Povinná četba

blog

13.08.2013 v 11:13 / Arissenka (7651 views)
Povinná četba
Povinná četba? Co to v dnešní době je? Dovolím si poznamenat, že toto je téma u nás doma časté.Proto bych taky chtěla napsat tento článek.
Myslím si, že v dnešní době počítačů, televizí, mp3, mobilů a jiných vymožeností si (nejen) děti jen stěží vzpomenou na nějakou tu knížku. Přitom podle několika projektů, výzkumů a dalších bádání, je čtení docela důležité. Jednak doplňuje slovní zásobu, ale taky je pro vás obecně lepší pocit, když vidíte dítě u knížky než u počítače.
Ale ano vše, má své ale. I děti kteří nečtou se ke čtení dostanou chtíc nechtíc pomocí již zmiňované povinné četby, postrachu mnoha dětí. Nejen že většinou musí číst před spolužáky nebo i když to čte doma tak musí psát nebo říkat nějaký test, aby se zjistilo jestli to opravdu četl. Je to spíš trest, ne zábava pro dnešní děti, číst např. Honzíkovu cestu nebo O letadélku káněti, jojo doba se posunula. Dnešní děti nebaví číst takto staré knížky. A přitom je tak široký sortiment, ze kterého může škola vybírat, než to vloží do ruky nějakému dítěti. Protože jinak se to čtení dětem tolik zhnusí knížkami, kterým pomalu ani nerozumí a nebaví ho, pak už nebude číst, přestane ho to bavit a to jenom kvuli prosté věci povinné četbě.
Omluvám se, jestli to sem nepatří, ale berte to jako názor, který jsme neměla kam napsat. Budu ráda, když tu zanecháte nějaký komentář. Děkuji A.

Komentáře (30)

Arissenka
06.09.2013

Děkuji všem moc za chválu ale i kritiku.Byla bych ráda kdyby jste měli podobné návrhy blogů a nebo pokračovali v tomto tematu.

nokid
05.09.2013

Myslím, že tohle téma sem patří. Povinná četba - jako každá povinnost - se mi nelíbila a nemyslím že by mi to něco dalo. Ale čtu už od I.třídy a čtu rád, jenže to, co se líbí mně!

FandaP
31.08.2013

Biflovat seznamy knih a učit se nzpaměť jejich obsahy je hloupost. V jiných zemích třeba čtou jednu knihu několik týdnů, rozebírají ji a snaží se pochopit a analyzovat jednotlivé prvky (děj, text, postavy, myšlenky). To potom dává dětem do ruky nástroj, jak chápat i ostatní díla, neodnesou si jenom to že "babička byla čiperná".

Petra17
27.08.2013

Souhlasím s tím, že když se vybere nějaká nevhodníkladná knížka, která nebaví, čtení se spíše hnusí. Mě ve 3 .třídě základní školy například nebavila kniha ,,Lovci mamutů'' a ,,Robinson Crusoe'' naopak tím, že jsme o rok později četli ''Děti z Bulerbynu'' šla jsem si jí půjčit do knihovny a četla jí i doma, kde z toho člověk má dobrý pocit. Proto myslím, že výběr je hodně důležitý. Buď to dítě odradí, nebo naopak.

nier
24.08.2013

Tak v tomhle jsem měla asi štěstí. Měli jsme na výběr z docela velkého ,,sortimentu" knih. Doporučenou četbu jsme měli, ale držet se jí nemuseli...podmínkou bylo, že to bude kniha od SPISOVATELE, ne jen od někoho, kdo se rozhodl napsat knihu a vydělat...

Sayuri
23.08.2013

Jej, takže, jsem zrovna na střední, takže mě povinná četba přímo deptá, já miluji knihy a čtení, takže neopovrhuji žádnou knihou. Ale nechápu proč nás musí nutit číst tohle, nechci urážet žádného autora, ale nějaké knihy jsou úplně o ničem... to jako vážně... Mě přijde nesmyslné číst nějaké povídky, když například miluji filozofii. Navíc mám tolik knih na čtení, že povinná četba jde prostě stranou. I tak, jak si mám vychutnat knihu, co mě nezajímá a jsem donucena ji číst! Dobře dejme tomu, přečtla jsem Oněgina a taky Řecké báje a pověsti, protože to je něco co mě baví, horší už je to s něčím co člověka nebaví, to je prostě naprostá a neuvěřitelná ztráta času! Doslova plýtvání časem. Stejně to nikdo nečte, jen si zjistí o čem to je :D, situace je prostě taková, takže nezbývá nám než se s tím smířit a v mém případě každou hodinu literatury poslouchat nadávky, jak chceme odmaturovat... :))

beowafle
20.08.2013

Povinná četba je samozřejmě blbost, která dává středoškolským češtinářkám pocit důležitosti. Kdyby se radši vyučovalo víc mluvnice, bylo by na světě hned líp. Naprosto nechápu jaký smysl má patlat se ve stoletých literárních "skvostech", když většina mých spolužáků dělá fatální gramatické chyby. Proč se učí jedna hodina mluvnice týdně a tři literatury? Kravina.

Enefersis
19.08.2013

Povinná četba je blbost. Buď to má někdo v sobě, v tom případě mu učitel může nějaké knihy doporučit. (Ale stejně věřím, že ty správné knihy si nás v ten správný čas najdou :) Nutit někoho, aby četl, je v dnešní době zbytečné- obsah i zápis do čtenářského deníku si může okopírovat z internetu a tím je to vyřešené.

Daxie L. Jesus
19.08.2013

Moji rodiče v osmé třídě četli Annu Kareninu a Darwinovu teorii, zatímco moje generace čte Malýho Prince a pižonského Bodžese.

DannyBlakely
17.08.2013

Já si vůbec nemyslím, že je to tím, že se ve školách čtou "staré knížky". Já jsem vděčná za to, že mě škola neučila, že existují takoví a takoví autoři, co napsali takové a takové dílo. Co mě zaujalo, to jsem si hned běžela půjčit. Bez školy bych nemilovala Remarqua, Orwella, Simella.. kde bych se o nich asi tak dozvěděla? Dítě musí mít ke knihám vztah od malička. Rodiče mu mají před spaním číst. To je základ! Ale i když mu čtou, nikde není psáno, že dítě bude knížky v dospělosti vyhledávat. Všechno je to o genech a výchově, o ničem jiném.

Arissenka
15.08.2013

Katru:Jak si to myslel?

Arissenka
15.08.2013

Rocker -Tialk:Přesně tak jsem to myslela,souhlasim.

Evus
15.08.2013

Já osobně mám čtení ráda, přivedla mě k němu mamka, když jsem byla malá, a myslím, že je to jedna z nejlepších věcí, co mě mohla dát. A celkem mě těší, když v metru potkávám i stále více mladých lidí se čtečkami. Ale povinná četba - nečetla jsem jí téměř nikdy (s vyjímkou té na maturitu a tam bylo celkem z čeho vybírat), nechtěla jsem si právě na Hugem, Balzacem, Jiráskem a podobně nechat zkazit ten pocit, že čtení je pro zábavu (a klidně mě ukamenujte jako kulturního barbara, pro mě je to prostě nuda a v tomto směru mě zaujal citát Nabokova - nebudu číst něco jen proto, že někdo řekl, že je to skvost a ostatní se bojí říct, že s tím nesouhlasí).

Kariol
14.08.2013

Je až zarážející, že se mí vrstevníci obejdou bez čtení. Žijí počítačovými hrami, do čtenářských deníků kopírují recenze z internetu a s tím, že za rok přečetli maximálně učebnici (mnohdy ani tu ne) se vytahují, kdovíjak nejsou skvělí a úžasně cool.
Povinná, dobrovolná četba, je mi to fuk. Čtení mě naplňuje. Pravda, mnohem raději sáhnu po fantasy, ale poslední dobou, kdy se to hemží upíry (a že už mě přestávají bavit) se začínám vžívat do nějaké té klasiky. :)

Venezia
14.08.2013

Na Slovensku sa povinné čítanie volá "odporúčané čítanie".
Sloboda výberu kníh by dopadla tak, že žiaci /zš alebo sš/ k iným knihám, ako k tým o upíroch, drakoch a čarodejníkoch ani nedostali. Pravda je, že kto nechce čítať, ani povinné čítanie ho neprimäje.
Najrozumnejšie by bolo zredukovať obsah učiva literatúry, ale to učitelia neovplyvnia, a sú aj tenšie či zaujímavejšie knihy autorov, ktorých diela patria k povinnému čítaniu.

Katru
13.08.2013

Omlouvám se za odběhnutí od tématu, ale opravdu by mne zajímalo, pane tyziku, proč jste si založil nový účet, v němž se vydáváte za ženu, a povídáte si sám se sebou?

Monnyska
13.08.2013

myslím si, že záleží hodně na věku, tím pádem s tímto článkem moc nesouhlasím :), protože já sama jsem se dostala díky povinné četbě úplně do jiných kruhů literatury a vyhledávám ji stále častěji :) ať je to už 2. světová válka, nebo komunistický režim :) ale to je jen můj názor :) každý to přece cítí jinak, ale za pravdu musím dát také, protože se mi do povinné četby nikdy moc nechtělo :)

Rocker-Tialk
13.08.2013

S povinnou četbou jsem si zažil své a kvůli povinné četbě jsem i na nějakou dobu zanevřel na knihy. Celý tenhle koncept výuky literatury je za ta léta jaksi ztrouchnivělý, a tak si myslím, že by zasloužil zásadní změnu. Čtení je důležité, ale přikazovat dětem, co mají číst, to mi přijde jako vystřižené z jiného století. Středoškolská literatura je pak kapitola sama pro sebe, možná trochu zavzpomínám a na tohle téma něco napíšu, ještě uvidím. Ale jinak hlavně volám: "Svobodu výběru knih!"

tyzik.cejka
13.08.2013

třeba Foglar se taky někdy ve škole čte ale Ferda Mravenec je horší než Honzíkova cesta

Arissenka
13.08.2013

To ano ale do školy většinou dostaneme ty horší knížky.Já mám taky ráda nějaké staré ale ve škole čteme stejně ty samé které četla mamka i pomalu naše babička.

tyzik.cejka
13.08.2013

bohužel musím souhlasit i nesouhlasit nesouhlasit proto protože znám i spousta dobrých starých knih ale souhlas Honzíkova cesta kravina světa

Arissenka
13.08.2013

Omlouvám se za chyby.

2