Pár doporučení a nedoporučení z Ikaru

blog

23. března v 00:00 / KáťaM. (131 views)
Pár doporučení a nedoporučení z Ikaru
Vzhledem k tomu, že je teď spousta času na čtení, rozhodla jsem se, že zase vytáhnu pár svých tipů (a také "netipů") na knížky, které jsem v poslední době četla. Tentokrát jsem se rozhodla, že Vám ukážu knížky z Ikaru, jednoznačně mého oblíbence z Euromedia Group, a. s. Knížky z Ikaru mě málokdy zklamou.

NÁMI TO KONČÍ, Colleen Hoover (moje hodnocení 5 hvězd, na Databázi knih 92 %)
Knížky Colleen Hoover vychází v Ikaru a u Yoli. Já se určitě v blízké době chystám na další, moje premiéra s touto autorkou byla tady, údajně jedné z nejlepších knížek. Autorka mě ohromila způsobem vyprávění, bezprostředností a také tím, že knížka odkazovala k jejímu dětství. Poznávala jsem v něm i střípky toho svého, ačkoli nejsem generace autorky. Téma domácího násilí je pořád aktuální, myslím ale, že žádná knížka ho nepodala tak, jako tato, velkilé doporučení.

RODINNÉ POUTO, Danielle Steel (moje hodnocení 4 hvězdy, na Databázi knih 83 %)
Královna románů v této knížce otevřela téma stárnutí a vylétnutí dětí z rodinného hnízda. Autorka v této knize dává naději, že i bezdětná žena po třicítce anebo čtyřicítce může najít své štěstí A ruku na srdce, kterou ženu něco takového netrápí. Steel to ví a knížkou uklidní i pohladí po duši.

TA PŘEDE MNOU, J. P. Delaney (moje hodnocení 5 hvěz, na Databázi knih 80 %)
Jeden z nejlepších psychothrillerů, který jsem v poslední době četla. Od začátku až do konce neskutečná jízda, krátké úderné kapitoly, skvělá zápletka i gradace. Odhalte tajemství domu na Folgate Street!

DÍVKY Z TRAJEKTU, Lone Theilsová, (moje hodnocení 3 hvězdy, na Databázi knih 73 %)
Autorka teď dobývá knižní svět svou další knihou Posedlé dítě, v níž je opět hlavní hrdinkou novinářka Nora Sandová, kterou známe už z Dívek z trajektů. Mně Nora nezaujala, připadá mi namyšlená a nevycválaná a asi o ni nepotřebuji dál číst, přesto Dívky z trajektu byly neotřelou knihou se zajímavým námětem, nápad se mi moc líbil.

MAESTRA, L. S. Hilton (moje hodnocení 4 hvězdy, na Databázi knih 42 %)
Tahle knížka u českých čtenářů propadla. Mně se teda líbila, dobře napsaný thriller s pár dobře trefenými citáty. Líbilo se mi po delší době číst thriller napsaný z té špatné strany. Každopádně chápu, proč to spoustě lidem nesedlo, ten začátek je trochu nechutný, vražd je možná až trochu moc a hlavní hrdinka nemusela každému sednout. Mně se moc líbil popis prostředí drahých lodí a galerií, přeneslo mě to do světa, který prakticky neznám a moc se mi v něm líbilo. Za mě velké doporučení!

KOUZLO, Danielle Steel (moje hodnocení 4 hvězdy, na Databázi knih 74 %)
Tisíce lidí v jeden den povečeří u některé z pařížských památek, místo konání je do posledního okamžiku tajné, což události dodává na atmosféře. My u Bílé večeře sledujeme setkání smetánky. U jednoho stolu se potkávají Valerie a Jean-Philippe, kteří mají manželství bez poskvrnky, úspěšní podnikatelé a rovněž manželé Benedetta a Gregorio, osamocená stárnoucí Chantal, jejíž tři děti žijí po celém světě a už na ni nemají čas, tajemný Dharam z Indie a nekonvenční Xavier. Bílá večeře zamává osudy všech hrdinů. V knížce se řeší problematika nevěry, sloučení kariér a rodinného života nebo vztahu starší ženy s mladším mužem. Steel romantiku prostě umí.

SAMA V ČERNÉM LESE, Cass Green (moje hodnocení 3 hvězdy, na Databázi knih 75 %)
Bohužel tohle byl jeden z těch slabších thrillerů. Nalákal díky skvěle zvládnuté anotaci, ale obsah? Námět se mi vcelku líbil, ale zpracování pokulhávalo. Hlavní hrdinka je naprosto šílená, ufňukaná a slabá a je to v knížce to jediné, z čeho mrazí. Nemám ráda silné hrdiny, ale tohle je snad ještě horší, pořád si něco dopřává, pořád je unavená, protože teď toho děsně moc prožila, přitom se jen bezcílně plácá a nic nezvládá. Za mě bohužel průměr.

MENGELEHO DĚVČE, V. Stern Fischerová (moje hodnocení 5 hvězd, na Databázi knih 95 %)
Silné čtení popisující hrůzy 2. světové války. Tahle mezi všemi vyniká dobovými fotografiemi, ale i kartotéčními lístky vypravěčky. Oceňuji styl psaní, jde o válečný román, který ale nerušivým způsobem (poznámkami pod čarou) přinesl i spoustu faktů, knížka byla tak pěkně vyvážená. Líbil se mi popis i té vztahové linky, v tomto případě oceňuji, že vypravěčka nezacházela až do úplných podrobností (které bych v jiných knihách určitě ocenila) a kniha tak určitě plní naznačený účel - vynést na světlo příběhy těch, které si pamatuje možná už jen Viola Stern Fischerová. Ne nadarmo jedna z nejčtenějších knih z 2. světové války

MÁM NAD TEBOU MOC, Teresa Driscoll (moje hodnocení 4 hvězdy, na Databázi knih: 76 %)
Autorka v této knize rozehrává zajímavou hru, ve které nám podsouvá hned několik možných pachatelů, kteří by mohli stát za zmizením mladičké Anny, která se ztratí při výpravě do Londýna, kde s ní byla kamarádka Sarah.
Příběh je vyprávěn pohledem svědkyně, kamarádky, otce oběti a soukromého detektiva. Originální je zejména postava svědkyně, která byla poslední, kdo viděl dívky spolu. Její svědectví, kdy prozrazuje, že dívky se ve vlaku daly do řeči s dvěma muži, kteří právě opustili vězení, ji dostane do potíží. Veřejnost se na ni zlobí, že tehdy něco nepředvídala, dostává i vzkazy, který ji nenechávají klidnou. Knížka začíná ve chvíli, kdy uplynul rok od pátrání. Média znovu vystavují příběh na povrch a vyšetřovatelé doufají, že se najdou noví svědci. Ne tolik nadšení jsou už ale vypravěči příběhu, každý totiž něco skrývá. Co zásadního tehdy neřekli...? Tohle čtení stojí za to!

DO VODY, Paula Hawkins, (moje hodnocení 5 hvězd, na Databázi knih 65 %)
Knížka Do vody hodně utrpěla tím, že ji čtenáři srovnávali s Dívkou ve vlaku. V mých očích obstála, hodnotila jsem ji stejně jako Dívku ve vlaku plným počtem. Bylo to tajemné, vzrušující a mrazivé a do poslední chvíle nebylo jasné, kdo je pachatel, přesně tak si představuji dobrý thriller.

Posledních 10 přečtených knih z Ikaru si u mě stojí průměrně hodnocením 4,2, což považuji za skvělý výsledek. Tohle nakladatelství mě málokdy zklame. Však tu už mám z něj připravené i další kousky Chystám se na Venkovské sídlo od Anne Jacobs a Nevítaného hosta od Shari Lapena.

Četli jste některou z výše uvedených knih? Je Ikar i Váš oblíbenec?

***
Katka Malinová

Komentáře (0)