Podpora e-knih? PROČ?

blog

10.03.2012 v 14:38 / R-VanDerLe (6833 views)
Podpora e-knih? PROČ?
Doba jde sice dopředu a chápu že databáze se tomu patřičně přizpůsobuje, ale můj osobní názor na e-knihy, který mi nikdo nemůže vzít, je poněkud konzervativní. Myslím si, že knižní svět jako takový by měl bránit tradiční formu četby, byť zastaralejší. Chápu, názory se mohou na dané téma dosti výrazně lišit, ale naše populace se zahrnuje veškerými těmi IT novinkami, které nás obklopují. A právě v tomto IT světě a právě díky jeho novému přílivu přestali lidé číst. Nic jiného v tom není, jen si našli zábavu prostřednictvím nebo za pomocí nových technologií. Proč máme jako tradiční čtenáři, tedy ti co ještě „přežili“, podporovat takovéto věci, které ať chceme nebo nechceme povedou minimálně k rapidnímu zdražení klasických knih? Nestačí, že veškerá malá města zavírají svá krachující knihkupectví? Kam se vlastně chceme dostat? Miluji čtení a miluji knihu jako takovou, ale i když si to spousta z nás nepřizná, čtení zaniká díky novým technologiím a pokud je budeme podporovat, zaniknou i knihy. Nněkolik tisíc let trvalo, než se tahle forma dostala do dnešní podoby, než se lidé naučili psát, číst a kvalitně tisknout a my to nyní jsme schopni změnit za pár desítek let díky čtečkám knih?

Komentáře (23)

Catherine
23.07.2013

Jak už tady někdo napsal vše má své pro a proti. Knihy jsou pro mě úplně vším. Nedělá mi problém jet pro knihu kterou hledám až na druhý konec republiky, ale taky neodsuzuji čtečky. Dostala jsem jí jako dárek od strýčka který pracuje s elektronikou. Bohužel si neuvědomil že nepatřím mezi lidi co mají rádi elektroniku. Není špatná když chcete někam jet, nemáte aspoň plnou tašku knih ale já radši potáhnu tašku než čtečku. Prostě když čtu normální knihu tak mám doslova radost že můžu otočit stránku a to mi u té čtečky chybí. Jedno velký plus ta čtečka má. Můj ročník už patří mezi ty co radši zábavu než si sednout pod strom s knihou. Co vím tak když sem vycházela střední tak četli opravdu se zájmem tři osoby. Ale abych se vrátila k tomu pozitivnímu, dnešní děti neradi čtou jdou si radši někam zakouřit, dát pivo nebo na diskotéku a určitě i horší věci. Bohužel můžeme to buď to přisoudit modernější době nebo pokrokové výchově. Takže když chceme aby dnešní děti četli proč jim nedat čtečku. Když můžou dostávat mobily za tisíce tak tohle je maličkost. A existuje aspoň malá naděje že začnou číst. Protože co si budeme povídat dnes knihy všichni školáci považují za týrání :-) a ani nevědí o co přichází.

R-VanDerLe
07.08.2012

Kniha je, byla a bude (alespon pro me) nejen odkaz autora, jakozto pribeh ci dej, ale predevsim je to predmet kterym vyjadruji svuj postoj k literature. A onen stos papiru a dve desky jsou pro me pocitove nenahraditelne. Tak jako si rad koupim CD interpreta ktereho tim chci podporit, stejne tak miluji knihu jako takovou. Ano, vlastnim mp3 skladby, ale kdo si je dnes kupuje? Mam silne obavy, ze knihy dopadnou stejne. Ne zpocatku, ale postupem casu prijde i plagiatorstvi v kniznim prumyslu. Ale kazdy necht ma svuj postoj. Ja budu zastancem knih vzdy. Neni nadto mit doma povedenou knihovnicku...

Ivya
28.07.2012

Předem upozorňuji, že mám čtečku (Kindle 4 NT) a jsem s ní velice spokojena, rozdíl od papíru byste hledali těžko; přesto preferuji mít na poličce tištěnou knihu.

Chtěla bych po tobě jedno - definuj mi knihu.
Znamená pro tebe slovo "kniha" jen ten štos papírů v deskách? Nebo jde o příběh, a na formě tedy až tak nesejde? ;)

cathyblack
25.04.2012

Nejspíš mi nezbývá než nesouhlasit. Ono má vše pro a proti. Nedávno jsem si pořídila Ipod-touch, do kterého jsem po hudbě ihned instalovala E-book a s ním hned několik knížek. Mnohé knihy, tedy opravdu ty dobré, na které se čekají fronty v knihovnách, se do ruky čtenáři nedostanou právě v tu dobu, kdy po nich touží. Vzpomínám si na chvíle, kdy jsem čekávala v knihovně měsíce na nového Jefferyho Deavera, jelikož jsem jako student neměla peněz na to, abych zalezla do knihkupectví a koupila si vlastní knížku. Nakonec to většinou dopadlo tak, že několika měsíční čekání přerušily narozeniny, nebo svátek, kdy jsem knihu dostala od příbuzných a já rezervaci poctivě rušila. Teď už jsem o trošku bohatší, ale na každotýdenní navštěvování knihkupectví taky nemám peníze. Při dnešním stavu věci, kterou nazývám jednoduše sdílení, si jednoduše knihu (po které toužím) stáhnu do Ipodu, podívám se na ni, začtu se a pokud mne hodně baví - tak si knihu zajdu koupit. Taky jsem na začátku byla proti E-kniham. Člověk necítí tu vůni, nemá radost z otáčení stránek a když jsou v knize ilustrace, o to je to krásnější zážitek. Nicméně si nemyslím, že pokrok vezme lidem knihu jako takovou (mnoho lidí na ně nedá dopustit). To by museli dojít celosvětové zásoby papíru...

nightlybird
07.04.2012

Jen tak mimochodem - pro zájemce o e-booky, kteří se začátkem března nedostali na konferenci o jejich budoucnosti - přidávám odkaz na její průběh a hlavně poměrně rozsáhlou diskuzi takže :
http://www.lupa.cz/clanky/budoucnost-e-knih-itunes-nebo-represe/

HappyEnd4.me
23.03.2012

Super diskuse!!! Já bych rád také přispěl svým názorem do diskuse. Jsem jedním z těch, kteří prodávají eknihy na internetu. A přiznám se, že jsem hodně o tom přemýšlel, než jsem se do toho pustil.

ekniha ve čtečce versus papírová kniha - to jsou dva aspekty jednoho celku - tím je obsah knihy to co spisovatel napíše.
obsah můžete konzumovat tak, že si ním listujete a nebo i přes jednu z mnoha "obrazovek" vašeho života.

Obojí má svoje přiznivce i odpůrce, ale nejhlavnější je, že kniha jako obsah nezanikne tím, že si jí někdo přečte přes počítač nebo čtečku a ani tím, že si jí pořád budeme kupovat v papírovém formátu. Z toho bychom se měli těšit. A ti co mají rádi papírové knížky ať pozitivně ovlivňují ty co rádi čtou papírové knihy a ti co mají rádi čtečky ať podporují četbu těch co mají rádi čtení na obrazovkách a společně podporujme ty co nám ten obsah píší - spisovatele a- a neokrádejme je tím, že elektronickou, nebo paírovou knihu kopírujeme, protože je to přestane bavit, že je okrádáme a přestanou to dělat a to bude špatně. Místo této diskuse o tom jestli je čtečka lepší než ekniha si každý nejdime spisovatele, který napsal poslední knížku co jsme četli, jeho web, nebo facebook a poděkujme mu a napišme mu co se nám na knize líbilo. Přeji krásný zbytek pátku.

eraserhead
16.03.2012

maphiosso: souhlas, vystihl jsi to přesně. Tohle by byl zřejmě jediný důvod, proč bych si čtečku pořídil.

maphiosso
16.03.2012

Je každého věc, jak nebo v čem čte. Nemá smysl čtečku někomu vnucovat nebo naopak vymlouvat. Já jsem za tuto alternativu papírových knih rád a často ji využívám. Díky čtečce jsem začal i více číst, protože si teď přečtu knihy, za které by mi bylo líto utrácet peníze nebo knihy, které už v papírové podobě nikde k sehnání nejsou. Ty knihy o které hodně stojím, si koupím. Při čtení tuctové detektivky nepotřebuju, aby mi kniha krásně voněla a šustila.

1