Pár doporučení a nedoporučení pro čtenáře thrillerů

blog

06. ledna v 05:16 / KáťaM. (134 views)
Pár doporučení a nedoporučení pro čtenáře thrillerů
Thriller je jeden z mých nejoblíbenějších knižních žánrů. V současné době je určitě z čeho vybírat, skoro bych řekla, že trh je thrillery až přesycen. O to těžší je pro autory stále vymýšlet nové neotřelé zápletky. V thrillerech se nejčastěji rozcházím s hodnocením ostatních čtenářů, a to jak v kladném, tak negativním. Ohlédla jsem zpět za posledními thrillery, které jsem četla, říkala jsem si, že se o své dojmy zkusím podělit i tady. Třeba tu načerpám inspiraci na nějaké další, které si musím přečíst.

Píšťalka, John Grisham, Knižní Klub
Grishamovy právnické thrillery, vlastně cokoli z pera tohoto autora, zbožňuji! Píšťalka líčí příběh indiánského kmene Tappacolů, který žije nerušeně na území Floridy. Nepodléhá žádným zákonům, , pro správu svých záležitostí volí náčelníka. Indiáni žijí z dividend, plynoucích z kasina, které se nachází na jejich území. Peníze sice zaručují indiánům idylický život, ale také je zavazují k nepsané mlčenlivosti. Když ale dojde ke dvěma vraždám, pochybnému odsouzení jednoho z nejuznávanějších Tappacolů a zároveň největšího odpůrce kasina k smrti, někteří už mlčet nechtějí... Píšťalka má v tuto chvíli hodnocení 74 %, já ji hodnotila 4 hvězdičkami. Hodnocení chápu, problematika whistleblowingu (metoda, která slouží k odhalování největších zločineckých gangů, člen gangu v podstatě "napráská skupinu" výměnou za nižší trest nebo úplné osvobození), asi lajky příliš netáhne. Jako ve všech knihách se mi ale potvrdilo, že Grisham dokáže vátnout do jakéhokoli prostředí, není to jeho nejlepší kniha, ale rozhodně není důvod ji zatracovat, Píšťalku mohu doporučit.

Manželka mezi námi, Greer Hendricks, Sarah Pekkanen, Motto
Knížka skrývá příběh rozvedené ženy Vanessy. Ta předtím žila ve zdánlivě dokonalém manželství na vysoké noze. Nyní bydlí u své tety Charlotte a snaží se vplout do pracovního života. Myšlenkami je ale stále v minulosti, u svého bývalého manžela, postupně jsou v knížce odkrývány detaily jejího manželství a také nová partnerka jejího exmanžela, kterou je Vanessa posedlá. Anebo ji chce před něčím varovat? Mystifikace a hry, kterými nás autorky od počátku až do konce vodí za nos, mi skutečně nesedly. Místo abych při jejich odhalení měla chuť přetáčet stránky zpět, kde jsem co přehlédla (jako tomu bývá pravidelně u Jo Nesba), tady jsem se spíš cítila podvedená a knížku chtěla rovnou zavřít, zvláště po první části. Příběh mě opravdu neoslovil, přišlo mi, že autorky se snažily mystifikacemi udělat z komára velblouda. Navíc mi opravdu nepasovaly hlavní postavy, nakonec jsem ve výsledku asi nejvíc sympatizovala s tou oficiálně negativní, hlavní hrdinku jsem si neoblíbila v žádné části knihy. Asi jsem knih na toto téma četla v poslední době dost, proto mě tato už nemohla oslovit. Dnes se kniha těší hodnocení 75 %, já ji hodnotila pouze 2 hvězdičkami. Za sebe bych ji nedoporučovala.

Ta přede mnou, J. P. Delaney, Ikar
Nepamatuji, kdy jsem naposledy, já, skřivan, s knížkou ponocovala, ale tohle jsem musela dočíst. Od začátku až do konce neskutečná jízda, krátké úderné kapitoly, skvělá zápletka i gradace. Knížka o podivném domě s levným nájmem ale drsnými pravidly architekta Edwarda, posedlého dokonalostí a jeho nájemnících mě dostala. A nejen mě, dnes tu má 80 %, já hodnotila 5 hvězdičkami.

Dívky z trajektu, Lone Theilsová, Ikar
Thriller se mi líbil. V severských trhillerech jsem se nikdy nezklamala, tento nebyl výjimkou, ale jsou lepší. Vyzdvihla bych neotřelý příběh, který nebyl snadno odhadnutelný. Vadila mi hlavní postava. Byla vykreslena jako ten typ novinářky, na které mají lidé averzi přestože nepíše bulvár. Nějak jsem se nedokázala vžít do té její práce a hlavně pochopit, za co je vlastně placená... Přišlo mi trochu přitažené za vlasy, jak snadno se všude dostala a jak se jí otevíraly všechny dveře. Nelíbilo se mi, že zatajovala věci před policí, já prostě nemám ráda superhrdinky, nějak mi nebylo jasné, jak mohla přeprat sériového vraha. Rušil mě také nadměrný počet vedlejších charakterů, odpustila bych si i tu romantickou linku. Kolem a kolem mě ale příběh ztracených dívek zaujal, věřím, že případné další autorčiny knihy by mohly být lepší, dříve nebo později dám šanci volnému pokračování této knihy, i když mě trošku děsí, že má nižší hodnocení než debut. Pokud se vám knížka připlete do cesty, zkuste posoudit sami... Za mě lepší průměr, hodnotila jsem 3 hvězdičkami, celkově má 73 %.

Maestra, L. S. Hilton, Ikar
Je docela škoda, že u nás tahle knížka tak propadla. Mně se teda líbila, dobře napsaný thriller s pár dobře trefenými citáty. Líbilo se mi po delší době číst thriller napsaný z té špatné strany. Každopádně chápu, proč to spoustě lidem nesedlo, ten začátek je trochu nechutný (detailně popisované sexuální praktiky), vražd je možná až trochu moc a hlavní hrdinka Judith nemusela každému sednout. Mně se moc líbil popis prostředí drahých lodí a galerií, přeneslo mě to do světa, který prakticky neznám a moc se mi v něm líbilo. Za mě velké doporučení! Já hodnotila 4 hvězdičkami, celkově má dnes kniha jen 43 %, podle mě nezaslouženě.

Osamělý střelec, John Grisham, Kalibr
Vždycky jsem Grishamovy knihy dělila jen na skvělé a ještě lepší, po přečtení této zakládám složku "dobré." Osamělý střelec je vlastně série několika povídek se společným jádrem. Nechybí obvyklý autorův sarkasmus, nadhled a zajímavé právnické příběhy. Z mého pohledu je to ale nejmíň reálná postava, o které jsem z pera autora četla, některé věci se dokonce zbytečně opakovaly. Skutečnost, že jsme se v knize setkali hned s několika příběhy byla spíš na škodu, protože nebyl prostor všechny postavy tak brilantně vykreslit. Úplně jsem nepochopila, proč si Ikar vybral pro vydání v paperpabacku ze všech knih Grishama právě tuto. Proč čtenáře Grishama nutnost, ostatní ať si přečtou raději jakoukoli jinou jeho knihu. Já hodnotila 3 hvězdičkami, ostatním se líbil více - celých 82 %.

Sama v černém lese, Cass Green, Ikar
Bohužel tohle byl jeden z těch slabších thrillerů. Nalákal díky skvěle zvládnuté anotaci, ale obsah? Námět se mi vcelku líbil, ale zpracování pokulhávalo. Třicetiletá Neve zdědí dům na samozě. Vzhledem k tomu, že se právě rozešla s přítelem a ani práce ji nedrží ve městě, nastěhuje se do něj a odhaluje jeho strašidelná tajemství. hlavní hrdinka je naprosto šílená, ufňukaná a slabá a je to v knížce to jediné, z čeho mrazí. Nemám ráda silné hrdiny, ale tohle je snad ještě horší, pořád si něco dopřává, pořád je unavená, protože teď toho děsně moc prožila, přitom se jen bezcílně plácá a nic nezvládá. Myslela jsem si, jak budu tematická, když vezmu knížku s sebou na dovolenou do lesa, ale víc v lese jsem tedy byla já, než děj knihy... Hodnotila jsem 3 hvězdičkami, vysokému hodnocení se netěší ani obecně, 74 %.

Vězněná, Pavel Renčín, Argo
Tohle bylo vážně mrazivé a tak reálné, jak se to odehrávalo v důvěrně známém českém prostředí. Má to něco do sebe číst české knížky, mám ráda popis českého prostředí a tady to autor zvládl opravdu bravurně, moc se mi líbila práce s jazykem.
Nutno dodat, že se povedla i obálka knížky, líbilo se mi, jak se mi její význam vyjasňoval, když jsem se knihou prokousávala. Mile mě překvapil i konec, bylo to důstojné zakončení, mělo to podle mě takovou správnou melancholickou tečku.Vřele doporučuji tento příběh inspirovaný skutečnou událostí ze šumavského pohraničí. Já hodnotila 5 hvězdičkami, knížka je poměrně oblíbená. 84 %.

Matčina volba, Samantha King, Mladá fronta
Madeleine se ocitne v den desátých narozenin svých dvojčat tváří v tvář muži, který ji dá na výběr, který z dvojčat pošle na smrt, knížka líčí důsledky tohoto rozhodnutí. Za mě to taky bylo velké zklamání. Tohle určitě nebyl thriller, ale takové obyčejné rodinné drama, ještě ke všemu dost divně podané. Tento debut se za mě bohužel příliš nepovedl, ale autorce jako takové bych dala v budoucnu ještě šanci. Dojalo mě její poděkování, jak si uvědomuje, co pro ni znamená rodina, pevně věřím, že tyto city jednou do nějaké knihy vtiskne lépe, držím jí pěsti.Tuto knihu jsem hodnotila pouze 2 hvězdičkami, ostatním se také extrémně nelíbila. 70 %.

Stříbrná cesta, Stina Jackson, Kalibr
Ne všechno, co pochází z pera skandinávských autorů, musí být super, to je za mě i případ této knihy. Stříbrné cestě marketing umetl cestičku tak, že se stala hitem této zimy. Příběh se odehrává v severním Švédsku. Hlavní postavou je Lelle, muž ve středním věku, kterému se na místě, zvaném Stříbrná cesta, ztratila před třemi roky dospívající dcera Lina. Lelle si to dává za vinu, protože na autobusovou zastávku, ze které už nikdy neodjela, ji dovezl on. Veškerý svůj čas tráví hledáním Liny, přičemž spadeno má hlavně na jejího tehdejšího přítele. Povoláním je Lelle učitel a doposud měl něco jako pauzu na zotavení. Teď se ale vrací a zjišťuje, že do městečka se přistěhovala podivínská Meja, která je přibližně ve věku Liny. Lelleho k Meje stále něco přitahuje, obzvlášť ve chvíli, kdy vyjde najevo, že se Meja zamilovala do jistého Carla Johana. Rodina Carla Johana je trochu podivínská. Žije izolovaně od lidí a věří na nejrůznější katastrofické scénáře o konci světa.
Příběh nabírá na obrátkách ve chvíli, kdy zmizí i Hanna, dívka věkem i vzhledem velmi podobná Lině. Souvisí spolu případy, žijí dívky...? Na Stříbrné cestě mi vadilo, že jsem od poloviny tušila, kde se skrývá pachatel. Při thrilleru chci být napjatá až do poslední chvíle. Krom toho to bylo na mě pomalé a takové unylé a závěr naopak trochu překotný, ale naštěstí aspoň trochu překvapivý. Já hodnotila 3 hvězdičkami, celkově si kniha stojí dobře, 83 %.

Četli jste některé z těchto thrillerů? Jsou Vaše dojmy podobné těm mým nebo úplně jiné? A které autory thrillerů bych měla zařadit? Velkým restem je pro mě Shari Lapena, napravím to už brzy Nevítaným hostem. Taky mě doposud míjel Daniel Cole, Hadrový panák už tu na mě taky čeká.

Šťastný nový rok, ať je vyplněn těmi nejlepšími knížkami!

***
Katka Malinová

Komentáře (0)