisu přečíst jeden ročník (letošní nebo nějaký starší, to už mi bude fuk), ať se ta kupa aspoň nezvětšuje.

Fajn, takže si to shrnu:

1. Přečíst každý týden jednu ze svých knih – tj. na konci roku se do množiny přečtených přesune 52 knih.
2. Každou novou knihu přečíst hned, jak ji získám – podotýkám, že každá nově získaná kniha se stává mým vlastnictvím a přečtením takové knihy mám pak splněnu i týdenní dávku z bodu 1.
3. Přečíst knihy aktuálně půjčené.
4. Z knihovny nosit pouze „přiměřené“ množství knih.
5. Přečíst od každého z předplacených časopisů jeden ročník.
6. Třeba z toho bude ta vysněná sedmdesátka knih za rok – kdy si knihu jasně definuji jako prostorově ohraničený svazek, až zase nehledám kličky.

No, jak na to koukám, bude to sranda :-D

Komentáře (2)

bagel
03.01.2017

Takovou výzvu bych si měla dát taky. Ale její splnění je pro mě nereálné, přes množství "domácích" nepřečtených knih půjčování dalších z knihoven neodolám... Jejich vybírání je pro mě zdrojem potěšení a relaxu. Ale aspoň s těmi časopisy bych měla něco udělat, hlavně ty Koktejly a Lidé a země na mě čekají už opravdu dlouho! Držím palce, abys aspoň Ty byla úspěšná :-)

nokid
02.01.2017

Ne, nebude to sranda; znám to. Měl jsem kdysi podobná předsevzetí. Ale dopadlo to, že jsem zlikvidoval (a ještě nejsem u konce!) ohromná množství časopisů. Knihy se mi střídavě daří-nedaří roz-prodat, -dat. A stejně kupuji furt nové a nové...a není to u mě k hnutí!