Pár doporučení a nedoporučení pro romantičky

blog

02. listopadu v 19:12 / KáťaM. (83 views)
Pár doporučení a nedoporučení pro romantičky
Mám moc ráda shrnující články a povídání o přečtených knížkách. Pytel s takovými seznamy se pravidelně roztrhává na začátku roku. Knižních souhrnů ale podle mě není nikdy dost. Vedu si jednoduchý čtenářský deník. Teď, kdy na nás jako podzimní čtení všude útočí thrillery a detektivky, jsem se rozhodla jít trochu proti proudu. Ráda bych Vám v krátkosti představila pár novějších i starších románů, které mi v poslední době prošly pod rukama.

KAVÁRNIČKA NA POBŘEŽÍ, Jenny Colgen, Argo (3*/5)
Byla to vůbec první knížka, kterou jsem tento rok přečetla. Autorce u nás už pár knih vyšlo, pro mě to byla premiéra. Pochopila jsem, proč je tak oblíbená, dokáže se čtenářkám vrýt správně pod kůži, navíc přidá pár skvělých domácích receptů. Ta hezká osobní vlna autorky se ale podle mě brzy ztratila a celkově byl příběh trochu fádní a až moc klišé, do kterého přišla jako pěst na oko podivná homosexuální linka, mně to celkově moc nesedlo. Musí se ale nechat, že autorka umí hezky popsat prostředí a vtáhnout nás jinam, já chci ale od románu víc.

RODINNÉ POUTO, Danielle Steel, Ikar (4*/5)
Steel je pro mě královna romantiky, používá osvědčená klišé, které ale v jejím podání přestávají být klišé. Tady konkrétně ukazuje, jak se vyrovnat s odchodem dětí z domu a hlavně dává naději, že i bezdětná žena po třicítce nebo čtyřicítce pořád může najít své štěstí. A takové pohádky přece chceme číst, no ne...?

NÁMI TO KONČÍ, Colleen Hoover, Ikar (5*/5)
Této spisovatelky je teď všude plno už jenom kvůli její blížící se autogramiádě. Moc mě mrzí, že mi to nevyjde, protože s autorkou tohoto skvostu bych se ráda setkala. Tématem knihy je domácí násilí. Autorka ukazuje, že ne vše je tak jednoznačné, jak se na první pohled může zdát. Takhle kniha se do mě nějakým způsobem vtiskla, hodně jsem si z ní vzala a rozhodně ji doporučuji, bere za srdce.

PAPÍROVÁ PRINCEZNA, Erin Watt, Baronet (4*/5)
Papírová princezna patří do série Royalové. Ta je většinou řazena do románů pro ženy, já bych to pořád viděla spíš na young adult, ale takové bláznivě hezké. Podle mě je to takové BDSM pro mladší, kterému se nevyhýbají klasická klišé (prostředí bohatých, mocných, krásných... lidí). Utvrdilo mě to v tom, že chci jednou syny, děsí mě, co by jednou četly moje dcery, když je dnes k dostání tohle... Za mě taková super jednohubka, když se nad některé věci přenesete.

PÁD, Maya Banks, Baronet (2*/5)
Tak tohle byl bohužel velmi nepovedený pokus o BDSM. Jedinou světlou stránkou je skutečnost, že "dominant" není právník a dokonce občas i pracuje, to se nevidí... Hlavní postavy byly naprosto úděsné. Dost možná knihy v mých očích strhly i nepříliš kvalitní překlad a korektura. Knížka je podle mě jen pro skalní příznivce BDSM, kteří nemají v žánru moc načteno.

COP, Læitia Colombani, Odeon (3*/5)
Cop jede na hodně feministické vlně, tak silné, že mně se to až nelíbilo. Zajímavým způsobem propojuje příběhy chudé ženy z nejnižší indické kasty, ženy, která ztrácí blízkého člověka a ženy, která právě onemocněla rakovinou. Je to skvělý nápad, dobré provedení, jen ale každý muž přece není ničema.

SESTRY Z VERSAILLES, Sally Christie, Knižní klub (4*/5)
Všechno co zavání historií, Francií, některým z Ludvíků a zámkem Versailles prostě funguje. A tady tomu není jinak, od knihy dostanete přesně to, co slibuje obálka. Knížka vypráví příběh 5 sester z aristokratické rodiny Mailly-Neslé, která už nemá právě nejrůžovější vyhlídky na budoucnost, a tak sestry musí dělat co umí a neštítí se bojovat i mezi sebou. Jestli máte rády Francii, neváhejte...

OPATSTVÍ NORTHANGER, Jane Austen (5*/5)
Nevím, jak vy, ale já prostě klasiku zbožňuji, a Austen zvlášť. Opatství Northanger má v sobě vše, proč klasiku miluji - postavy, u kterých víme od první stránky, jak dopadnou, sarkastický nadhled, nudnou hlavní hrdinku a šťastný konec. Já měla štěstí i na úžasné antikvariátové vydání, které psalo příběh samo o sobě.

KOUZLO, Danielle Steel, Ikar (4*/5)
A zase ta Steel. Přestože i tady jsem věděla od prvních stránek, jak to celé dopadne, vůbec mi to nevadilo, protože Steel prostě umí. Knížka neměla žádné zvláštní poselství (jako třeba Rodinné pouto), nepochybuji, že během pár měsíců zapomenu nejen postavy i děj, ale v daný moment mi přinesla hezký čtenářský zážitek a to oceňuji.

EMMA, Jane Austen, Leda (4*/5)
Emma, alespoň z toho, co jsem zatím poznala, byla nejzvláštnější hrdinka Austen, měla až moc špatných vlastností. Jak už to tak u dobrých knížek bývá, mnohem víc mě zaujala vedlejší postava knihy, ale pořád je to Jane Austen a vše, co k ní patří, včetně jejího laskavého a hlavně ryze anglického rukopisu.

SLUŽEBNÁ Z HOSTINCE, Dilly Court, Baronet (3*/5)
Služebná z hostince byl za mě béčkový román, který má všechny ty důležité komponenty - válku, lásku, chudobu a na druhé straně bohatství..., ale nefunguje to, protože autorka nepřidala nic zvláštního. Opět mi moc neimponovaly mužské hlavní postavy. Když čtu román, chci chvilku milovat toho mužského hrdinu z knihy. Brzy dám ale autorce ještě šanci, mám tu připraveno Matčino tajemství.

Nějaké zkušeností s těmito romány? A který autor mi tu naopak chybí (na Sparkse se samozřejmě chystám).

Romantice zdar! :-)

***
Katka Malinová

Komentáře (0)