Posledních 10 knih, které jsem hodnotila plným počtem

blog

05.12.2019 v 19:14 / KáťaM. (350 views)
Posledních 10 knih, které jsem hodnotila plným počtem
Blíží se konec roku, mnozí si jistě už chystají své žebříčky nejlepších a nejhorších knih. Já si myslím, že měřítkem nutně nemusí být jen kalendářní rok. Plným hodnocením celkem šetřím, a tak 10 knih, kterým jsem dala nejvyšší hodnocení, jsem sbírala cca 15 měsíců. Které to byly?

DÍVKY OD SVATÉ MAGDALÉNY, V. S: Alexander, Alpress
Mám ráda knížky z církevního prostředí. U Dívek od svaté Magdalény se dlouho nejde zbavit pocitu, že čtete takovou novodobou Jeptišku, v průběhu děje se ale přesvědčíte o tom, že autor vytvořil jiný příběh, taky velmi silný. Když si uvědomíte, že ještě ve 2. pol. 20. stol. se tohle dělo reálně, člověka vážně zamrazí.

PŘEDVOLÁNÍ, John Grisham, Knižní klub
Grisham je pro mě bezesporu jeden z nejlepších autorů naší doby, i když jsem se už přesvědčila o tom, že umí napsat i slabší knihu. Předvolání byla pro mě asi zatím nejsilnější kniha, co jsem od autora četla. Přepjatě formální soudce Atlee, očekávající svůj brzký konec, předvolává své dva syny, aby s nimi vyřešil správu své pozůstalosti. Synové přijíždí pozdě, vedle otce najdou závěť a také miliony dolarů. Vyhraje právo, morálka nebo bratrství? Grisham v této knize vytvořil úžasné postavy, které nejsou dokonalé a hlavně se ne vždy rozhodují správně. Tak jako my všichni, proto se mě kniha velmi dotkla.

TA PŘEDE MNOU, J. P. Delaney, Ikar
Thrillerů a psychothrillerů je v poslední době celá řada. Staví na různých aspektech; načapou čtenáře na tom, že si nevšiml drobného detailu nebo ho vodí za nos formou snů, hypnózy... Ta přede mnou je thriller podle mého gusta, úderný, napínavý od začátku až do konce a děsivý tak, že raději nečtu, když jsem doma sama. Tohle všechna tahle kniha o podivném domě s ještě podivnějšími pravidly dokázala. Knihu jsem vnutila celému mému "čtecímu příbuzenstvu" a všichni bez výjimky byli nadšení.

NÁMI TO KONCÍ, Colleen Hooverová, Ikar
Této autorky bylo v poslední době všude plno, není to tak dávno, co navštívila Českou republiku. Výtisk knížky sice nemám podepsaný, ale mám ho vtisknutý do srdce. Knížka začíná v okamžiku, kdy hlavní hrdinka Lily Bloomová s rozpaky pochovává svého otce. Díky jejím deníkům, které nám jsou postupně odkrývány, se dozvídáme proč. Její otec měl vůči její matce násilnické sklony a Lily nikdy nechápala, proč matka neodešla. Bohužel se v kůži své matky má brzy ocitnout sama a zjišťuje, že vše není tak jednoznačné, jak se na první pohled může zdát.
Knížka mě chytila za srdce hlavně deníkovými záznamy, které mají podobu dopisů směřovaných oblíbené celebritě hlavní hrdinky. Dotklo se mě i spojení s filmem Hledá se Nemo a také popis první lásky. Bylo to tak dojemné, smutné a hlavně opravdové...

MISCHLING, Affinity Konar, Odeon
Mischling popisuje "život" v Mengeleho zoo, a to z pohledu dvanáctiletých dvojčat Staši a Perly. Mengele je kromě dvojčat a vícerčat fascinován také albíny, liliputány a dalšími lidmi, které se odlišují. V jeho spárech lidé přestávají být lidmi, stávají se pokusnými zvířátky, do kterých bodá jednu injekci za druhou. Pro „posun vědy“ se neštítí sešít dvojčata k sobě anebo je naopak od sebe lidsky i fyzicky oddělit. To se stane i Staše a Perle. Pod množstvím injekcí a mučení si dvojčata přestávají rozumět a hlavně cítit mezi sebou pouto Mischling rozhodně není pro slabší povahy, vyvolává silně negativní emoce, ale má v sobě vše, proč čtu ráda "odeonky" - hloubku, kvalitní překlad a velmi silnou jazykovou stránku. Je to typ knihy, který se musí dávkovat po malých částech, protože v kuse to prostě nejde. Velmi silný čtenářský zážitek...

MYSLETE NA DĚTI, Ian McEwan, Odeon
Geniální příběh z právního prostředí. Co do počtu stránek se to nemusí zdát, ale knížka je poměrně hutná (obsahuje dlouhé odstavce až do krajů stránek). Líbilo se mi, o kolika kauzách jsem si mohla v té jedné knížce přečíst, nadchla mě hlavní hrdinka - soudkyně Fiona. Její způsob myšlení, který byl v knize tak geniálně popsán (když manžel vyčítá Fioně, že sedm týdnů a den neměli sex, Fioně běží hlavou skutečnost, sedm týdnů a den trvalo zasedání středověkých vyšších soudů) a hlavně to, že i jako vážená soudkyně dělá chyby. Všimla jsem si, že ne každý je z McEwana nadšený, jsem šťastná, že já jsem s ním začala právě touto skvělou knihou.

NIMBUS, Neal Shusterman, Yoli
Myslím, že jen minimum lidí nezaznamenalo sérii Smrtka. Já netrpělivě vyhlížím třetí díl, už jenom proto, že druhý se mi líbil ještě víc než první. Už nejde tolik o řešení vztahu mezi mladými hlavními hrdiny, ale do popředí se více dostává politika, intriky a kult smrtek, bytostí, které ve světě, kde nelze přirozeně zemřít, zabíjí, aby svět zůstal vyvážený. Je tu jediný problém - smrtky se tvoří z lidí.

SUCHO, Neal Shusterman a Jarrod Shusterman, Yoli
Sucho je dystopie, která nás zavádí do doby, kdy v části Ameriky dojde voda. Otočíte kohoutkem a nedostanete ani kapku. Než stačíte dojít do obchodu, je veškerá voda vykoupena. Začíná boj o vodu na život a na smrt, boj, ve kterém nelze brát ohledy na sousedy, přátele a mnohdy ani na rodinu. Veškerá humanitární pomoc se vymyká z rukou, situace je natolik vážná, že i média o ni pro jistotu informují jen z letadel. V knížce se setkáváme se šestnáctiletou Alyssou a jejím bratrem Garrettem, kteří jsou nuceni této nepříjemné situaci čelit. Jejich rodiče jdou vodu hledat, ale z pochůzky se nevrátí. Sourozenci se vydávají hledat vodu sami. Jsou nuceni uzavírat nečekaná spojenectví a činit mnohdy krutá rozhodnutí. Jejich cílem je jediné. Přežít. Strhující čtení, co stránka, to zvrat, byla jsem z knihy nadšená, přestože už asi nejsem úplně cílová skupina.

VĚZNĚNÁ, Pavel Renčín, Argo
Tohle bylo vážně mrazivé a tak reálné, jak se to odehrávalo v důvěrně známém českém prostředí. Má to něco do sebe číst české knížky, mám ráda popis českého prostředí a tady to autor zvládl opravdu bravurně, moc se mi líbila práce s jazykem.
Nutno dodat, že se povedla i obálka knížky, líbilo se mi, jak se mi její význam vyjasňoval, když jsem se knihou prokousávala. Přiznávám se, že na Šumavu mě jen tak někdo v blízké době nedostane, a to je úžasné, když horor vzbudí takové emoce, no ne...?

SESTRY FOXOVY, Lucie Hlavinková, Jota
Sestry Foxovy se na Databázi knih netěší právě vysokému hodnocení. Čtenářům vadí, že se o spiritismu v knížce od začátku píše jako o lži. Já od knihy neměla vysoká očekávání a byla jsem mile překvapená. Kniha měla spád (popisuje sestry od malých holčiček až do smrti), nadhled a sarkasmus. Prostřednictvím sester Foxových se dozvídáme o začátcích spiritismu a o tom, jak nevinná dětská hra změnila životy tisícům lidí. Jaké to je žít celý život ve lži...?


Byť jsem některé z těchto knih četla víc jak před rokem, dodnes vím, proč jsem jim dala plné hodnocení. Tyhle knihy ve mně prostě zůstaly. Kéž by se mi do rukou dostávaly jen takové skvělé knihy.

Nepochybuji o tom, že některé z mnou doporučovaných knih jsou pro jiného brakem, ale právě v tom je čtení tak krásné...

Přeji všem krásné adventní období!

***
Katka Malinová

Komentáře (1)

jana14
04. ledna

Děkuji za Vaše inspirativní ohlédnutí a v novém roce přeji další skvělou četbu.