Přečteno! Srpen 2014

blog

23.09.2014 v 18:34 / Gooverka (796 views)
Přečteno! Srpen 2014
Jakmile jednou chytnu čtecí slinu, hodně dlouho se mě nepustí. Vím, že když napíšu, že jsem přečetla 6 knížek za jeden měsíc, budete si myslet, že jsem nedělala nic jiného, než jen četla. Opak je ale pravdou, stihla jsem toho fakt hodně. Na začátku srpna jsem ale byla nemocná, a tak jsem toho díky ležení a nic nedělání přečetla hodně. Navíc jsem teď začala pravidelně jezdit do Prahy, a ta padesátiminutová jízda vlakem vydá v průměru na několik desítek přečtených stran.

Musím ale říct/napsat, že jsem na sebe docela pyšná, protože jsem si v tomhle měsíci na knihy našla času fakt hodně. Místo seriálů před spaním jsem si četla, což je u mě naprostá novinka!

1) Anthony Burgess - Mechanický pomeranč

Naprostá klasika, která ovlivnila nejednu generaci. Ačkoliv se strašně špatně ze začátku četla (pokud ji otevřete na jakékoliv stránce, zjistíte proč), zanechala ve mě naprosto nesmazatelný dojem, i když ne zrovna nejlepší. Přesně jako mnoho čtenářů na databazeknih.cz přiznávám, že jsem dlouho nevěděla, jestli se mi líbila, nebo ne. Myslím, že je to jedna z knih, kterou by měl každý člověk milující knihy přečíst, protože je strašně rozporuplná a kontroverzní.

A to, co se píše na obalu knihy - "prečíst ji až do konce znamená nikdy nezapomenout", je fakt pravda. Teď už se chystám na film.

2) Austin Kleon - Kraď jako umělec

Tuhle knížku jsem prolítla v rekordním čase, protože je útlounká a čtivě napsaná. Stejně jako třeba Konec prokrastinace, i oná má dopomoci hlavně k další motivaci. Musím se ale přiznat, že si její velkou část už nepamatuju. Je ale několik myšlenek, které mi utkvěly - třeba nebát se "stalkovat" své vzory, dívat se, co a jak dělají. Aniž bychom to totiž věděli, v budoucnu se můžeme třeba právě podle nich nevědomky rozhodovat.

A další věc (tu nám vtloukali do hlavy každý den, když jsem studovala literaturu), nic nového vlastně už nikdy nevytvoříme - vše je složené ze starých děl, ale možná uchopené trochu jinak.

3) John Green - Hvězdy nám nepřály

Až po dvou letech do Čech dorazil obrovský boom knih Johna Greena a já ho včas zachytila. Ve Slovinsku jsem si schválně koupila její vydání v originále, tedy v angličtině, ale nechtěla jsem mít moc velká očekávání. Znáte mě - to, co je většinou nejprodávanější, se mi vůbec nelíbí. Šla jsem do knížky s minimem znalostí o jejím příběhu a vlastně jsem byla i trochu připravená na zklamání.

Nic takového se však nestalo, ale myslím, že velký podíl má na tom právě angličtina. Přečetla jsem ji bez větších obtíží za několik málo dní, a už teď vím, že si udělám anglickou kolekci knížek Johna Greena. A nebojte se, prohlídla jsem si své oblíbené pasáže i v českém překladu, a je to docela dobrý.

Ten příběh byl krásný sám o sobě, ale mě na tom dostal právě způsob vyprávění, černý humor a nehorázná ironie hlavní hrdinky, která šla právě v originále nejlépe poznat. Ukápla i slza, i když bych to zas tolik nedramatizovala, a vážně, jestli jste ji ještě nečetli, PROSTĚ MUSÍTE!

4) Jakub Katalpa - Němci

Před nějakými dvěma roky (už fakt nevím) vyhrála tahle knížka nějakou českou literární cenu (Magnesii Literu?), a tak jsem věděla, že se nemůžeme minout. Téma soužití Němců a Čechů po konci druhé světové války se do mé čtenářské zkušenosti dostává čím dál více, a tohle byla jedna z těch nejlepších knih.

Když už jsem si ke konci myslela, že mě nemůže nic zaskočit, zase se tak stalo. Ohromně čtivá knížka, a pokud máte rádi příběhy odehrávající se hlavně na vesnici, kde vládne tvrdý režim, určitě si tuhle přečtěte. Zpětně bych jí možná dala i hvězdiček pět, a teď už spoileruju, protože se mi líbila daleko víc než Vyhnání Gerthy Schnirch od Tučkové, kterou jsem četla v září.

5) Jo Nesbo - Švábi

Jestli můj blog čtete déle, víte o mém pokoušení se dostat do své obliby detektivky od Nesba. Zatím jsem to nevzdala, a dobrá zpráva je, že po Švábech ani nevzdám. ALE ...

Zase giganticky čtivý, daleko více než Netopýr - to je na jeho knihách asi zatím to nejlepší. Příběh z exotického prostředí Bangoku je taky děsně zajímavý, ale já mám prostě problém s tím, že na konci nejsem nijak překvapená a zápletka se mi po dočtení nezdá ani moc zvláštní nebo dechberoucí. Navíc se opakuje pořád ten samý vzorec - Harrymu zabijou nějakou ženu, která se mu líbí a on při honění se za vrahem skoro vždycky málem umře.

6) Diane Setterfield - Třináctý příběh

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem v poslední době četla. VÁŽNĚ! I když jí moc lidí nezná, má vesměs pětihvězdičková hodnocení, a proto si ji ihned napište na svůj seznam četby. Knížka je o spisovatelce, a hlavně mladé "novinářce", která nejvíc na světě zbožňuje knihy. Jestli se také považujete za milovníka knih, tohle vám prostě nesmí uniknout! Napnutá, jak vlastně celý příběh dopadne, jsem byla až do poslední stránky, a ani jednu skutečnost v ní neodhadla správně. Prostě mě nepřestávala překvapovat.

A jak jsem se o ní vůbec dozvěděla? Probírali jsme s příbuznými naše nejoblíbenější knížky, a tahle mi byla doporučena. Vůbec se mi do ní nechtělo, a teď jsem nejvděčnější na světě.

V srpnu jsem byla prostě hlavně nadšená. Četli jste něco z mého seznamu? A co na to říkáte?

Komentáře (1)

nightlybird
24.09.2014

Poslyš, nebylo by lepší to "roztrhat" a jako komentáře přidat k jednotlivým knihám? Tady to za pár dní zapadne a to by byla asi škoda. Nemyslíš?