Pětice bestsellerů, která mě zklamala

Pětice bestsellerů, která mě zklamala
Také se někdy při výběru knih necháváte ovlivnit reklamou a mediální masáží? Já často. A jak to tak chodí, občas narazím. Nadšení z reklamy nebo entuziasmus recenzenta často nesdílím. Není třeba si nic nalhávat, špatná reklama není žádoucí a těch, kteří si troufnou o knize mluvit negativně není moc. Ale jsou a o to víc si jich vážím. Upozornit na ne úplně povedenou knihu je podle mě stejně důležité, jako upozornit na dobrou. Člověk, kterému věřím, a kterého třeba delší dobu sleduji, mi tak ušetří čas. Vím, že když jsme se v minulosti názorově shodli na několika titulech, knížka, o které nemluví právě pozitivně, asi nebude také nic pro mě. Proto vám dnes chci představit pět knih, u kterých jsem si v poslední době nabila kokos já.

První takovou byla Houbařka od Viktorie Hanišové. Tato knížka má v současnosti na Databázi knih hodnocení 90 %. Všeobecné nadšení jsem z této knížky nesdílela a sama hodnotila jen třemi hvězdičkami. Pořád jsem čekala, kdy konečně něco přijde, ale nepřišlo nic. Důvod osamocení hlavní hrdinky byl patrný už od začátku a jen se to prohlubovalo, nepřišel žádný zajímavější zvrat. Můj hlavní problém byl, že mi hlavní hrdinka vyloženě nesedla. Připadala mi děsně ufňukaná a vůbec jsem se do ni nedokázala vžít. Byly i věci, které se mi na knížce líbily, více jsem se rozepsala v samostatné recenzi tady na databázi knih, kterou jsem uveřejnila pod názvem "O životě na houby."

Dalším takovým krokem vedle pro mě byla Manželka mezi námi od dua autorek Greer Hendricks a Sarah Pekkanen. I tady jsem své roztrpčení z knihy popsala v samostatné recenzi "Manželka byla trochu ujetá." Dneska tady knížka dosahuje 75 %, ode mě se vysloužila pouhé dvě hvězdičky. Možná za to může fakt, že knížek na podobné téma jsem v poslední době četla víc, a tak mi hlavní motiv přišel trošku okoukaný, navíc v porovnání s ostatními knížkami špatně zpracovaný. Knížka staví na podivných mystifikacích, které mi nesedly, myslím, že skvělý psychothriller má stavět na jiném typu matení čtenáře, než bylo tady. Z knížky jsem získala pocit, že narušený je úplně někdo jiný, než byl záměr.

V knihách z Odeonu se málokdy zklamu, ale byla výjimka, která potvrzuje pravidlo. Tou výjimkou byl Cop, jehož autorkou je Laetitia Colombani. Cop patří k nejlépe hodnoceným knihám Odeonu, dnes tu dosahuje pohádkové hodnocení 90 %, ode mě dostal 3 hvězdičky. Na knížce stejně jako ostatní určitě oceňuji zajímavý nápad propojení osudu tří žen z různých zemí a sociálních vrstev, kvituji také zvolený rozsah, samy o sobě by byly příběhy těchto tří žen vcelku fádní, ale takhle dohromady to fungovalo. Zpětně ale ve mně knížka nic zvláštního nezanechala. Neseděly mi "rádoby" inteligentní předkapitoly. Na mě to hrálo až na moc feministickou vlnu, takovou tu hodně nezdravou, která v ženách probouzí tu sílu, že vlastně nikoho nepotřebují a samotným je jim nejlíp. Já si myslím, že všichni muži nejsou zlí (jako tomu bylo u takřka všech postav v této knize), a že dobrá žena nemusí být vždycky hrdinka. Krátké zamyšlení jsem knize věnovala ve své recenzi "Ve spletenci feminismu."

Dalším nárazem byla Kletba vítězů od Marie Rutkovski. Nutno poznamenat, že už nejsem úplně cílová skupina, nicméně sem tam do žánru young adult zabrousím, protože občas najdu nějaký skvost, který mě přenese trochu jinam a užívám si to. Kletba vítězů byla ve své době velmi propagovaná, nedávno u nás vyšlo pokračování. Příběh, ve kterém se mísí generálové a otroci mě lákal. Jednalo o jeden z mých hlavních úlovků na letošním Světu knihy. Zklamání bylo obrovské. Jsem přesvědčena o tom, že i kdybych knížku četla v době, kdy jsem byl víc cílová skupina, chtěla bych od ní víc. Naprosto nedotažený fantasy svět, spousta young adult klišé (osiřelá hlavní hrdinka, která je postava výš, než ostatní, což jí "rádoby" vůbec nelezu do hlavy, nedovolená láska...). Knížka byl poměrně vleklá, ale na druhou stranu nás ochudila o zásadní momenty, o těch se často dozvídáme až z dialogů nebo myšlenek postav. Vadilo mně, že hlavní hrdinové vůbec neměli kousek citu, kupříkladu ve válce umírá spoustu lidí, ale nikdo se tím nestresuje. Tohle nebyly Hry o trůny, aby si autorka mohla dovolit zabít tolik postav najednou. Myšlenka Kletby vítězů byla dobrá, ale naprosto nedotažená. Hodnocení knížky na Databázi knih je dnes 84 %, ode mě si vysloužila jen dvě hvězdičky s tím, že pokračování ani za nic. Více jsem se rozepsala ve své recenzi "Mnoho povyku pro nic?" Knížka mě iritovala natolik, že jsem se jí v sobotu zbavila na knižním bazárku, který pořádala úžasná Irenka známá pod přezdívkou Knihánkov anebo tady na databázi knih jako Rodaw. Pevně věřím, že dalšímu čtenáři udělá větší radost. A i kdyby ne, aspoň koupí přispěl na dobrou věc.

Svou pětici uzavírám knihou Palác lží od Erin Watt (tj. duo autorek Elle Kennedy a Jen Frederick. Knížka patří do série "Royalové," která se mi moc líbí. Minimálně první dva díly byly skvělé, hodnotila jsem oba čtyřmi hvězdičkami. V každé z knih v této young adult série bylo vždy nějaké klišé. Ale jinak se vždy vyznačovaly napětím, zajímavými zvraty a spádem, což mi naprosto nahrazovalo i divnou hlavní hrdinku. Ve třetí knize jsem nenašla nic z toho, proč jsem si sérii tolik oblíbila. Dokonce i Reed už přestal být takový drsňák, navíc knížka byla klišé od začátku až do konce. Ze čtyř hvězdiček tedy u mě hodnocení spadlo na pouhé dvě, bylo to už příliš přitažené za vlasy, nic nebylo ani trochu uvěřitelné. Na |Databázi knih má dnes knížka 83 %. Budu ji považovat za nepovedený výplňkový díl a posledním dílům série dám ještě šanci.

V žádném případě netvrdím, že všechny tyto knihy byly vyloženě špatné. Četla jsem knížky, které jsem hodnotila i hůř, nicméně tyhle si špatné hodnocení vysloužily i vzhledem k očekávání, která způsobila reklama.
Na druhou stranu špatná reklama je taky reklama. Mnohdy jsem po nějaké knížce sáhla až ve chvíli, kdy jsem slyšela negativní recenzi a chtěla si ji zhodnotit sama (tak tomu u mě bylo třeba u Copu). Ve výsledku asi nelituji přečtení žádné z těchto knih. Díky nim jsem si třeba vytřídila knižní influecery a příště některým nenaletím. A co vy? Který bestseller zklamal v poslední době vás? Budu moc ráda, když se o své horší čtenářské zážitky podělíte v komentářích.


Přeji krásný zbytek léta, ať ho prožijete ve společnosti jen těch nejlepších knih!
Katka Malinová

autor: KáťaM. · 22. července v 13:13 · přečteno 245x

Komentáře (2)

Koka
dnes

Přečetla jsem první větu - odpovídám: NE. Přečetla jsem druhou větu a vzkazuji, že upřimně nechápu člověka, který se ještě dnes - se sumou všech těch možných a dostupných informací - může ještě nechat ovlivnit reklamou.
Pokud byste s tím hendikepem chtěla něco ve vlastním zájmu udělat, doporučuji:
https://www.databazeknih.cz/knihy/reklama-je-navonena-zdechlina-7980

Kateřin-a
23. července

Knižní influencery nesleduji a mediální masáž si troufám říct jde trošku mimo mě. Ale je fakt, že občas vyjdou knihy, o kterých se prostě mluví. Všude. V poslední době jsem se zklamala u nové knihy Aleny Mornštajnové Tiché roky a Jany Poncarové Podbrdské ženy. Ta druhá jmenovaná kniha už je z minulého roku, ale svedlo mě k ní vysoké hodnocení uživatelů a jejich nadšení, které jsem bohužel nesdílela.