Podpora e-knih? PROČ?

blog

10.03.2012 v 14:38 / R-VanDerLe (6918 views)
Podpora e-knih? PROČ?
Doba jde sice dopředu a chápu že databáze se tomu patřičně přizpůsobuje, ale můj osobní názor na e-knihy, který mi nikdo nemůže vzít, je poněkud konzervativní. Myslím si, že knižní svět jako takový by měl bránit tradiční formu četby, byť zastaralejší. Chápu, názory se mohou na dané téma dosti výrazně lišit, ale naše populace se zahrnuje veškerými těmi IT novinkami, které nás obklopují. A právě v tomto IT světě a právě díky jeho novému přílivu přestali lidé číst. Nic jiného v tom není, jen si našli zábavu prostřednictvím nebo za pomocí nových technologií. Proč máme jako tradiční čtenáři, tedy ti co ještě „přežili“, podporovat takovéto věci, které ať chceme nebo nechceme povedou minimálně k rapidnímu zdražení klasických knih? Nestačí, že veškerá malá města zavírají svá krachující knihkupectví? Kam se vlastně chceme dostat? Miluji čtení a miluji knihu jako takovou, ale i když si to spousta z nás nepřizná, čtení zaniká díky novým technologiím a pokud je budeme podporovat, zaniknou i knihy. Nněkolik tisíc let trvalo, než se tahle forma dostala do dnešní podoby, než se lidé naučili psát, číst a kvalitně tisknout a my to nyní jsme schopni změnit za pár desítek let díky čtečkám knih?

Komentáře (23)

nicandra
15.03.2012

Hm, mně teda připadá divné, že se tato debata vůbec vede přes počítač a internet, když to jsou takové pekelné mocnosti... (čtečku nemám a zatím o ní neuvažuji, já ty tuny papíru radši tahám tam a zpátky, voní to a tak, prostě mi to přijde jako takový ten spor vánoční stromeček umělý versus z lesa - zkrátka: je to každého věc, ať si každý pořídí, co uzná za vhodné aneb NEZÁLEŽÍ NA FORMĚ, ALE NA OBSAHU).

Lesta
15.03.2012

eraserhead: Jasně!Ale ještě bych dodala, že "zaostalost, sto let za opicema" se určitě netýká oněch konzervativních podivínů, kteří zde píšou články a komentáře. I tyto stránky jsou v elektronické podobě a vyžadují znalost práce na PC (ovládání klávesnice?). Znám spoustu lidí, kterým dělá problémy i jen registrace.

I čtečku jsem jednou nesla (v kabelce). Byla chladná, nijak mě nenapadala, takže jsem neměla ani potřebu se jí bránit. A myslím, že na rozdíl od počítačů či mobilů zaostalí zvládnou ovládat čtečku úplně v pohodě:-)))

Kniha v papírové podobě a kniha v elektronické podobě. To mi skoro připomíná pojem „přítel“. Má 5 přátel v živé podobě a 500 přátel v elektronické podobě. Asi nějaký určitě nezaostalý borec, který byl schopný si za jeden týden opatřit 500 přátel na facebooku a „jde“ tedy s dobou (vlastně „sedí“ s dobou:-). A až se mu přihodí něco špatného, tak mu druhý den 505 přátel zazvoní u dveří, aby mu přišli pomoct. A takhle nějak je to asi se čtečkou, narvat tam co nejvíce knížek za co nejkratší dobu. Dávám přednost kvalitě před kvantitou.

Klidně bych se vrátila i do středověku, tam alespoň zlodějům sekali ruce. Hmm, dnes by to byl národ zaručeně plný invalidů. Vlastně ne, protože jak „jdou“ s dobou, tak to všechno (i sebe) zapinují, zapasswordují, zmrazí, zablokují, převedou, dají nové nicky, změní IP, hodí off, nebo away, vytisknou si novou OP (e-OP), odjedou na Kanáry....a nenajdou se...A možná i jo, dyť jsou přece skoro všude kamery! (ti zaostalí je zapomněli dát už jen na wc)

S radostí budu patřit mezi konzervativní podivíny, kteří „jsou“, jelikož „milují knihu nejen pro její obsah, ale pro její hmotu, tvar, tíhu, vůni, zvuk, který vydává při listování“ než mezi ty, kteří „mají“ jen další chladnou elektronickou „krabici“ položenou vedle PC,notebooku,dvou mobilních telefonů (soukromého a služebního), šest dálkových ovladačů, tabletů (i tabletek?), Ipodu, Iphonu (někdo asi i UFOnů). Nepředpokládám,že by si někdo z nich vychutnával např. jejich vůně či zvuky, které vydávají při zapnutí, či kochal se jejich barevnými obaly, které se po rozbalení docela rychle vyhazují:-)
Mezi konzervativní podivíny, kteří „jdou“ s dobou, jelikož jdou do knihovny, do antikvariátu, do knihkupectví, jdou si půjčit knihu nebo ji vrátit příteli v živé podobě, popovídají si s knihkupcem v živé podobě....A ne mezi ty, kteří „sedí“ s dobou a stahují e-knihy z e-shopu, event. přes nějakou úschovnu jim to pošle e-přítel. Proč ztrácet čas chůzí, když mu i v chatu můžu „napsat“ zvednutý palec a smajlíka. Tj. že si s ním povídám, o tom jak kniha byla super a zábavná. A na konci tohoto povídání mu „napíšu“ polovičního panáčka s otevřenou náručí, abych mu dala na vědomí, že ho silně objímám:-))) Ano,s dobou se nám rozvinul i jazyk...a obzvlášť ten český: usb, port, flash, online, offline...

Už musím končit. Spěchám totiž k plastickému chirurgovi.... Potřebuji přišít uši, zmenšit nos, vyhladit vrásky, vysát tuk, přihodit pár silikonů, roztáhnout pusu do úsměvu...poté si obarvit vlasy narůžovo, prodloužit a zahustit vlasy a řasy, pak gelové nehty...A nebo bude stačit jen nechat si nastálo „protáhnout oči v sloup“, všem na znamení „že teda jdu s dobou, ale že to stále nějak nechápu“:-))) No a ty ostatní defekty schovám pomocí photoshopu....Stejně by si ten e-přítel neměl možnost vychutnat a užít si nové materiály, vůně....jinými slovy vychutnat si ten „přirozený vývoj“, kterému teda nejde zabránit...
Já vážně s radostí zůstanu konzervativní podivínkou.:-)

e-přítel?
e-kniha?Napadly mě jiné názvy: „ee-kniha“ nebo „ne-kniha“

Neo1tex: Prosím, a kterou demagogii ve článku Romana máte na mysli?:-)

Neo1tex
14.03.2012

Romane, nezlobte se na mě, ale tohle je demagogie jako hrom. A všechny ty internety byste taky zakázal? A co elektromobily? Ty nám zdraží elektřinu, benzínky možná zaniknou a auta na fosilní paliva také... Navrhujete je nepodporovat? Takových příkladů by šlo vymyslet kopec.

Tohle je přirozený vývoj, ale já dám ruku do ohně za to, že klasická kniha nezanikne nikdy. Ovšem tím, že budete tu elektronickou ignorovat nebo vašimi slovy "nepodporovat" to jisto jistě nezastavíte ani nepřibrzdíte...

paulhunter
14.03.2012

u těch desek se to nezjistilo. Je to všeobecný fakt. Mají opravdu daleko větší životnost (pokud je na mysli délka uchování obsahu) a rovněž poskytují nejvyšší kvalitu hudby. Proto hudebníci, kteří to myslí se svou tvorbou vážně a mají potenciální posluchače, kteří jsou ochotní si za kvalitu připlatit, nabízejí právě i možnost zakoupení hudby na vinylu. Nevýhodou je vysoká cena a rychlejší opotřebení při přehrávání, ale kdybych na to měl peníze, šel bych rozhodně do této možnosti a potřebné zvukové aparatury.

stilgar1
14.03.2012

nokid:
1) Elektronická knih nemá monitor - jedná se o display, který funguje na základě technologie "e-ink", která dovoluje každou stránku na display vždy při otočení "vytisknout" ;-)
2) Definujte mi, co je pravda/lež, pak možná můžete hovořit o tom, co je kde pravdou a lží;
3) Na elektronické čtečce knih se čtou klasické knihy, ne obsah webu ;-)

Eraserhead:
Proti téhle umírněné formě konzervatismu samozřejmě nic nemám. Možná jsem spíše částečně pro ní. Přesto si dovolím jeden argument: než přišel knihtisk, knihy původní, ručně psané a ilustrované, měly taky své kouzlo, které nová technologie nedokázala nahradit. V dnešní době už toto kouzlo (téměř) nikdo nezná, a proto po něm neexistuje stesk. Nicméně, neměli bychom knihtisk (i přes všechny jeho výhody) zavrhnout a vrátit se k tomu původnímu? :)

nokid
14.03.2012

I já souhlasím s autorem úvodního článku, vpodstatě ve všem.
Také se mi líbí držet výtisk v ruce a nasávat jeho kouzlo všemi smysly. Vyhýbám se jakémukoliv textu na monitoru, mohu-li jej mít v tištěné podobě.
Mimochodem, tipoval bych že na webu je takových 50% všeho jen lež, mystifikace, nepřesné a zavádějící informace. U tisku to platí jen asi v 1%. Prostě je to serióznější.
A k těm gramodeskám, zjistilo se, že při dobré údržbě nejen déle vydrží než CD, ale mají také větší rozsah tónů. Asi proto zažívají renesanci.

Marwin
13.03.2012

eraserhead-Tvůj názor podepisuji v plném rozsahu a hrdě se hlásím mezi konzervativní podivíny .

eraserhead
13.03.2012

Já s tebou, R-VanDerLe v podstatě souhlasím, respektive jsem ve stejném ohledu stejně konzervativní a "zastaralý", protože miluji knihu ne jen pro její obsah, ale pro její "hmotu", tvar, tíhu, vůni, zvuk, který vydává při listování. Nepřistupuji ke knize jen jako k nosiči dané informace, ale ke svébytnému předmětu, který miluji již pro něj samotný. Na rozdíl od tebe si však nemyslím, že by "čtení zanikalo díky novým technologiím " (jak může ČTENÍ zanikat např. díky e-bookům, které i tak MUSÍŠ ČÍST?) ani že "pokud je budeme podporovat, zaniknou i knihy" (tak jako kazety, CD a MP3 a jiné formáty nedokázaly "zaniknout" gramofonové desky - naopak, zase se jim začíná dařit a spousta umělců se k nim vrací -, tak jako televize, VHS, DVD, Blu-ray a kdo ví na čem všem filmy vychází, nedokázaly "zaniknout" kina. A tak ani elektronické čtečky nedokážou vymýtit klasické knihy. Možná jich bude vycházet méně, ale nepřestanou vycházet nikdy. Mě osobně čtečky a e-knihy nechávají naprosto chladným a netečným. Vždycky budu mít radši knihu a vždycky si tu a tam nějakou koupím (tak jako se muž tu a tam seznámí a sblíží se ženou - a opačně, nebo i stejněpohlavně). Protože "klasické formáty" poskytují jakousi "přidanou hodnotu" - film v kině nepakovatelnou atmosféru (pokud ji nezkazí nějací dementi), gramodeska ten líbezný šum a praskání a mnohdy umělecké dílo v podobě přebalu, kniha vůni, zvuk, tíhu, hmotné vycítění něčí práce. Tohle nikdy sled jedniček a nul neposkytne a myslím, že vždycky budou na světě lidi, kterým to bude docházet a proto budou mít radši a vyhledávat "tradiční"/"klasické" formáty. Nevylučuji, že si někdy v budoucnu čtečku pořídím a jakožto autor někdy nevydám e-book, ale zatím o tom vůbec nepřemýšlím. Protože kniha je kniha. A dokud budu živ já, zůstane na světě klasická papírová kniha - mám jich doma přes tisíc a nemíním se jich vzdát :-). Takže tvé "rozhořčení" z jedné strany chápu a sdílím, na druhou stranu z něj nevyvozuji tak (přehnaně) tragické závěry. Vždycky tady budou ti zaostalí, sto let za opicema, konzervativní podivíni (obého pohlaví), kteří budou ctít knihu jako mnohovrstevnatě umělecké dílo. Já budu mezi nimi, možná se čtečkou v kapse :-).

Lesta
12.03.2012

Naprosto souhlasím s autorem tohoto článku.

Alix
11.03.2012

Skoro se až bojím napsat svůj názor, ale asi jsem taky hodně konzervativní. Zkoušela jsem čtečku, ale ....nejde mi to. Samozřejmě, že pokrok jde kupředu, ale i tak, mít v ruce knihu, ať už u krbu, nebo na pláži, tomu se prostě nic nevyrovná.

nightlybird
11.03.2012

Trochu mi to připomíná bouři ve sklenici vody. Jednak se vývoj zastavit nedá a jednak má obojí své klady a zápory A stejně jako mi připadá daleko přirozenější a příjemnější si číst klasickou knihu se sklenkou irské whiskey u polen praskajících v krbovkách, rovněž tak je libá představa odjezdu k moři jen s čtečkou našlapanou kvanty oblíbených knih, plavkami a brejlemi na potápění. Navíc kolik lidí, tolik chutí a nakonec se každý zařídí podle svého gusta, šrajtofle a naturelu. Konec konců důležitý je opravdu obsah a nikoliv forma.

Majdule
10.03.2012

Jako skutečně vášnivá čtenářka a majitelka rozsáhlé knihovny, ovšem také čtečky, kterou považuji za svého miláčka, protože rozšiřuje moje čtenářské možnosti, nemohu s tímto článkem souhlasit. Nicméně souhlasím s tím, co bylo uvedeno v doplňkovém komentáři autora. Ano, spisovatelé jsou rozhodně ohroženější než hudebníci, protože skutečně nemají jinou možnost, než prodej knihy. Ale bylo by cestou omezit, zakázat či bojkotovat e-knihy? To asi těžko, vývoj nezastavíš. Nebylo by lepší najít jinou cestu, kterou by se autorům dostalo zasloužené odměny a výrobcům pokrytí nákladů? Jasně, žádný geniální nápad nemám, ale jsme v období změn a nový systém (pevně věřím) vykrystalizuje. Jde jen o to, jak bude ten přerod těžký. A optimisticky si myslím, že většina čtenářů e-knih, bude-li mít dostatečně jednoduchou cestu k získání a přiměřené náklady, si knihu rádo koupí. Těch středního věku a výš určitě.

R-VanDerLe
10.03.2012

to Woro:
Nejde o hrdost, ale pouze o to, že jsem chtěl znát i jiné názory a blog mi přijde jako vhodnější nástroj pro komunikaci, než komunikace skrz jiný článek.. Myslím si že je to dost zásadní téma a proto jsem jej uvedl do jakéhosi zvláštního vlákna. Zajímají mě názory jiných, arogantní určitě nejsem.. to bylo jednoznačně špatně pochopeno. Za svým názorem si člověk může pevně stát až pokud bude stejný i po vlně kritiky. Zde hledejte ten důvod. A ta diskuze je velmi aktuální, viz. nedávná diskuze v NK.

Co se týče vašich příspěvků, jsou zajímavé a samozřejmě nejde s částmi nesouhlasit, ale bohužel cesta se ubírá směrem, který se nezdá jako ten správný. Kniha je dnes něčím mystickým a pokud si ji člověk koupí, kupuje i pro dobrý pocit, jako třeba hudební nosič. Mluvím teď hlavně o beletrii. Doba ale spěje tam, kde právě ve zmíněné hudbě. Ano, všichni kteří hudbu milují ji stahují stejně jako já a nelze popřít jejich vztah k hudbě, ale v literatuře to bohužel bude mít daleko fatálnější důsledky než v hudbě. Hudební interpret prodělá na tom, že si někdo jeho hudební nosič stáhne "nelegálně", ale stále má jiné možnosti příjmu ze své tvorby, a to sice rádio, TV aj. masmédia a samozřejmě koncerty.. Ale řekněte mi, jaké zisky bude mít autor, který vydá svou knihu v knižní i elektronické podobě a lidé si ji budou získávat "pirátsky"? Neodsuzuji zde e-čtečky, to v žádném případě, ale sami nevěříte tomu, že jejich uživatelé budou stahovat knihy legálně.. Druhou stranou je možnost pro "talenty" .. to souhlasím! Je to velmi cenově přijatelná cesta jak se stát "spisovatelem" .. ale pokud ten člověk bude mít talent, prosadí se, určitě ho nebude těšit že neuvidí ani korunu za svou tvrdou práci..

Nejsem odpůrcem e-čteček a už vůbec nejsem zastáncem ACTY nebo něčeho podobného, jen mám pocit, že čtečky knih nám časem zcela zlikvidují lásku ke knihám jako takovým.. proto mě mrzí přístup komunity databáze knih, čekal bych větší podporu klasické knihy. Nic víc, nic méně.. a proto tenhle příspěvek v takovéto podbě :-)

Woro
10.03.2012

Oháníš se a používáš tady pojem "tradiční čtenář", jako bys považoval čtenáře čtoucího tištěnou knihu za lepšího v porovnání se čtenářem čtoucím stejnou knihu ve formě elektronické; pojem "tradiční forma četby", jako bys řadil do knižního světa pouze tištěné knihy a nezáleželo ti tolik na obsahu, ale na fyzické formě knihy.
Z tvého textu žel cítím povrchnost a aroganci vůči čtenářům čteček. Že čteš knihy chválím, ale čtenář (dokonce ani ty) není tak unikátní a výjimečný, aby jsi jej musel považovat za tvora na vyhynutí; a i kdyby přece, nejsou e-knihy způsobem, jak přivést více lidí ke čtení?
To bys taky mohl hanit tisk knih proto, že předtím se knihy psávaly ručně a není přece nad krásu ruční práce s porovnáním k té ohavné hromadné výrobě.
Jaké jsou výhody či nevýhody e-knih a potažmo čteček tady uvádět nehodlám, na toto téma toho bylo napsáno již spoustu. Navíc jsi v úvodu napsal, že ti tvůj názor nikdo vzít nemůže, takže se o to nebudu ani pokoušet.
Jen ještě dodám, že čtení nezaniká díky novým technologiím, ba právě naopak. Člověk nikdy dříve neměl na výběr z tolika knih, neměl knihy tak dostupné, a neměl na výběr tolik forem, jako má dnes.

PS: To jsi tak hrdý na ten text, který jsi tu stvořil, že jsi jej beze změny předložil jako článek do blogů a zároveň jako komentář k jinému článku?

stilgar1
10.03.2012

Obávám se, že jde o radikální omyl. Je sice pravdou, že nástup osobních počítačů vedl k poklesu zájmu o čtení beletrie, nicméně elektronické čtečky knih nejsou klasické osobní počítače. Jde o specifické zařízení, které je zaměřeno na čtení knih. Pokud se přitom statistiky nemýlí (což by bylo ovšem možné říci i v případě prvním), vedlo zavedení těchto zařízení naopak ke značnému zvýšení zájmu o čtení beletrie. Dá se tedy říci, že to, co technologie vzala, opět (s odstupem času) navrátila. Tato zařízení činí knihy dostupnějšími, a proto se za ně stavím. Pokud bych už nechtěl dát na statistiky, mohu stavět na osobní zkušenosti. Znám alespoň 10 lidí, kteří si pořídili čtečku knih. Zhruba polovina z nich si ji přitom nepořídila s úmyslem číst na nich beletrii, ale hlavně pro odbornou literaturu a např. pohodlnější čtení tisku, apod. Nakonec však funkčnost zařízení neomezili jen na to a zcela naopak začali číst i beletrii, ačkoliv to dříve nečinili. U těch, kteří si čtečku pořídili s úmyslem číst na ní hlavně beletrii, to zase vedlo k tomu, že čtou více - takže zařízení chválím.
Za druhé - tento web je "databází knih". Není "databází klasických, papírových knih". A jelikož je elektronická kniha také knihou, která je opatřena vším, co má kniha mít, aby byla uznána jako oficiální vydání (tj. zejména mezinárodní ISBN), pak je jen dobře, že se s ní na těchto stránkách počítá. Jinými slovy - někomu může záležet na nosiči - pak ať si pořídí papírovou knihu. Nicméně je třeba si uvědomit, že jde vskutku jen o nosič. Má sice poměrně dlouhou tradici, netuším však, proč na ní trvat, nabízí-li se něco vhodnějšího.
Za třetí - elektronické knihy jsou mnohem přístupnější (a to jak ze strany čtenářů, tak i ze strany spisovatelů, zejména těch méně známých, kterým nikdo jejich díla v klasické formě bez vlastního podílu na tisku či podstoupení velké části autorských práv nevydá). V některých zemích se začíná vyskytovat zajímavý trend - mnohé knihy vychází pouze v nějakých elektronických publikačních formátech, a nikoliv v těch klasických, papírových. Domnívám se, že to brzy dojde i k nám. To by mohlo vést k tomu, že budou existovat (oficiální) knihy, které by zde na databázi uvedeny nebyly, neboť nevyšly v klasické formě. Tato skutečnost je natolik podstatná, že nezavedení možnosti vkládání elektronických knih potenciálně může vést k úpadku těchto stránek.
Tolik k apologii elektronických nosičů knih.

Nyní ještě špetka apologie sebe sama: sám sebe považuji za oddaného čtenáře beletrie. Klasický, papírový nosič literárních děl má své kouzlo, které nedokáže nosič nově zaváděný plně nahradit. Původně jsem byl také mírně skeptický. Po čase (když jsem si pořídil čtečku) jsem ze své skepse polevil, neboť jsem zjistil, že je pro mě primární samotný obsah, který je na nově zaváděném nosiči vlastně totožný...:-)

2